سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

سهام مجتمع های پتروشیمی به تدریج واگذار می شود

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: مجتمع های پتروشیمی به تدریج واگذار می شود.

عبدالحسین بیات در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: عرضه سهام شرکت های پتروشیمی و واگذاری تدریجی آنها همچنان ادامه دارد و مذاکره های خوبی با سازمان خصوصی سازی در این باره انجام شده است.

بر اساس گزارشی که پیش از این منتشر شده بود، سهم صنعت پتروشیمی از واگذاری‌های کشور ۱۲٫۱ درصد و ارزش واگذاری‌های این صنعت از آغاز سال ۱۳۸۴ و اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ تا امروز ۱۰۳ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

ارزش واگذاری‌های وزارت نفت در این مدت ۴۰۸ هزار میلیارد ریال و سهم وزارت نفت در این مدت از کل واگذاری‌های کشور ۴۷٫۸ درصد بوده است و از این نظر وزارت نفت پیشرو در امر واگذاری‌های بر مبنای اصل ۴۴ در کشور بوده است.

مهندس عبدالحسین بیات همچنین درباره هلدینگ خلیج فارس گفت: هلدینگ خلیج فارس در مرحله ارزیابی و مراحل قانونی واگذاری در حال انجام است.

وی ادامه داد: سهام ۱۵ شرکت زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس از شرکت‌ ملی صنایع پتروشیمی به هلدینگ خلیج فارس منتقل و مجامع بودجه این شرکت‌ها نیز با مسئولیت هلدینگ برگزار شده است.

بیات تصریح کرد: حرکت به سمت تولید ظرفیت اسمی، اولین هدف مجتمع های تولیدی است و به این گونه واحدها نگاه بودجه ای نداریم؛ نگاه ما اقتصادی است و به ما کمک می کند خارج از ساختار بودجه ای برای کشور خلق ثروت کنیم.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، این صنعت را از صنایع ارزش آفرین در کشور خواند و گفت: این ویژگی بارز انقلاب ماست که خودباوری را به همه اقشار ملت هدیه داده است و همه باید برای توسعه این صنعت با ارزش تلاش کنند.

به گزارش شانا، در سال ۱۳۸۸ که مصوبات هیئت واگذاری مبنی بر تشکیل هلدینگ خلیج فارس ابلاغ شد، پتروشیمی خلیج فارس به عنوان شرکت مادر تخصصی آن انتخاب شد و ۱۳ شرکت هم در زیرمجموعه هلدینگ قرار گرفت.

البته با پیگیری‌های بسیار، متولیان صنعت پتروشیمی دو شرکت دیگر که در زنجیره تولید واحدهای هلدینگ قرار داشتند، به شرکت‌های حاضر پیوستند و به این ترتیب، شمار شرکت‌های هلدینگ به ۱۵ رسید.

هم اکنون شرکت‌های بازرگانی پتروشیمی (۴۵ درصد)، پتروشیمی بین‌الملل (۱۰۰ درصد)، ره‌آوران فنون(۱۰۰ درصد)، عملیات غیر صنعتی پازارگاد (۱۰۰ درصد)، عملیات غیر صنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی ماهشهر (۱۰۰ درصد)، مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی (۱۰۰درصد) و پتروشیمی‌های نوری (۷۶٫۵۵ درصد)، بندرامام (۷۰ درصد)، بوعلی‌سینا (۷۰ درصد)، پارس (۶۰ درصد)، تندگویان (۷۵ درصد)، خوزستان (۷۰ درصد)، فجر(۷۰ درصد)، مبین (۱۰۰ درصد) و اروند (۸۰ درصد) پانزده شرکت زیرمجموعه هلدینگ هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۹۳۴۴ بازدید