سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

افزایش ۱۰٫۵ درصدی حجم صادرات گاز در سال جهاد اقتصادی

حجم صادرات گاز طبیعی با افزایش ۱۰٫۵ درصدی در ۹ ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته به ۷٫۶ میلیارد مترمکعب رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، حجم واردات گاز طبیعی در این مدت ۹ میلیارد مترمکعب و حجم گاز انتقالی در کشور در مجموع ۱۲۱ میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب بوده است.

در این مدت حجم گاز تحویلی به شرکت ملی نفت ایران برای تزریق به میادین نفتی حدود دو میلیارد و  ۸۲۹ میلیون مترمکعب و حجم گاز تزریق شده به مخازن گازی ۹۲٫۵ میلیون مترمکعب بوده است.

افزایش ۷۶ درصدی تزریق گاز شیرین به میادین نفتی

تزریق گاز شیرین به میادین نفتی نیز با افزایش ۷۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبه رو بوده و در حالی که امسال روزانه ۹٫۵ میلیون متر مکعب گاز به میادین تزریق می‌شود، این رقم در سال گذشته ۵٫۴ میلیون متر مکعب در روز بوده است.

درسال جاری بیش از ۹۶۲ هزار تن گاز مایع و۶۵۵ هزار تن گوگرد در پالایشگاه‌های گازی کشور تولید شده است.

در طول امسال ۹۱۳٫۱ کیلومتر خطوط انتقال گاز در کشور ساخته شد و ۳۴۳٫۵ کیلومتر خطوط انتقال گاز نیز هم‌اکنون در حال بهره برداری است. همچنین بیش از ۱۶ هزار و ۱۳۱ کیلومتر به طول شبکه گاز شهری و روستایی کشور افزوده شده است.

اتصال ۱۹ شهر و ۱۲۰۹ روستا به شبکه سراسری گاز طبیعی

نصب ۳۵۶ هزار و ۸۲۴  عدد انشعابات گاز، برخورداری ۹۹۲ هزار و۲۳۷ مصرف‌کننده از گاز طبیعی، افزوده شدن تعداد یک میلیون و ۲۶ هزار مشترک به جمع مشترکان گاز، برخورداری یک میلیون و ۲ هزار و ۴۷۰ واحد مسکونی از نعمت گاز و همچنین اتصال ۱۹ شهر و یکهزار و ۲۰۹ روستای جدید به شبکه سراسری گاز طبیعی، از دیگر اقدامات انجام شده در سال جاری است. به این ترتیب هم اکنون ۹۲۰ شهر و ۱۲ هزار و ۴۵۰ روستا تحت پوشش شبکه گاز طبیعی قرار گرفته اند.

مصرف  بیش از ۱۰۶ میلیارد مترمکعب گاز تا پایان پاییز

در ۹ ماه ابتدایی امسال، میزان مصارف گاز در مجموع بخش‌های خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه‌ها ۱۰۶ میلیارد و ۴۲۰ میلیون متر مکعب بوده که از این میزان، سهم مصارف خانگی، تجاری و صنعتی به ۵۰٫۴۷ میلیارد مترمکعب، میزان گاز مصرفی نیروگاه‌ها به ۳۴٫۰۶  میلیارد متر مکعب و میزان مصرف گاز صنایع عمده نیز به ۲۱٫۸۹ میلیارد متر مکعب بوده است.

در سال جاری میزان مصرف گاز در بخش صنایع با ۱۱ درصد افزایش روزانه حدود ۹۲ میلیون مترمکعب و با افزوده شدن چهار هزار واحد صنعتی جدید در سال جاری به جمع مشترکان این شرکت، تعداد واحدهای صنعتی برخورردار از گاز طبیعی از مرز ۴۴ هزار واحد گذشته است.

پروژه های آماده افتتاح و آغاز عملیات اجرایی شرکت‌های گاز استانی در دهه فجر

براساس این گزارش، در دهه فجر سال جاری در ۱۴ شهر بدره(ایلام)، حسینیه(خوزستان)، آببر( زنجان)، لطیفی، خشت، کنار تخته(فارس)، طبس(یزد)، کوزران، گهواره، سرپل ذهاب(کرمانشاه)، شادمهر، یونسی، شهرآباد( خراسان رضوی) پروژه‌های گازرسانی آماده افتتاح بوده که حدود ۲۵ هزار و ۳۳۶ خانوار از این پروژه‌ها بهره‌مند خواهند شد و هزینه‌ای بیش‌از ۲۲۵ میلیاردو ۱۵۱ میلیون ریال برای آماده‌سازی این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری شده است.

همچنین پروژه‌های گازرسانی در یک‌هزار و ۵۶ روستا آماده افتتاح بوده و ۱۱۶ هزار و ۶۸۲ خانوار از افتتاح این پروژه‌ها از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد که به این منظور مبلغ برآورد شده برای سرمایه‌گذاری ۲۵۵۶ میلیارد ریال خواهد بود.

در ۹ شهر مراد لو(اردبیل)، دیلم( بوشهر)، گوریه( خوزستان)، دلکان(سیستان و بلوچستان)، درودزن، اسیر، اهل، مشکان(فارس) و ارسک( خراسان جنوبی)و نیز در ۵۹۲ روستا عملیات اجرایی پروژه‌های گازرسانی آغاز خواهد شد.

در دهه فجر سال جاری۵۷ مورد پروژه جنبی-ساختمانی آماده افتتاح بوده و ۱۱ مورد پروژه‌های جنبی-ساختمانی دیگر نیز وجود دارد که عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.

همچنین ۶۶ جایگاه CNG آماده افتتاح ۸ جایگاه دیگر نیز در حال حاضر آماده اجرا هستند.

همزمان با گرامی‌داشت دهه فجر امسال با عنوان سال جهاد اقتصادی شش پروژه خطوط انتقال گاز آماده افتتاح و عملیات اجرایی هفت پروژه خطوط انتقال گاز  آغاز خواهد شد.

در این گزارش آمده است، در حال حاضر۳۴۲ صنعت آماده افتتاح و یا آماده آغاز عملیات اجرایی وجود دارد که از این تعداد ۳۰۷ مورد آماده افتتاح و ۳۵ مورد آماده اجرا هستند.

همچنین، ۱۰۸ هزارو ۶۱۱ واحد مسکونی از پروژه‌های مسکن مهر آماده بهره‌برداری و عملیات اجرایی ۱۲ هزار و ۳۱۰ واحد مسکونی آغاز شده است.

در مجموع در ایام مبارک دهه فجر امسال، یکهزار و ۵۸۰ پروژه گازی آماده افتتاح و  ۶۷۰ پروژه آماده اجرا اعلام شده که و مجموع اعتبارات برای پروژه‌های اماده افتتاح سه هزارو ۶۵۵ میلیارد ریال وبرای پروژه‌های آماده اجرا مبلغی بیش از دو هزارو ۵۷۷ میلیارد ریال محاسبه شده است.

از دیگر برنامه‌های متنوع در نظر گرفته شده به مناسبت ایام مبارک دهه فجر و سی وسومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شرکت ملی گاز می‌توان به تشکیل ستاد دهه، انجام تبلیغات محیطی، تهیه وانتشار ویژه‌نامه دهه مبارک فجر، برگزاری مسابقات متنوع ورزشی در بین همکاران به تفکیک برادران و خواهران، استقرار پایگاه انتقال سیار خون در محل ساختمان های ستادی شرکت و اهدا هدیه ، شرکت  در مراسم غبار روبی مزار شهدا در سطح کلیه شرکت ها، برگزاری نمایشگاه عرضه کتاب و محصولات فرهنگی،  تهیه عکس‌های زمان انقلاب و ایجاد فایل محافظ صفحه نمایش برای استفاده در سیستم های رایانه ای کلیه همکاران اشاره کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۲۰۳۵۲ بازدید