سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN
مهندس سعدونی مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت:

تولید روزانه بیش از ۶۵ هزار بشکه نفت از میدان چنگوله

در مراسم امضای موافقت نامه توسعه میدان نفتی چنگوله، مهندس ناجی سعدونی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) گفت: با توجه به سیاست های وزارت نفت مبنی بر توسعه میدان های توسعه نیافته با اولویت میدان های مشترک، امضای قرارداد توسعه میدان های آذر و چنگوله در منطقه ایلام مورد توجه قرار گرفت.

ناجی سعدونی افزود:قرارداد توسعه میدان نفتی مشترک آذر در غرب ایران با کنسرسیوم داخلی شامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت ایران (اویک) و صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی صنعت نفت پیش از این امضا شده و هم اکنون پیمانکاران در این منطقه در حال فعالیت هستند ضمن آنکه به زودی عملیات حفاری در این منطقه انجام می شود.

وی در تشریح فعالیت های انجام شده در میدان چنگوله گفت: فعالیت های زیربنایی شامل، احداث جاده، پاکسازی و احداث محل چاه ها انجام و زمینه برای توسعه این میدان فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: با توافق با شرکت دانا توسعه این میدان در سه مرحله انجام می شود که در مرحله نخست همه مطالعه های سطح و تحت الارضی و سفارش خرید کالا و در مرحله دوم تولید زودهنگام روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت از این میدان در مدت ۳۰ ماه انجام می شود.

سعدونی افزود: احداث خط لوله ای ۸ اینچی به طول ۱۳۰ کیلومتر برای انتقال نفت میدان چنگوله به مقصد دهلران و تعمیر و تکمیل دو حلقه چاه موجود، حفر دو حلقه چاه جدید تولیدی، در مرحله دوم پیش بینی شده است.

به گفته وی در بخش سطح الارضی احداث تأسیسات تولید زودهنگام شامل تفکیک گر مرحله اول، پمپ های انتقال، تامین برق، حوضچه تبخیر، خطوط لوله جریانی و تأسیسات سرچاهی دیده شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت تصریح کرد: بر اساس نتایج فعالیت های مطالعاتی انجام شده در چهار ماه اول و تولید زودهنگام نفت، در مرحله سوم این قرارداد، توسعه میدان نفتی چنگوله با هدف تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت پیش بینی شده است و شرکت نفت و گاز دانا در اولویت امضای قرارداد قرار دارد.

وی تصریح کرد: با امضای موافقت نامه توسعه میدان چنگوله، به عنوان دومین میدان مهم منطقه ایلام، دیگر قراردادهای توسعه میدان های در دستور کار این شرکت نیز در آینده به امضا می رسد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۰۹۱۸ بازدید