سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

افتتاح طرح بهینه سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه تهران

طرح بهینه سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه شهید تندگویان تهران در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی و با حضور وزیر نفت به طور رسمی گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار شانا، با اجرای این طرح، افزون بر تولید حدود ۱۱۰ تن گوگرد در پالایشگاه، بخشی از خوراک ورودی پالایشگاه شهید تندگویان نیز تغییر می کند و فرآورده های آن بر اساس استانداردهای یورو ۴ اروپا ارائه می شود.

پالایشگاه شهید تندگویان حدود ۱۵ درصد ظرفیت پالایشگاهی ایران را تشکیل می دهد و با توجه به نزدیکی به شهر تهران (۱۵ کیلومتری) عمده نیاز مصرفی سوخت شهر تهران به ویژه بنزین را تامین می کند.

با اجرای این طرح، خوراک این پالایشگاه از نفت خام آسیای میانه و اهواز آسماری به مارون و دزفول شمالی و اهواز آسماری تغییر می یابد، همچنین واحد گوگردزدایی از نفت سفید با ظرفیت تولید روزانه ۳۱ هزار و ۵۰۰ بشکه، گوگردزدایی از نفت گاز با ظرفیت تولید روزانه ۵۳ هزار بشکه و واحد تولید هیدروژن، بازیافت گوگرد و تولید برق و بخار راه اندازی می شود.

واحدهای برج خنک کننده، جامدسازی گوگرد، تولید آب دمین، تصفیه گاز ترش و تاسیسات جدید شامل مخازن و مشعل، از دیگر واحدهای این طرح است.

قرارداد طرح بهینه سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه شهید تندگویان با ارزش ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۸۶ میان شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران منعقد و زمان بهره برداری کامل از این طرح پایان سال جاری پیش بینی شده است.

بر اساس برنامه ریزی ها، ۵۸ هزار مترمکعب عملیات خاکی، ۴۰ هزار مترمکعب عملیات بتنی، ۳۸۰ هزار اینچ قطر جوشکاری لوله، ۴۳۶ کیلومتر کابل کشی برق و ابزار دقیق، همچنین نصب یک مخزن کروی و ۱۵ مخزن استوانه ای از جمله احجامی است که در ساختمان و نصب این طرح برآورد شده است.

تا کنون واحدهایی از این طرح به بهره برداری رسیده یا آماده بهره برداری است که در این بخش می توان به واحد هیدروژن با ظرفیت تولید روزانه ۴۲ میلیون فوت مکعب هیدروژن اشاره کرد؛ هدف از احداث این واحد، تولید هیدروژن مورد نیاز برای سولفورزدایی واحدهای تصفیه نفت سفید و گازوییل و افزایش ظرفیت بنزین است.

هزینه ارزی احداث این واحد آماده بهره برداری ۶ میلیون و ۴۹۰ هزار یورو و هزینه ریالی آن بیش از ۱۲۵ میلیارد و ۷۷۳ میلیون ریال برآورد شده است و یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر ساعت در مراحل ساخت و نصب این واحد کار کرده اند.

همچنین واحد تصفیه نفتای سبک طرح بنزین سازی این پالایشگاه، مشتمل بر سه واحد، تا پایان بهمن ماه جاری راه اندازی خواهد شد. عملیات ساختمان و نصب دو واحد دیگر از واحدهای بنزین سازی این طرح پایان یافته و در حال پیش راه اندازی است.

با بهره برداری از طرح بنزین سازی و بهینه سازی پالایشگاه شهید تندگویان و ساخت واحد تصفیه نفتای سبک و ایزومریزاسیون گوگرد موجود در گازوییل و بنزین تولیدی این پالایشگاه به ۱۰ پی پی ام و در نفت سفید به ۴۰ پی پی ام خواهد رسید و فرآورده های آن بر اساس استاندارد یورو ۵ اروپا تولید می شود.

بنزین با اکتان ۸۷ حاصل از واحد ایزومریزاسیون این پالایشگاه نیز بر خلاف بنزین تولیدی دیگر بخش ها که دارای ترکیبات حلقوی زیادی هستند، به دلیل این که ترکیبات آیزوپارافینی بیشتری دارد، مرغوب ترین بنزین تولیدی پالایشگاه ها به شمار می آید.

بنزین تولیدی این واحد عاری از ترکیباتی نظیر نیتروژن، گوگرد، اکسیژن، الفین، آروماتیک و بنزن است.

پالایشگاه تهران مشتمل بر دو پالایشگاه جنوبی و شمالی و یکی از قدیمی ترین پالایشگاه های کشور است. پالایشگاه شماره یک (جنوبی) در سال ۱۳۴۷ با ظرفیت ۸۵ هزار بشکه در روز راه اندازی و پس از آن در سال ۱۳۵۲ پالایشگاه شماره ۲ (شمالی) با ظرفیت یکصد هزار بشکه ایجاد شد. اکنون با تغییراتی که در این دو واحد داده شده، درمجموع ظرفیت این پالایشگاه به ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۴۶۵۲۰ بازدید