سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

۱۵۰ میلیارد مترمکعب گاز در کشور جا به جا شد

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران گفت: از آغاز امسال تاکنون بیش از ۱۵۰ میلیارد مترمکعب گاز در سامانه انتقال جا به جا شده است.

رضا الماسی با بیان این که رکورد جا به جایی روزانه بیش از ۶۰۰ ملیون مترمکعب گاز در هفته گذشته ثبت شده است، به خبرنگار شانا گفت: این مقدار جا به جایی گاز در مقایسه با مدت مشابه سال پیش ۳٫۲ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران اظهار کرد: سال گذشته ۱۷۰ میلیارد مترمکعب گاز در شبکه انتقال جابه جا شد و پیش بینی می شود امسال این مقدار به ۱۷۴میلیارد مترمکعب برسد.

فشار مطلوب گاز در نقاط انتهایی شبکه

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با تاکید بر آمادگی کامل برای دریافت گاز از پالایشگاه ها و ارسال آن به مبادی مصرف در نقاط مختلف کشور‌ افزود: همکاری مردم در مدیریت مصرف، این بستر را ایجاد می کند که بتوان به استان های انتهایی شبکه نیز خدمات رسانی مطلوب تر کرد.

وی درباره فعالیت های تعمیراتی سال جاری این شرکت نیز گفت: تعمیر ۶۱ توربوکمپرسور، تعویض لوله در ۱۱۰۰ نقطه از خط سراسری اول در مناطق عملیاتی یک، ‌دو، ‌سه و ۹ انتقال گاز، ‌همچنین تعویض ۴۵۰۰ متر لوله از خط دوم کنگان و ۵۵۰۰ متر از خط لوله دوم سراسری در منطقه نورآباد، بخشی از فعالیت های تعمیراتی امسال بوده است.

به گفته الماسی، تعویض ۲۴۶ هزار مترمربع پوشش لوله، تغییر کلاس برخی خط لوله ۳۰ اینچ ورودی شهر تبریز و ۳۴ کیلومتر از خط لوله اول،بخش دیگری از فعالیت های امسال شرکت انتقال گاز است.

وی درباره برنامه های سال آینده شرکت انتقال گاز نیز گفت: تعمیر و تعویض پوشش ۷۱۵ کیلومترلوله، تعویض ۱۱۰ کیلومتر خط لوله در نقاط مختلف،تعمیر اساسی ۳۵ دستگاه توربین، ‌۱۲ دستگاه کمپرسور و تعمیر دوره ای ۲۲ دستگاه توربوکمپرسور از جمله فعالیت های سال آینده خواهد بود.

تحویل ۴۰۰ کیلومتر از خط هفتم سراسری به شبکه انتقال گاز

الماسی تحویل ۴۰۰کیلومتر دیگر از خط هفتم سراسری و بخشی از ابتدای خط هشتم سراسری (عسلویه تا پارسیان) به طول ۷۰ کیلومتر،‌ همچنین خط ششم سراسری (حد فاصل پالایشگاه بیدبلندـ اهواز ۱۱۷کیلومتر) را بخش دیگر فعالیت های سال آینده برشمرد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران همچنین ۴۳۵۰ کیلومتر پیگ رانی هوشمند وبیش از ۳۰ هزار کیلومتر پیگ رانی تمیز کننده را از دیگر برنامه های سال آینده این شرکت اعلام کرد.

شرکت انتقال گاز ایران از جمله شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران است که در قالب ۱۰ منطقه عملیاتی در گستره ای به طول ۳۴ هزار کیلومتر خط لوله فشار قوی،‌گاز تحویلی از پالایشگاه ها را به پشت دروازه شهرها انتقال می دهد.

انتقال روزانه بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز به مبادی مصرف با بهره گیری از ۶۸ تاسیسات تقویت فشار و ۳۶ مرکز بهره برداری خطوط لوله(یارد) و ۲۳۰ توربوکمپرسور انجام می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۹۳۰۶ بازدید