سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

واحد تصفیه نفتای سبک طرح بنزین‌سازی پالایشگاه تهران راه‌اندازی شد

همزمان با ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، واحد تصفیه نفتای سبک مجتمع بنزین‌سازی طرح بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه شهیدتندگویان تهران راه‌اندازی شد.

مدیرعامل پالایشگاه شهیدتندگویان تهران در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر گفت: واحد تصفیه نفتای سبک طرح بنزین سازی پالایشگاه شهیدتندگویان پیش از این به مرحله پیش راه اندازی رسیده بود که با اتمام این مرحله، این واحد با ظرفیت ۱۸ هزار بشکه در روز، به طور کامل راه اندازی شد.

محسن قدیری افزود: عملیات ساختمان و نصب دو واحد دیگر از واحدهای بنزین سازی این طرح نیز، پایان یافته و در حال پیش راه اندازی است.

مدیرعامل پالایشگاه شهیدتندگویان تهران درباره مشخصات مجتمع بنزین سازی این پالایشگاه گفت: این مجتمع شامل سه واحد است که با بهره برداری کامل از آن، بنزین تولیدی این پالایشگاه دارای عدد اکتان ۹۵ است و استاندارد یورو ۵ اروپا را کسب خواهد کرد.

قدیری تاکید کرد: بنزین حاصل از این واحد برخلاف بنزین تولیدی سایر بخش ها که  ترکیبات حلقوی زیادی دارند، ترکیبات آیزوپارافینی بیشتری دارد و مرغوب ترین بنزین تولیدی پالایشگاه ها محسوب می شود.

وی با بیان این که پالایشگاه شهید تندگویان تهران حدود ۱۵ درصد ظرفیت پالایشگاهی ایران را تشکیل می دهد و عمده نیاز مصرف سوخت به ویژه بنزین پایتخت را تامین می کند، گفت: محصول تولیدی مجتمع بنزین سازی طرح توسعه پالایشگاه شهیدتندگویان تهران بنزینی عاری از ترکیبات نیتروژن، گوگرد، اکسیژن، الفین، آروماتیک و بنزن خواهد بود.

مدیرعامل پالایشگاه شهیدتندگویان تهران با تاکید بر بهره برداری از کل طرح بهینه سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده های این پالایشگاه به منظور افزایش کیفیت فرآورده های تولیدی تا پایان سال ۹۰ گفت: واحد گوگردسازی طرح بهینه سازی پالایشگاه شهیدتندگویان تنها واحدی است که سال آینده (سه ماه نخست سال ۹۱) به بهره برداری می رسد.

به گزارش شانا، احداث پروژه بنزین سازی پالایشگاه شهیدتندگویان تهران از سال ۸۶ آغاز شده است و هدف از طراحی آن ارتقای کیفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه است؛ سرمایه گذاری انجام شده در این طرح شامل ۳۶۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و و ۶۵ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی است که از محل منابع داخلی تامین شده است.

احداث طرح بهینه سازی و بهبود کیفیت پالایشگاه شهیدتندگویان تهران از سال ۸۶ آغاز شده و هدف از آن کاهش گوگرد در دو محصول نفت گاز و نفت سفید این پالایشگاه مطابق با استانداردهای روز اروپاست،

رعایت الزام های زیست محیطی و مدیریت انرژی و کاهش سوخت و ضایعات، از دیگر اهداف جانبی این طرح است که شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران که هم اکنون ساخت و توسعه بیش از ۵ پالایشگاه را در کشور در دستور کار دارد، عهده دار اجرای این طرح است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۵۷۴۵۵ بازدید