سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

تلاش ایران برای کشف هیدرات های گازی در دریای عمان

۱۴ بلوک اکتشافی نفت و گاز برای جذب سرمایه معرفی می شود/تلاش ایران برای کشف هیدرات های گازی در دریای عمان

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران می گوید:نتایج مطالعه ۱۴ بلوک اکتشافی نفت و گاز جمع آوری شده است و پس از دریافت مجوزهای لازم، این بلوک های هیدروکربنی برای جذب سرمایه معرفی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران سیدمحمود محدث با اعلام این خبر افزود: تا دی امسال پنج دوره مناقصه در بلوک های اکتشافی برگزار و در نتیجه آن ۱۴ قرارداد منعقد شده است؛ برخی از این قراردادها اجرا و نتایج آنها مشخص شد.

وی با بیان این که ۱۴ بلوک اکتشافی تعریف شده است ،تصریح کرد: با جمع آوری اطلاعات گذشته، حجم کار و حداقل تعهدهای کاری، همچنین میزان سرمایه گذاری پیمانکاران و شرکت هایی که داوطلب سرمایه گذاری هستند، در این بلوک ها مشخص شد، ضمن آن که جمع بندی این اطلاعات انجام و مکاتبه های لازم با کمیسیون بیع متقابل و هیئت مدیره شرکت ملی انجام شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: اطلاعات و مجوزهای این ۱۴ بلوک دریافت و صادر شده است و در حال دریافت مجوزهای پایانی برای برخی مراحل باقی مانده هستیم که در فرصت مناسب برای جذب سرمایه معرفی خواهند شد.

محدث با بیان این که در همه حوزه های رسوبی، فعالیت های اکتشافی را توسعه خواهیم داد، افزود: هم اکنون مکان های مختلفی در نظرگرفته شده و وسعت بلوک ها و حجم کار نهایی شده است که پس از دریافت مجوزهای نهایی، این بلوک ها اعلام می شوند.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران  که با شانا گفت و گو می کرد ،درباره فعالیت های پژوهشی این مدیریت گفت: قرارداد مطالعه شیل های نفتی حدود ۷ ماه گذشته با انستیتو دانشگاه تهران منعقد شد، همچنین با هدف شناسایی پتانسیل های غیرمعمول هیدرات های گازی در دریای عمان با پژوهشگاه صنعت نفت قراردادی بسته شد و مطالعه آن در حال انجام است.

وی در باره امضای تفاهمنامه توسعه میدان فرزاد A میان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران (کارفرما) و شرکت پتروپارس (مجری پروژه) گفت: با توجه به خواست مهندس احمد قلعه بانی، معاون وزیر نفت، قرار شد مرحله توصیفی، حفاری چاه دوم و لرزه نگاری سه بعدی این میدان با مشارکت شرکت فلات قاره و پتروپارس از سوی این مدیریت انجام شود و پس از رسیدن به مرحله توسعه، کار به شرکت فلات قاره واگذار شود.

محدث گفت: با هدف گسترش فعالیت های اکتشافی، از همه ظرفیت های بخش خصوصی و شرکت های معتبر در حوزه اکتشاف استفاده خواهیم کرد.

وی با بیان این که فرآیند تعریف بلوک های اکتشافی ادامه دارد، گفت: به هر حال باید تکلیف پتانسیل همه مناطق مشخص شود؛ به گونه ای که اگر جایی احتمال یک میدان نفتی یا گازی وجود داشته باشد، شناسایی و در صورت داشتن منابع هیدروکربوری میزان آن مشخص شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۳۵۲۶۸ بازدید