سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

افزایش ۲۶ درصدی اعتبار انرژی کشور در بودجه سال آینده

رئیس جمهوری از افزایش ۲۶ درصدی بودجه بخش انرژی کشور در لایحه بودجه سال ۹۱ خبر داد و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تلاش کنند قانون بودجه از ابتدای سال آینده در اختیار دولت قرار بگیرد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر محمود احمدی‌نژاد که پیش از ظهر روز چهارشنبه (۱۲ بهمن) که برای ارائه لایحه بودجه سال ۹۱ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، در بخشی از سخنان خود گفت: بودجه سال ۹۱ بر اساس قانون برنامه پنجم و سیاست های آن و مبتنی بر پیش بینی دقیق از شرایط بین المللی ، وضعیت بازار و کشور و پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۱ تنظیم شده است.

رئیس جمهور افزود: احکام لایحه بودجه سال ۹۱ همان احکام سال گذشته است که با کار فشرده بین مجلس و دولت تصویب شده بنابراین کار مجلس در این زمینه آسان شده است.

وی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: مناسب است با تلاش مضاعف به گونه ای برنامه ریزی کنید که امسال بودجه در اختیار دولت قرار بگیرد تا فاصله ای که سال گذشته به خاطر قانون برنامه ایجاد شد، حذف شده و قانون بودجه از ابتدای سال در اختیار دولت قرار بگیرد.

رییس جمهوری با تاکید بر شتاب بخشیدن در رسیدگی به بودجه سال ۹۱ و تحویل آن به دولت، گفت: طرح هدفمندی یارانه ها با قدرت ادامه یافته و در حد امکان گام های بعدی آن نیز برداشته خواهد شد.

دکتر احمدی نژاد در ادامه حمایت از بخش خصوصی برای مشارکت گسترده در سازندگی کشور را از دیگر محورهای بودجه سال ۹۱ اعلام و تصریح کرد: در هزینه های بودجه سال آینده همچون گذشته نسبت به انضباط بودجه و کاهش وابستگی دولت به منابع نفتی، توجه جدی شده است همچنین با هدف تکمیل و بهره برداری از پروژه های در دست اجرا پیش بینی های لازم انجام شده است.

وی بودجه کشور را مشتمل بر دو بخش بودجه شرکت های دولتی و بودجه عمومی دولت دانست و گفت: مجموع این دو بودجه بالغ بر ۵۱۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به شرکت های دولتی است و بودجه عمومی دولت نسبت به سال قبل ۵٫۶ درصد کاهش داشته و دولت تلاش کرده است هزینه های مصرفی خود را کاهش و بودجه شرکت های دولتی را افزایش دهد؛ این بدان معناست که سرمایه گذاری، تولید و خدمات گسترش خواهد یافت.

به گفته وی برای حمایت از تولید مجموع سرمایه گذاری های دولت و شرکت های دولتی ۱۳۶ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به امسال ۲۰ درصد افزایش داشته است.

رییس جمهوری یادآور شد: در توزیع اعتبارها بودجه انرژی ۲۶ درصد، بودجه توسعه بخش علم و فناوری ۵۶ درصد ، بخش دفاعی۱۲۷ درصد، فرهنگ و هنر و رسانه های جمعی ۸۸ درصد، بهداشت و سلامت ۵۳ درصد، کشاورزی و منابع طبیعی ۳۰ درصد، منابع آب ۱۹ درصد، انرژی حمل و نقل ۱۵ درصد، مسکن و عمران شهری و روستایی ۳۳ درصد رشد داشته است.

رییس جمهور اظهار داشت: هزینه شرکت های دولتی ۸٫۷ درصد افزایش و هزینه های سرمایه گذاری آنها ۲۰ درصد افزایش داشته است و این به معنای آن است که جهت گیری دولت بیشتر به سمت کار و تلاش بوده است.

به گفته احمدی نژاد بودجه شرکت های دولتی در بودجه سال آینده نسبت به بودجه ۹۰ ، ۱۱٫۷ درصد رشد داشته است و تعداد شرکت های دولتی از ۴۴۰ شرکت به ۴۳۴ شرکت کاهش پیدا کرده است.

وی اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها را حرکتی بزرگ با هدف اصلاح اساسی ساختارهای اقتصادی و مدیریت اقتصادی و نگرش اقتصادی مردم، دولت، مجلس اعلام و تصریح کرد: اجرای گام اول طرح هدفمندی یارانه‌ها سبب شد تا ضریب جینی در کشور به کمتر از ۳۸ صدم کاهش پیدا کند که این گام بلندی برای کاهش فاصله‌ طبقاتی و تحقق عدالت است.

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: در ۱۲ ماه بیش از ۱۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ناشی از کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی در داخل حاصل شد و برای نخستین بار در تاریخ کشور صادرات فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین، گازوئیل و سایر فرآورده‌ها با قراردادهای مطمئن طولانی مدت آغاز شد.

وی با تاکید بر این که اجرای اصل ۴۴ و قانون تفسیر اصول این ماده با شتاب ادامه پیدا کرده، افزود: با هدف اتکا بیشتر به منابع غیر نفتی و کاهش وابستگی هزینه های مصرفی دولت به منابع نفتی، درآمدهای غیر نفتی و مالیاتی نسبت به پیش بینی عملکرد ۹۰ ، ۲۰ درصد افزایش یافته و سایر درآمدهای غیر نفتی نیز ۸۹ درصد افزایش خواهد یافت.

رییس‌ جمهور محور اصلی بودجه سال آینده را رسیدن به رشد ۸ درصد، کاهش نرخ بیکاری، افزایش بهره وری، رشد اقتصادی، توسعه عدالت و کاهش فاصله طبقاتی اعلام کرد.

به گفته محمد دهقانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، دولت لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ را با نفت هر بشکه ۸۵ دلار بسته همچنین میزان محاسبه دلار در بودجه سال آینده ۱۱۵۰ تومان تعیین شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۲۵۵۵۶ بازدید