سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

ایجاد بندر جدید در جزیره کیش برای پشتیبانی از توسعه میادین گازی

شرکت نفت فلات قاره ایران طی درخواستی از گمرک، خواستار ایجاد بندر اختصاصی برای این شرکت در جزیره کیش شده است.

محمود زیرکچیان‌زاده، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، با اشاره به این مطلب که کیش در آینده به منطقه بزرگ گازی تبدیل می‌شود و حداقل روزانه ۴ تریلیون فوت مکعب گاز از میادین گازی اطراف این منطقه تولید خواهد شد، اظهار داشت: با توجه به موقعیت ویژه این منطقه برای پشتیبانی از مناطق عملیاتی، از گمرک درخواست کردیم بندری را به شرکت نفت فلات قاره ایران اختصاص دهند. 

وی با تاکید بر ضرورت تقویت زیرساخت­ها به عنوان پیش­نیاز توسعه میادین، تصریح کرد: به طور نمونه هم‌اکنون زیرساخت­های موجود در هرمزگان و بوشهر متناسب با برنامه‌های توسعه‌ای مدنظر تقویت نشده و حداکثرسازی منافع ملی، نیازمند تقویت این زیرساخت­هاست.

زیرکچیان‌زاده در ادامه به راه‌اندازی قریب‌الوقوع طرح NGL سیری اشاره کرد و گفت: این طرح تقریبا آماده است و تا قبل از پایان سال، بهره‌برداری رسمی از آن صورت خواهد گرفت.

به گفته وی، با راه اندازی کامل NGL سیری، فشار گاز خروجی از NGL، از ۲۵ بار به ۵۳ بار افزایش می‌یابد و به این ترتیب، این امکان وجود دارد که بیش از ۲ برابر میزان فعلی، گاز به نیروگاه کیش ارسال شود.

وی خاطرنشان کرد: ما از سال ۸۵ تاکنون برای ارسال گاز سیری به منطقه قشم نیز آمادگی داشته‌ایم اما به دلیل آماده نشدن بخش خشکی قشم، این موضوع به تاخیر افتاده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۵۷۳۰۹ بازدید