سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

ارزش ۲۰ میلیارد دلاری قراردادهای یک ساله در صنایع نفت و گاز

افزایش ۵ درصدی تولید نفت در سال آینده/ ارزش ۲۰ میلیارد دلاری قراردادهای یک ساله در صنایع نفت و گاز

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افزایش ۵ درصدی تولید نفت طی سال آینده خبر داد و گفت: برای تحقق این هدف، استفاده گسترده از تلمبه‌های درون چاهی و تکنولوژی های روز دنیا در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به اهواز، احمد قلعه بانی در مراسم آغاز به کار سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خوزستان که صبح امروز (یکشنبه ۹ بهمن) در محل دائمی نمایشگاه های اهواز برگزار شد، به رسالت شرکت ملی نفت ایران در تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و گفت: تا پایان برنامه پنجم توسعه باید ۱۵۶ میلیارد دلار در صنایع نفت و گاز سرمایه گذاری شود که برای دستیابی به این مقصود نیازمند جذب ۳۰ میلیارد دلار سرمایه در سال هستیم.

وی با اعلام اینکه طی سال جاری ۱۸ میلیارد دلار در طرح های نفت و گاز کشور جذب سرمایه شده است، گفت: امیدواریم این رقم تا پایان سال به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

وی خاطرنشان کرد: حجم قراردادهای منعقد شده در صنعت نفت و گاز طی سال جاری نیز در حدود ۲۰ میلیارد دلار است.

قلعه بانی ادامه داد: بنابر برنامه ریزی انجام شده تا پایان برنامه پنجم توسعه باید تولید نفت به ۵٫۲ میلیون بشکه در روز و تولید گاز نیز  به ۱۴۰۰ میلیون مترمکعب در روز برسد؛ این در حالی است که امسال ۵۰ میلیون مترمکعب به تولید روزانه گاز کشور اضافه شده و پیش بینی می شود طی ۲ سال آینده این رقم تا ۱۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به برنامه این شرکت برای افزایش ۵ درصدی تولید نفت در سال آینده گفت: ظرفیت های صنعتی موجود در کشور فرصت مطلوبی را برای دستیابی به این هدف فراهم کرده و به نظر می رسد با استفاده گسترده از تلمبه های درون چاهی و تکنولوژی های روز دنیا بتوان به این هدف دست یافت.

قلعه بانی در ادامه با تاکید به خودکفایی ۹۰ درصدی در صنعت نفت وگاز و اشاره به توانمندی های صنعتگران داخلی با وجود اعمال تحریم های گسترده، ابراز امیدواری کرد در آینده ای نزدیک شاهد قطع کامل وابستگی در این صنعت پرمزیت باشیم.

وی در ادامه پیشنهاد کرد تا با برپایی همزمان نمایشگاه حفاری و نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خوزستان، فرصت لازم برای نمایش موثر توانمندی های صنعت نفت و مشارکت بیشتر بخش خصوصی فراهم آید.

نفت ایران بی مشتری نمی‌ماند

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در باره موج جدید تحریم ها علیه صنعت نفت ایران نیز گفت: هم اکنون کشورهای اروپایی بدون توجه به مشکلات اقتصادی مردم خود، نفت ایران را تحریم کرده اند و صنعت نفت ایران نیز از این تحریم استقبال می کند.

وی ادامه داد: بازاریابی برای فروش نفت ایران از مدت ها پیش انجام شده و با توجه به کیفیت نفت ایران، مشتریان خاص خود را داریم.

وی تاکید کرد: ایران با وجود بدهی نزدیک به ۸ میلیارد دلاری هند، از فروش نفت خود به این کشور خودداری نکرد و همین امر باعث شده تا هند به یکی از مشتریان اصلی نفت ایران تبدیل شود.

قلعه بانی با اشاره به اینکه چین، هند و کره در آینده ای نزدیک رهبری اقتصادی در جهان را در دست خواهند گرفت، گفت: پیش بینی می شود که واحد پولی مبادلات تجاری در سطح جهان به سمت ارزهایی غیر از یورو و دلار متمایل شود.

وی از برگزاری جلسات مشترک با سران کشورهای مختلف اروپایی خبر داد و گفت: نتایج این جلسات، گسترش روابط تجاری با این کشورها بوده است.

قلعه بانی ادامه داد: در همین راستا جلساتی نیز با حضور پالایشگران اروپایی داشتیم که طی آن این نکته مسلم شد که بخش خصوصی در اروپا نیز از تحریم های اخیر ناراضی هستند.

وی تاکید کرد: در صورت اصرار اتحادیه اروپا به قطع واردات نفت از ایران، رویکرد صنعت نفت ایران نیز عوض خواهد شد و با قطع صادرات نفت، کشورهای اروپایی بیش از دیگران متضرر خواهند شد؛ چراکه شرکت های بسیاری در اروپا قراردادهای طولانی مدت با صنعت نفت ایران دارند.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به اهواز، سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خوزستان با هدف توسعه ساخت داخل و بومی سازی قطعات و تجهیزات صنعت نفت، صبح امروز (یکشنبه ۹ بهمن) در محل دائمی نمایشگاه های اهواز آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه به همت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و توسط شرکت نمایشگاه های بین المللی خوزستان، با حضور ۲۰۰ شرکت داخلی سازنده تجهیزات صنعت نفت برگزار می شود و تا ۱۲ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۱۴۱۲ بازدید