سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

روزانه ۳ میلیون بشکه نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب تولید می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از تولید روزانه ۳ میلیون بشکه نفت و ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز که ۱۶ درصد از حجم گاز کل کشور را تشکیل می‌دهد، خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شرکت ملی نفت ایران به اهواز، هرمز قلاوند در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی استان خوزستان که صبح امروز (چهارشنبه نهم بهمن ماه) درمحل دایمی نمایشگاه‌های اهواز برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: دو میلیون بشکه از این میزان نفت تولیدی، برای صادرات به گوره، گناوه و در نهایت خارگ ارسال می‌شود.

وی همچنین تولید میعانات گازی و نفتای این شرکت را به ترتیب ۱۲۰ هزار بشکه و ۳۵ تا ۴۰ هزار بشکه در روز عنوان کرد و افزود: این دو فراورده به عنوان خوراک پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قلاوند گفت: هم اکنون با گذشت ۱۵۰ سال از عمر صنعت نفت در جهان و متداول شدن استفاده از انرژی‌های نو، منابع هیدروکربوری و فسیلی همچنان از عوامل اصلی تولید انرژی به شمار می روند و پیش‌بینی می‌شود حداقل تا ۵۰ سال آینده نیز این منابع، مهم ترین عامل تعیین کننده در عرصه اقتصاد جهانی باشند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب افزود: کشورهایی مانند ایران، عربستان و عراق در پایان این مدت ۵۰ ساله همچنان نفت و منابع نفتی خواهند داشت.

قلاوند اظهار داشت: از سویی دیگر پیش‌بینی می‌شود که ظرف مدت ۷۰ سال آینده با کاهش منابع گازی جهان، ذخایر بسیاری از کشورها به پایان برسد و در آن مقطع تنها ایران و روسیه از گاز برخوردار خواهند بود.

وی برنامه اصلی شرکت ملی نفت ایران تا پایان برنامه پنجم توسعه را افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت عنوان کرد و گفت: از این میزان، سهم مناطق نفت‌خیز جنوب ۲۳۶ هزار بشکه نفت خواهد بود که برای تحقق آن نیاز به ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری احساس می‌شود.

وی افزایش ضریب بازیافت مخازن از ۲۹ به ۳۰ درصد را یکی از مهمترین اهداف مورد اشاره در برنامه برشمرد و افزود: با توجه به اینکه اکثر مخازن موجود در مناطق نفت‌خیز جنوب در نیمه عمر دوم خود قرار دارند و با افت فشار طبیعی مواجه هستند، از اینرو به منظور افزایش برداشت از این مخازن از روش های ثانویه از جمله تزریق گاز استفاده می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۵۸۴۰۱ بازدید