سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

نخستین توربین گازی ساخت داخل رونمایی می شود

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، از رونمایی نخستین توربین گازی ساخت داخل امسال، همزمان با برگزاری سومین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی استان خوزستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، هرمز قلاوند در سومین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی استان خوزستان که صبح امروز (یکشنبه نهم بهمن ماه) درمحل دایمی نمایشگاه‌های اهواز برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: کل پکیج این توربین که با حدود ۵ میلیون دلار اعتبار و با استفاده از مهندسی معکوس از سوی بخش خصوصی ساخته شده است، امروز رونمایی می شود.

وی قیمت تمام شده ساخت این توربین گازی را یک سوم قیمت نمونه خارجی آن اعلام کرد و افزود: درابتدای سالجاری روتور این توربین نیز که نیروی محرکه اصلی این توربین به شمار می رود رونمایی شد.

قلاوند همچنین از سفارش ساخت ۷ هزار قطعه مورد نیاز صنایع نفت و گاز در سالجاری به سازندگان داخلی خبر داد و گفت: تا پایان سال ۹۱ تمام این قطعات ساخته و تحویل داده می شود و این در حالی است که این شرکت در طی ۱۰ سال گذشته تنها ۳۰۰۰ سفارش قطعه داشته است.

تعداد دکل های مناطق نفتخیز جنوب به ۶۰ دستگاه می رسد

قلاوند از افزایش ناوگان حفاری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از ۳۹ دکل به ۴۶ دکل در سالجاری خبر داد و افزود: به منظور تحقق برنامه مصوب تولید نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، در نظر دارد تعداد دکل های خود را در سال ۹۱ به ۶۰ دکل افزایش دهد.

وی تصریح کرد: امسال ۵۳ حلقه چاه جدید در حوزه مناطق نفت‌خیز جنوب حفاری شد که این میزان حفاری تولید این شرکت را به میزان دو هزاربشکه در روز افزایش داده و در طول این مدت ۶۵ حلقه چاه تعمیر و ترمیم شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، با اشاره به  انعقاد ۳ قرارداد مناطق نفت‌خیز جنوب برای تامین ۹۰ تلمبه درون چاهی، گفت:  ۱۷ تلمبه از این میزان تلمبه ها، در میدان منصوری و آبتیمور نصب و راه اندازی شده که با استفاده از این تلمبه‌ها می‌توان یک چاه مرده را با تولید ۵۰ بشکه در روز به تولید ۸۰۰ تا ۹۰۰ بشکه در روز ارتقا داد.

قلاوند اظهار امیدواری کرد که سازندگان داخلی بتوانند با استفاده از مهندسی معکوس، ساخت این تلمبه ها را بومی سازی کنند.

وی تصریح کرد: از ۶ دستگاه فراورش سیار نفت خام (MOT) که قرارداد آنها در سال گذشته منعقد شده بود، امسال ۲ دستگاه در اختیار شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و مارون قرارگرفت و ساخت ۴ دستگاه باقی مانده نیز در آینده ای نزدیک محقق خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، اعتبار لازم برای ساخت دستگاه فراورش سیار نفت خام را ۲ تا ۳ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون این دستگاه از سوی متخصصان داخلی به طور کامل بومی سازی شده است.

قلاوند افتتاح واحد نمک زدایی ۵۵ هزار بشکه ای آبتیمور، واحد نمک زدایی ۱۱۰ هزار بشکه ای کرنج و پارسی، توسعه واحد نمک زدایی مارون ۳، پروژه بیع متقابل تل بوزان مسجد سلیمان، راه اندازی و افتتاح مرکز ازدیاد برداشت از مخازن در امور مدیریت فنی و لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی اهواز را از جمله اقدامات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در سال جاری عنوان کرد.

وی با بیان اینکه سالانه ۶۰۰ مناقصه در مناطق نفت‌خیز جنوب برگزار می شود از اختصاص ۷۰ درصد حجم کل قراردادها به تامین کالا های مورد نیاز صنایع نفت و گاز خبر داد.

-family�� KoP)e ��h �عه بانی ادامه داد: در همین راستا جلساتی نیز با حضور پالایشگران اروپایی داشتیم که طی آن این نکته مسلم شد که بخش خصوصی در اروپا نیز از تحریم های اخیر ناراضی هستند.

 وی تاکید کرد: در صورت اصرار اتحادیه اروپا به قطع واردات نفت از ایران، رویکرد صنعت نفت ایران نیز عوض خواهد شد و با قطع صادرات نفت، کشورهای اروپایی بیش از دیگران متضرر خواهند شد؛ چراکه شرکت های بسیاری در اروپا قراردادهای طولانی مدت با صنعت نفت ایران دارند.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به اهواز، سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خوزستان با هدف توسعه ساخت داخل و بومی سازی قطعات و تجهیزات صنعت نفت، صبح امروز (یکشنبه ۹ بهمن) در محل دائمی نمایشگاه های اهواز آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه به همت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و توسط شرکت نمایشگاه های بین المللی خوزستان، با حضور ۲۰۰ شرکت داخلی سازنده تجهیزات صنعت نفت برگزار می شود و تا ۱۲ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۱۳۶۸ بازدید