سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

تعمیر اساسی ۲ دستگاه توربوژنراتور نیروگاهی در جزیره خارگ

رئیس خدمات مهندسی امور فنی شرکت پایانه های نفتی ایران از تعمیر اساسی دو دستگاه توربوژنراتور نیروگاهی جزیره خارگ برای نخستین بار خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، صادق دراوی پور؛ رئیس خدمات مهندسی امور فنی شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: شرکت پایانه ها در خارگ متولی برق مصرفی تاسیسات صنعتی اسکله ها و مخازن صادراتی نفت خام کشور و تاسیسات غیر صنعتی و منازل مسکونی شرکتی و بخشی از برق مصرفی شهری و تاسیسات صنعتی فلات قاره است؛ از این رو تعمیر اساسی این دو دستگاه توربو ژنراتور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: در نیروگاه خارگ دو دستگاه توربین ژنراتور با ظرفیت اسمی ۱۸ مگاوات وجود دارد که هم اکنون یک دستگاه در سرویس عملیات و دیگری آماده باش است.

دراوی پورگفت: یکی از توربین ها بعد از ۴۵ هزار و ۱۱۸ ساعت کارکرد در اوایل سال ۸۹ مورد تعمیرات اساسی قرار گرفت و تاکنون با ۱۰ هزار و ۴۲۰ ساعت کارکرد در سرویس عملیات قرار دارد. توربین ردیف ۲ نیروگاه بعد از ۵۳ هزار و ۵۹۳ ساعت کارکرد در حال تعمیر اساسی است.

توربین های این نیروگاه از نوع جان براون و از نوع فرم ۵ هستند و از این نوع توربین در صنعت نفت فقط در خارگ استفاده می شود.

ریس خدمات مهندسی امور فنی تاکید کرد: برای تعمیر اساسی این دو دستگاه توربین حدود ۷۰ درصد قطعات از شرکت های داخلی تامین و۳۰ درصد از قطعات غیر قابل تعمیر از خارج از کشور تامین شده است ضمن اینکه بخش های مهندسی، بازرسی و کارشناسی به عهده کارکنان شرکت بوده است.

دراوی پور تصریح کرد: تعمیراین دو توربین از آن نظر اهمیت دارد که قطع برق خارگ ممکن است صادرات نفت خارگ و تولید نفت فلات قاره را متوقف کند زیرا مرجع دیگری برای تامین برق در منطقه وجود ندارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۲۸۵۲۸ بازدید