سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

مصرف بنزین کشور نسبت به سال گذشته ۴٫۲ درصد کاهش یافت

میانگین مصرف روزانه بنزین کشور دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، روزانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار شانا، با وجود افزایش سالانه بیش از یک میلیون دستگاه انواع خودرو به ناوگان حمل و نقل کشور، با اجرای طرح‌ هدفمندی یارانه‌ها و افزایش سهم گاز طبیعی در سبد سوخت، مجموع مصرف بنزین کشور در دی ماه امسال یک میلیارد و ۶۷۶ میلیون لیتر گزارش شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون لیتر)، ۷۴ میلیون لیتر (۴٫۲ درصد) کاهش نشان می‌دهد.

بر پایه آمار شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، میانگین مصرف روزانه بنزین کشور در دی ماه امسال ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر بوده؛ در حالی که سال گذشته در این دوره زمانی روزانه ۵۸ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور مصرف ‌شده است.

آمارهای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین نشان می‌دهد که بیشترین مصرف بنزین کشور در دی ماه امسال مربوط به روز پنج شنبه (۱ دی) با ۶۶ میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر و کمترین آن مربوط به روز جمعه (۹ دی) با ۴۷ میلیون لیتر بوده است.

اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، سهمیه بندی بنزین، دوگانه سوز شدن خودروها و توسعه جایگاه های سی ان جی، از مهم ترین عوامل موثر بر کاهش مصرف بنزین در کشور است.

افزایش روزانه ۱۴ میلیون لیتری مصرف گازوییل کشور

بر پایه این آمار، مجموع مصرف نفت‌گاز کشور در دی ماه امسال به ۳ میلیارد و ۳۷۹ میلیون لیتر رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۲ میلیارد و ۹۴۰ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر) ۴۳۹ میلیون لیتر (۱۴٫۹ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

همچنین میانگین مصرف نفت‌گاز در دی ماه امسال به روزانه ۱۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۹۸ میلیون لیتر) از افزایش مصرف روزانه ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتری حکایت دارد.

آمارهای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که بیشترین مصرف گازوییل کشور در دی ماه امسال مربوط به روز دوشنبه (۱۲ دی) با ۱۶۰ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر و کمترین آن مربوط به روز جمعه (۲ دی) با ۶۳ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۳۳۶۷ بازدید