سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

صنعت نفت میزبان مطمئن سرمایه های سرگردان

معاون عملیات و نظارت فرابورس ایران گفت: انتشار اوراق صکوک و سلف نفتی می تواند افزون بر توسعه صنعت نفت، ریسک های نوسان قیمت را در بازار سرمایه پوشش دهد.

معاون عملیات و نظارت فرابورس ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا درباره استفاده از ابزارهای جدید مالی برای سرمایه گذاری و نقش آن در توسعه کشور اظهار کرد: سرمایه گذاران در یک اقتصاد متشکل از اقشار مختلف شامل شرکت های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه، صندوق های سرمایه گذاری، صندوق های بازنشستگی، بانک های سرمایه گذاری و عموم افراد جامعه است که هر یک نیازهای مختلفی دارند و به تناسب نیاز خود، در یک یا چند نوع ابزار مالی سرمایه گذاری می کنند.

حسن محمدتبار افزود: تنوع ابزارهای مالی سبب جذب نقدینگی موجود در دست اقشار مختلف می شود که اگر نقدینگی جذب شده به درستی به پروژه های توجیه پذیر اختصاص یابد، در سطح کلان اقتصاد، کارآیی تخصیص منابع خواهیم داشت که این خود در بهره وری اقتصاد و توسعه کشور، نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

وی درباره انتشار صکوک و اوراق سلف نفتی گفت: یکی از ابزارهای مهم در زمینه پوشش ریسک نوسان های قیمتی، ابزار سلف است.

محمدتبار ادامه داد: استفاده از این ابزار هم به فروشنده که به نقدینگی برای اجرای پروژه های مهم و هم به خریدار که به برنامه ریزی میان مدت برای تبدیل کالای خریداری شده به کالای نهایی با قیمت مشخص نیاز دارد، کمک شایانی می کند.

معاون عملیات و نظارت فرابورس ایران اظهار کرد: انتشار اوراق سلف نفتی، استانداردسازی و اجرای معاملات آن در بازار سرمایه، گام مهمی در توسعه و رونق بازار سرمایه خواهد بود.

محمدتبار ادامه داد: به همین نحو متنوع سازی اوراق صکوک (اجاره، استصناع، مرابحه و غیره) تأثیر زیادی در جذب نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید دارد که به نوبه خود بازار سرمایه ایران را به بازاری فعال با ابزارهای متنوع تبدیل می کند.

وی در این باره آیا استفاده از ابزارهای مالی جدید می تواند بر بازار بورس ایران تأثیر مثبتی بر جای بگذارد، گفت: به یقین بهینه ترین مسیر حرکت نقدینگی از سطح جامعه به سمت تولید در اقتصاد، مسیر بازار سرمایه و بورس است، جایی که تلاقی عرضه و تقاضا، تخصیص بهینه منابع را به همراه خواهند داشت.

محمد تبار ادامه داد: معرفی هر ابزار مالی جدید به رشد در عرضه و تقاضا و رشد بازار سرمایه منجر خواهد شد و بازار سرمایه ایران نیز با توجه به فرصت های موجود سرمایه گذاری، از این موضوع مستثنی نخواهد بود و تأثیرهای مثبت متنوع سازی اوراق به سرعت در بازار بورس ایران نمایان می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۴۲۴۳۴ بازدید