سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

اقتصاد نفت و گاز ایران با تولید علوم کاربردی جان دوباره می گیرد

مدیر عامل شرکت ملی نفت با تاکید بر ضرورت توجه به علوم کاربردی، مرتبط با طرح های نفت و گاز گفت: اگر به دنبال خوداتکایی و توسعه پایدار اقتصادی هستیم، باید تلاش کنیم تا تولید علم در مسیر کمک به تولید ثروت ناشی از منابع انرژی قرار گیرد و به عبارت دیگر از تولید علم، ارزش افزوده اقتصادی و پایدار ایجاد کرد.

 احمد قلعه بانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی nioc.ir اظهار داشت: امروزه، تولید علم عاملی در راه ایجاد ارزش افزوده اقتصادی و شتاب بخشیدن به روند توسعه اقتصادی کشورها تلقی می شود به ویژه در کشورهای دارای ضریب توسعه مطلوب هرچه تولید علوم کاربردی در حوزه‎های پرمزیت اقتصادی بیشتر باشد توسعه و پایداری شاخص های توسعه ای آنها نیز بیشتر رشد می یابد.

 وی تاکید کرد: توسعه و ترویج رویکردهای پژوهشی می تواند موجب بهبود ارتباط دانشگاه و صنعت شود که اگر این اتفاق در صنعت نفت به عنوان موتور محرک اقتصادی ملی ایران رخ دهد، بی تردید شاهد آثار و تبعات پر برکتی برای تمامی اقتصاد ایران خواهیم بود.

 معاون وزیر نفت در ادامه گفت: شرایط فعلی میادین نفتی و گازی و طرح های توسعه ای مرتبط به گونه ای است که افزایش تلاش های پژوهشی کاربردی می تواند شرایط را برای افزایش ثروت ملی فراهم کند.

 وی در توضیح این مطلب تصریح کرد: ما باید به سمتی حرکت کنیم که پژوهش ها منتهی به یافتن روش های جدید در زمینه های فنی – تخصصی نظیر ازدیاد برداشت یا کاهش نمک نفت و سبک سازی نفت تولیدی شود. به گفته قلعه بانی، چنین روش هایی می تواند ارزش افزوده عملیات تولید و بهره برداری را افزایش داده و بهبود درآمدهای ملی را به دنبال داشته باشد.

 وی یادآور شد: صنعت نفت ایران پس از ۱۰۳ سال فعالیت همچنان دارای مزیت های اقتصادی آشکاری است اما بسیاری از این مزیت ها تنها با کاربرد علوم و تکنولوژی های حاصل از پژوهش و تحقیقات قابلیت بهره برداری را دارند و برای اینکه آینده اقتصاد بخش نفت و گاز ایران تضمین کننده سعادت و رفاه نسل های آینده باشد، باید از هم اکنون نهضت تولید علم و کاربرد آن برای احیای ثروت هیدروکربنی کشور را آغاز کنیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۴۴۰۲ بازدید