سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN
سرپرست طرح توسعه ميدان نفتی يادآوران خبر داد:

تولید طلای سیاه از میدان یادآوران،امسال به واقعیت می پیوندد

مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، برنامه تولید زودهنگام نفت از میدان یادآوران در بهمن ماه سال جاری محقق خواهد شد.

هادی نظرپور، مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران در شرکت مهندسی و توسعه نفت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: فعالیت‌های توسعه‌ای در میدان مشترک یادآوران با جدیت دنبال می شود.

وی تصریح کرد: تاکید جدی وزیر نفت بر توسعه هر چه سریعتر میادین مشترک منجر به ایجاد جهش در فعالیت‌های توسعه‌ای این میدان شده و در حالیکه قرار بود تولید زودهنگام از این میدان طی سال آینده آغاز شود، برنامه توسعه سرعت گرفته و تولید زودهنگام ۲۰ هزار بشکه نفت خام در روز از این میدان در سال جاری محقق می‌شود.

گفتنی است ذخیره نفت درجای میدان یادآوران بالغ بر ۱۲ میلیارد بشکه است که این میزان نفت در ۲ کوهانک حسینیه و کوشک قرار گرفته است. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، نفت تولیدی روزانه این میدان در مرحله تولید زودهنگام به ۲۰ هزار بشکه خواهد رسید.

بر این اساس در فاز اول توسعه، برای حفاری ۵۵ حلقه چاه شامل ۴۱ حلقه چاه تولیدی، سه چاه دفع پساب، سه چاه توصیفی و هشت چاه تولید زودهنگام برنامه ریزی شده است. از سویی دیگر، تولید میدان یادآوران در پایان فاز اول توسعه به ۸۵ هزار بشکه در روزافزایش می یابد که از این میان، ۵۰ هزار بشکه نفت سبک و ۳۵ هزار بشکه نفت سنگین خواهد بود. گفتنی است؛ تولید میدان یادآوران در فاز دوم به ۱۸۰ هزار بشکه در روز و در فاز سوم به ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت و همچنین قرار است مجموعه بزرگ نمکزدایی نفت به ظرفیت نمکزدایی ۱۳۵ هزار بشکه نفت در روز در سه ردیف ۴۵ هزار بشکه ای در این میدان احداث شود که ۲ ردیف آن به نمکزدایی نفت سبک و یک ردیف آن به نمکزدایی نفت سنگین اختصاص پیدا می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۵۱۷۱۳ بازدید