سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

صرفه جویی ۲ هزار میلیارد تومانی صنایع در مصرف گاز

بخش صنعتی کشور در یک سال اجرای قانون هدفمندی یارانه ها با مصرف چهار میلیارد مترمکعب گاز به جای سوخت مایع ۲۰ هزار میلیارد ریال صرفه جویی ایجاد کرده است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا، با بیان این که اجرای قانون هدفمندی یارانه دستاوردهای متعددی برای بخش های مختلف از جمله صنایع داشته است، ‌افزود: کاهش مصرف سوخت مایع با بهره گیری از گاز (با توجه به تفاوت ارزش اقتصادی این حامل انرژی) و صرفه اقتصادی حاصل از آن، دستاورد مهم اجرای این قانون در بخش صنعتی کشور است.

مجتبی شیخ بهایی صرفه جویی مصرف گاز بخش خانگی و افزایش گازرسانی به واحدهای صنعتی را از دیگر دستاوردهای قانون هدفمندی یارانه ها برشمرد.

صرفه جویی در مصرف روزانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون مترمکعب گاز

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: با وجود افزایش ۱۰درصدی مشترکان در یک سال گذشته،‌ مصرف گاز بخش خانگی و تجاری ۲۰ تا ۳۰میلیون مترمکعب در روز کاهش و مصرف گاز این حامل انرژی در بخش صنعتی کشور ۱۶٫۸ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان این که در ۹ ماه امسال بیش از یک هزار مشترک صنعتی جذب شرکت ملی گاز ایران شده اند، اظهار کرد: در آذرماه سال گذشته بیشترین حجم گاز تحویلی به صنایع کشور ۷۲میلیون مترمکعب در روز بود و در آذرماه امسال این حجم گاز به روزانه ۹۲ میلیون متر مکعب افزایش یافت.

به گفته شیخ بهایی، هم اکنون هشت هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی عمده و ۳۵ هزار و ۶۰۰ مشترک صنعتی غیر عمده در کشور زیرپوشش گازطبیعی قرار دارند.

رشد ۲۰ درصدی مصرف گاز در جایگاه های سی ان جی

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران درباره گازسانی به جایگاه های عرضه گاز طبیعی فشرده شده (سی ان جی) نیز گفت: گازرسانی به این بخش نیز از ۲۰ درصد رشد برخوردار شده است و روزانه ۱۸ میلیون مترمکعب گاز در بخش مصرف می شود.

وی افزایش تمایل مردم به استفاده از انرژی های نو، آبگرمکن های خورشیدی و اجرایی کردن مبحث ۱۹در ساختمان ها را از دیگر دستاوردهای مهم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اعلام کرد.

مشترکان خانگی،‌ خوش حساب های شرکت ملی گاز

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران درباره وضعیت پرداخت قبوض گاز نیز بابیان این که مشترکان بخش خانگی خوش حساب ترین مشترکان شرکت ملی گاز ایران هستند، گفت: قبوض گاز بیش از ۹۵ درصد مشترکان این بخش در پاییز امسال کمتر از ۵۰ هزار تومان بوده است.

گازبها تغییر نکرده است

شیخ بهایی درباره تغییر در نرخ گاز مصرفی مشترکان خانگی نیز گفت: تصمیم گیری درباره تغییر نرخ گاز به عهده سازمان هدفمندی یارانه هاست.

وی تاکید کرد: قیمت گاز تغییر نکرده است و نرخ ها همانند زمستان سال گذشته محاسبه می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۳۵۴۰۲ بازدید