سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

پیشرفت فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی به نیمه رسید

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از به نیمه رسیدن کار توسعه همزمان فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی خبر داد.

احمد قلعه‌بانی درباره آخرین وضعیت پیشرفت فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی به خبرنگار شانا، گفت: توسعه برخی از فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی به ۵۰ درصد پیشرفت رسیده‌است که این امر با وجود مشکلاتی برای تامین منابع مالی و تجهیزات در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به انجام فعالیت‌های توسعه‌ای این فازها توسط پیمانکاران ایرانی گفت: انجام ۱۰۰ درصد کارهای مربوط به توسعه این فازها توسط سازندگان و پیمانکاران ایرانی نخستین فرصتی بود که شرکت‌های داخلی بتوانند از نظر تجهیزاتی و توسعه‌ای فعالیت خود را به نمایش بگذارند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار امیدواری کرد که با تزریق مالی بیشتر به این پروژه‌‌ها، تولید زودهنگام‌ آن‌ها در زمان مقرر (۳۵ تا ۴۰ ماه از زمان عقد قرارداد)‌ انجام شود.

به گزارش شانا، فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی شامل طرح توسعه فازهای ۱۳ (معادل دو فاز) و ۱۴ (معادل دو فاز)، فاز ۱۹ (معادل دو فاز)، فازهای ۲۰ و ۲۱ و فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ (معادل دو فاز) می‌شود که ظرفیت تولید آن‌ها حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز پیش‌بینی شده است.

براساس این گزارش، تا کنون ۱۰ فاز به پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده است و روزانه ۲۰۵ تا ۲۱۰ میلیون متر مکعب گاز از این میدان مشترک برداشت می‌شود که در تزریق گاز به میدان های نفتی، تامین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی، مصرف داخلی و صادرات استفاده می‌شود و با راه اندازی تمام فازها، با احتساب هر بشکه نفت به قیمت ۵۰ دلار، درآمد سالانه از پارس جنوبی به ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلیارد دلار افزایش می‌یابد.

افزایش تولید نفت ایران در سال آینده

احمد قلعه‌بانی با یادآوری این موضوع که ایران با در نظر گرفتن مجموع ذخایر هیدروکربوری (نفت و گاز) رتبه نخست را در جهان دارد، به خبرنگار شانا گفت که برای بهر‌ه‌گیری از این ذخایر برنامه‌ریزی شده تا در طول برنامه پنجم تولید گاز از ۶۵۰ میلیون مترمکعب در روز فعلی به هزار و ۴۰۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش یابد.

وی افزود: همچنین در طول این برنامه پیش‌بینی شده که ظرفیت تولید نفت ایران به بیش از ۵ میلیون بشکه در روز برسد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای تثبیت تولید نفت در سال‌جاری گفت: بر اساس برنامه‌ریزی ها سال‌ آینده میزان تولید نفت حداقل ۵ درصد افزایش می یابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۳۶۲۹۹ بازدید