سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

جذب ۴میلیارد دلار سرمایه از دومین صندوق انرژی ایران

ورود قدیمی ترین بانک ایران به تامین مالی طرح های نفتی/جذب ۴میلیارد دلار سرمایه از دومین صندوق انرژی ایران

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از تشکیل صندوق انرژی بانک سپه در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: در راستای متنوع سازی روش های تامین مالی و به منظور جذب چهار میلیارد دلار سرمایه در شرکت ملی نفت، دومین صندوق انرژی به رهبری بانک سپه ایجاد می شود.

عبدالمحمد دلپریش در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: این شرکت تاکنون موفق به جذب یک میلیارد دلار سرمایه از صندوق انرژی بانک ملت شده است و بهره مندی هر چه بیشتر از منابع مختلف تامین مالی از جمله منابع صندوق های انرژی بانک ها همچنان در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به جذب ۱۷٫۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در شرکت ملی نفت ایران طی سال گذشته، تصریح کرد: این در حالی است که طی ۱۰ ماه ابتدای سال جاری، بالغ بر ۱۶٫۵ میلیارد دلار در این شرکت سرمایه گذاری شده است و امیدواریم این رقم تا پایان امسال به  ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

دلپریش درعین حال که حجم سرمایه گذاری انجام شده در شرکت ملی نفت ایران را مناسب توصیف کرد، متذکر شد: هرچند سرمایه گذاری های مناسبی در این شرکت صورت می گیرد ولی این میزان سرمایه گذاری، جوابگوی نیازهای ما نیست و برای تحقق اهداف پیش روی خود، باید برای افزایش جذب سرمایه به ۳۰ میلیارد دلار در سال تلاش کنیم.

به گفته این مقام مسئول، دستیابی به اهداف صنعت نفت در برنامه پنجم توسعه و سند چشم انداز کشور، در گرو عواملی از جمله تامین مناسب منابع مالی است و وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در این راستا، تمهیدات متعددی اندیشیده اند که از جمله آنها می توان به مواردی مانند فاینانس، صندوق های انرژی، بهره مندی از ذخایر بانک مرکزی و انتشار اوراق مشارکت اشاره کرد؛ ضمن آنکه انتشار اوراق سلف نفتی نیز مدنظر است.

وی، انتشار مجدد اوراق مشارکت را منوط به افزایش جذابیت این اوراق دانست و خاطرنشان کرد: مجوز انتشار اوراق مشارکت برای شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران نیز صادر شده اما تصمیم بر آن است انتشار اوراق، به صورت متمرکز در شرکت ملی نفت صورت گیرد و نقدینگی حاصل از آن به شرکت های تابعه اختصاص یابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۳۷۲۸۶ بازدید