سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

آماده سازی مقدمات افزایش تولید نفت در خوزستان

تلمبه های درون چاهی مناطق نفتخیر جنوب به ۱۷ دستگاه رسید/

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بیان اینکه ۶ تلمبه درون چاهی جدید مراحل نهایی تحویل به چرخه عملیات را طی می کنند اظهار کرد: با افزوده شدن این ۶ تلمبه در مجموع ۱۷ تلمبه تحویل شده و ۲۴ تلمبه باقی مانده نیز تا پایان سال تحویل می شود.

هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه اعتبار لازم برای تامین تلمبه های درون چاهی از محل منابع داخلی و صندوق انرژی تامین می شود از نصب و راه اندازی ۴۱ تلمبه تا پایان امسال خبر داد.

به گفته وی از تلمبه های درون چاهی زمانی استفاده می شود که تولید از چاه کاهش می یابد و به حدود ۲۰۰ بشکه در روز می رسد با نصب این تلمبه ها می توان تولید از این چاه ها را تا حدود یک هزار بشکه در روز افزایش داد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به موفقیت آمیز بودن طرح استفاده از تلمبه های درون چاهی در میدان نفتی مسجدسلیمان توضیح داد: با نصب تلمبه های درون چاهی در ۱۵ حلقه چاه جدید و احداث تاسیسات، دبی تولید از این میدان چندین برابر افزایش یافت.

تزریق گازعامل مهم حفظ نگهداشت تولید

قلاوند با بیان اینکه هم اکنون در ۱۰ مخزن نفتی در مناطق نفتخیز جنوب تزریق گاز انجام می شود افزود: تزریق گاز عامل مهم حفظ نگهداشت تولید است ضمن اینکه بیشتر مخازن در نیمه دوم عمر خود قراردارند، استفاده از تکنولوژی های مدرن از جمله تلمبه های درون چاهی نیز ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

وی مهم ترین رسالت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب را تثبیت و نگهداشت ظرفیت تولید نفت تا پایان برنامه پنج توسعه اعلام کرد و گفت: برآیند تولید نفت از کل شرکت های نفتی باید تا پایان سال ۹۴ تثبیت شود و پس از آن، یک میلیون بشکه به تولید نفت افزوده شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۹۳۹۵ بازدید