سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

موسسه مطالعات ،دیپلمات انرژی تربیت می کند

موسسه مطالعات ،دیپلمات انرژی تربیت می کند/استقرار رصدخانه ملی فناوری؛ در صنعت ۱۰۳ ساله ی نفت

هفته گذشته سند ۲۳ تفاهم نامه و قرارداد همکاری پژوهشی در صنعت نفت امضا شد؛موسسه مطالعات بین المللی انرژی که سهم مهمی در روند توسعه دانش و انجام مطالعات پایه ای مربوط به توسعه صنعت نفت را داراست ،در فرآیند طراحی خط مشی و انعقاد این قراردادها نیز نقش و سهمی چشمگیر داشته است ؛پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران در گزارشی به بررسی ۱۹ پروژه برتر صنعت نفت در حوزه مطالهات دانش پایه پرداخته است.

مدیریت و اجرای ۲۱ طرح راهبردی صنعت نفت، تدوین سند اجرایی ایجاد مرکز مطالعات جهانی گاز(GGSC) به انضمام مدل بازار جهانی گاز(GGM)،راه‌اندازی مرکز مطالعات راهبردی شرکت ملی نفت ایران، طراحی و برگزاری دوره حرفه‌ای بین‌المللی مدیریت پروژه‌های نفت و گاز، طراحی و برگزاری دوره تربیت دیپلمات انرژی، ایجاد پایگاه جامع اطلاعات و داده‌های انرژی کشور، ترسیم نقشه ‌راه و تدوین سیاست‌های ملی مدیریت گاز دی‌اکسیدکربن برای تزریق و ازدیاد برداشت از مخازن نفتی، استقرار و مدیریت سامانه مرکز پایش و تحلیل (رصدخانه ملی) فناوری‌های صنعت نفت و تجمیع دانش و مستندسازی نتایج پروژه‌های پژوهشی با ماهیت رفع تنگنا عناوین ۹ تفاهمنامه‌ای است که موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی امضا کرده است.

سید حسین ایرانمنش، رئیس مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی، به نمایندگی از این موسسه، تفاهم‌نامه‌های یاد شده را با معاونت‌های پژوهش و فناوری، توسعه منابع انسانی، امور بین‌الملل و بازرگانی و برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،‌ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیر پژوهش و فناوری این شرکت، مدیر کل امور اوپک و مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران امضا کرد.

بر اساس این گزارش، استفاده بهینه از امکانات، استعداد و توانایی‌های دانشگاه صنعت نفت برای رفع نیازهای پژوهشی و تحقیقاتی شرکت‌های مهندسی و توسعه نفت در حوزه افزایش برداشت از مخازن میدان های آزادگان، کیش و فردوس و نفت و گاز اروندان در حوزه همکاری‌های نفت و گاز نیز، موضوع تفاهم‌نامه دیگری بود که میان این دانشگاه و شرکت‌های یاد شده به امضا رسید.

گفتنی است، دانشگاه صنعت نفت تفاهمنامه‌ دیگری هم با شرکت ملی حفاری امضا کرد تا در سازماندهی برای اجرای بهینه و مستندسازی پروژه‌های پژوهشی این شرکت همکاری کند.

در عین حال تفاهم نامه دیگری با عنوان تشکیل کنسرسیوم جهت اجرای طرح ملی توسعه فناوری های ازدیاد برداشت از مخازن، میان محمد رضا مقدم به عنوان معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت و محمد مهدی نژاد در جایگاه معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و همچنین احمد قلعه بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به امضا رسید.

در ادامه نگاهی به ۱۰ پروژه برتر صنعت نفت و الزامات اجرایی شدن آن خواهیم داشت که با امضای تفاهم نامه های مرتبط با آن در شامگاه دوشنبه گذشته، به طور رسمی کلید خورده است.

راه اندازی مرکز مطالعات راهبردی شرکت ملی نفت ایران

شرکت ملی نفت ایران به عنوان دومین شرکت بزرگ نفتی جهان نیازمند مطالعات و تحلیل های راهبردی جهت رصدتوانمندی های رقبا و بازار نفت و گاز است.

در همین راستا، راه اندازی مرکز مطالعات راهبردی شرکت ملی نفت ایران با هدف ایجاد اتاق فکر در صنایع بالادستی نفت و ژرفا بخشی به سطح تحلیل ها و کمک به تصمیم گیری های کلان شرکت از طریق مطالعه، تحقیق و تحلیل در تمام حوزه های شرکت ملی نفت ایران انجام می شود.

این مرکز با بهره گیری از روش های علمی و پژوهش های مبتنی بر واقعیت های عینی در جهت تهیه اطلاعات موردنیاز مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران و تقویت بنیه علمی و تحلیلی تصمیم سازان شرکت در جهت بهینه سازی اداره امور تاسیس می شود.

استقرار رصدخانه ملی فناوری های صنعت نفت

رصدخانه فناوری های  صنعت نفت یکی از پروژه های اصلی معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت است که کار آن از مهرماه ۱۳۸۸ آغاز شده و اینک در مراحل نهایی فاز اول قرار دارد.

این مرکز با هدف نشر آگاهی و هوشمندی نسبت به تغییر و تحولات محیط فناورانه صنعت نفت و اتخاذ تصمیمات مناسب جهت بهره گیری از فرصت ها و مقابله با تهدیدهای محیطی در این صنعت راه اندازی شده است که بنابر تفاهم نامه اخیر، مدیریت و به روز رسانی سامانه مرکز پایش و تحلیل (رصدخانه) فناوری های صنعت نفت به مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی واگذار شد.

تحلیل هدفمند اخبار و اطلاعات فناورانه به دست آمده برای سطوح مختلف ذینفعان در صنعت، تسهیل در فرایندهای تصمیم گیری مرتبط با فناوری در صنعت و افزایش کارایی و اثربخشی تصمیم ها و کمک به شبکه سازی و تقویت روابط اجزای نظام نوآوری صنعت نفت، از مهم ترین کارکردهای این مرکز است.

مدیریت و اجرای ۲۱ طرح راهبردی صنعت نفت

با هدف نیل به اهداف برنامه های راهبردی وزارت نفت در مسیر دستیابی به فناوری های پیشرفته برای نیل به جایگاه اول علمی و فناوری در منطقه، ۲۱ طرح کلان و راهبردی در صنعت نفت تعریف شده است.

این ۲۱ طرح در حوزه های منابع انسانی، بهره وری و تعالی سازمانی، مهندسی مجدد سازمانی، دیپلماسی انرژی، فرآیند سرمایه گذاری، روش های قیمت گذاری، موانع صادرات، ارتقا HSEQ، آموزش و فرهنگ سازی، راهبرد صنعت نفت، سیاست های اصل ۴۴، طرح جامع انرژی کشور، استقرار نظام ERP ، مطالعات فرهنگی اجتماعی، مدیریت سبد پژوهش و فناوری، مدیریت دانش، نقشه راه فناوری، نظام نوآوری، پایگاه حل مساله، ارتقا توان رقابتی ساخت داخل و راهبردهای انتقال فناوری، تعریف شده است.

تشکیل کنسرسیوم توسعه فناوری های ازدیاد برداشت از مخازن

تفاهم نامه تشکیل کنسرسیوم جهت اجرای طرح ملی توسعه فناوری های ازدیاد برداشت از مخازن در راستای ایجاد زیرساخت های ضروری جهت افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفت و گاز و توجه ویژه به وجود داده های پایه در شبیه سازی مدل های استاتیک و دینامیک مخازن، میان محمد رضا مقدم؛ معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت و محمد مهدی نژاد؛ معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و همچنین احمد قلعه بانی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به امضا رسید.

این تفاهم نامه انجام طرح های کلان و کاربردی توسط دانشگاه ها، به ویژه تصمیم گیری درباره چگونگی بگارگیری روش های متنوع ازدیاد برداشت به منظور جلوگیری از روندکاهشی تولیدی و افت انرژی میادین نفت وگاز کشور، همچنین توجه به روند افزایشی تولید از میادین مشترک توسط کشورهای همسایه و نیز به هم افزایی و ایجاد انسجام، یکپارچگی و جهت دهی فعالیت های دانشگاهی در حوزه بالادستی صنعت نفت را هدف گرفته است.

این در حالی است که هم اکنون ۳۱۷ مخزن نفت و گاز در کشور وجود دارد و با توجه به این مطلب که دیر یا زود این مخازن در مرحله کاهش تولید و فشار قرار خواهند گرفت، عقد تفاهم نامه تشکیل کنسرسیوم جهت اجرای طرح ملی توسعه فناوری های ازدیاد برداشت از مخازن ضروری به نظر می رسد.

تدوین سند اجرایی GGSC و GGM

تدوین سند اجرایی ایجاد مرکز مطالعات جهانی گاز(GGSC) به انضمام مدل بازار جهانی گاز(GGM) دستاورد مهم جمهوری اسلامی ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز خواهد بود.

این تفاهم نامه با هدف ارتقای جایگاه صنعت نفت ایران و حداکثرسازی تصمیم سازی ایران در صنعت گاز جهان و ارایه راهکارهای جهانی میان معاونت امور بین الملل و بازرگانی، اداره کل امور اوپک و مجامع بین المللی و موسسه مطالعات بین المللی انرژی پیگیری می شود.

اجرای این پروژه از طریق اجرای مدل بازار جهانی گاز (Global Gas Market) پروژه تدوین چارچوب ایجاد مرکز مطالعاتی جهانی گاز (Global Gas Study Center) وابسته به مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) و با کمک مشاوران زبده بین المللی (گروه Wimpole) صورت خواهد گرفت.

دوره بین المللی حرفه ای مدیریت پروژه های نفت و گاز

برگزاری دوره بین المللی حرفه ای مدیریت پروژه های نفت و گاز (Energy Strategy and Project Management)، با هدف ارتقای دانش فنی و مدیریتی مدیران صنعت نفت برگزار می شود.

این دوره ضمن بررسی و کار کارشناسی بر ساختار و محتوای دوره های مدیریت و اقتصاد نفت و گاز و مدیریت پروژه و استراتژی دانشگاه های بسیار معتبر اروپا و آمریکا، تلاش می کند تا ضمن رفع نقاط ضعف دوره های داخلی قبلی، تطابقی حداکثری با نیازهای داخلی صنعت نفت صورت بگیرد.

دوره تربیت دیپلمات انرژی

محتوای این دوره آموزشی بر مبنای آشنایی دانشجویان با مبانی مخازن نفت و گاز و منابع تولید انرژی است. همچنین مباحث اقتصادی و دیپلماتیک مذاکره در دو سطح علمی مختلف در این دوره ارایه خواهد شد.

در این دوره ها دانشجویان با راهنمایی اساتید برتر داخل و خارج کشور، تمرینات علمی در این خصوص را فراخواهند گرفت.

آشنایی با اصول انرژی با راهبرد توجه ویژه بر نفت و گاز، اقتصاد؛ با تاکید بر تجارت و امور حقوقی مربوط به نفت و گاز، اصول دیپلماسی در نفت و گاز و اصول مذاکرات از سرفصل های این دوره خواهد بود.

ایجاد پایگاه جامع داده های انرژی کشور

ایجاد پایگاه جامع داده های انرژی کشور، با هدف دست یابی آسان و سریع به داده ها با بکارگیری فناوری اطلاعات، عرضه و ارائه اطلاعات به نظام تصمیم گیری و مدیریت کلان کشور انجام می شود.

بخشی از مهم ترین دستاوردهای این طرح عبارت است از:

–          تامین داده های مورد نیاز برای برنامه ریزی سیستم عرضه انرژی و تخمین میزان تقاضای انرژی

–          تامین داده های اقتصادی و اجتماعی تاثیرگذار بر سیستم انرژی کشور

–          تامین داده های مربوط به میزان انتشار آلاینده ها از بخش های مختلف سیستم انرژی و داده های مربوط به بخش تجارت و بین المللی انرژی

ترسیم نقشه راه مدیریت گاز CO2

ترسیم نقشه راه و تدوین سیاست های ملی مدیریت گاز دی اکسید کربن جهت تزریق و ازدیاد برداشت از مخازن نفتی، از جمله تفاهم نامه هایی است که میان موسسه مطالعات بین المللی انرژی و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران منعقد شد.

این طرح به دلیل جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای و مدیریت کنترل و انتشار این گازها اجرایی می شود و بر مبنای آن طراحی و تدوین سیاست ها و برنامه های ملی و جامع در خصوص نحوه جذب و نگهداشت گازهای گلخانه ای کشور، به عنوان یکی از مهم ترین اولویت های زیست محیطی کشور در صنعت نفت صورت می گیرد.

این در حالی است که تزریق گاز دی اکسید کربن می تواند عامل مناسبی برای بالا بردن نرخ ازدیاد برداشت از چاه های نفتی باشد و در همین راستا طرحی با عنوان “طرح جامع مدیریت کربن” نهایی شده و تفاهم نامه اجرایی آن امضا شده است.

تجمیع دانش و مستندسازی نتایج پروژه‌های پژوهشی با ماهیت رفع تنگنا

این پروژه در راستای اجرایی کردن نظام جامع پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت نفت و با توجه به شرح وظایف هاب، قطب های پژوهش و فناوری و شرکت های توسعه دهنده انجام شده و مسئولیت ایفای نقش و ایجاد مکانیزم های لازم برای یادگیری، ضبط، انباشت، ارتقا و انتشار دانش و فناوری صنعت نفت و ارائه این دانش و فناوری به بدنه صنعت نفت را بر عهده دارد.

موسسه مطالعات بین المللی انرژی در همین راستا فعالیت های خود را در چارچوب مدیریت اطلاعات پژوهشی، مستندسازی و تجمیع دانش، ایجاد و توسعه بانک های اطلاعات پشتیبان و اشتراک و اشاعه دانش متمرکز کرده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۳۱۶۷۶ بازدید