سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

خوزستان، امروز هم خط مقدم جهاد و پایداری است

منتظر جشن خودکفایی در صنعت نفت باشید /خوزستان، امروز هم خط مقدم جهاد و پایداری است

وزیر نفت همزمان با ۲۹ دی ماه به اهواز مرکز استان نفت خیز خوزستان سفر کرد و ضمن بازدید از تاسیسات نفت و گفتگو با مدیران و کارگران صنعت نفت در مناطق نفت خیز جنوب ؛طرح توسعه کارخانه نمکزدایی شماره ۳ مارون را افتتاح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران ، در این بازدید مهندس احمد قلعه بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، شماری از مدیران ارشد وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و مدیران عامل شرکت های تابع این شرکت حضور داشتند.

  گزارش خبرنگار ما در اهواز حاکیست: طرح توسعه کارخانه نمک زدایی مارون ۳  با هدف افزایش صد درصدی ظرفیت فرآورش نفت از ۵۵ هزار بشکه  فعلی به ۱۱۰ هزار بشکه در روز طراحی و ساخته شده است .

بر همین اساس ،نفت نمکی میدان های مارون و شادگان که از حوزه عملیاتی میادین  شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون استخراج می شود در کارخانه یادشده فرآورش می شود ،این مجموعه نمک زدایی با هزینه ای درحدود ۱۸۰ میلیارد ریال ساخته شده است.

طرح افزایش ظرفیت نمک زدایی مارون ۳،به سامانه ها و تجهیزات مختلف از جمله مبدل حرارتی، سیستم نمک زدا، پیش گرم کن آب و نفت و سامانه دفع پساب مجهز است و بر اساس استانداردهای روز جهان و با رعایت کامل معیارهای زیست محیطی توسعه یافته است.

هزینه ۱۸ میلیارد تومانی صرف شده در افزایش ظرفیت مجتمع نمک زدایی مارون ۳  طرح با احتساب فرآورش نفت میدان شادگان تا ۳۰ هزار بشکه در روز در مدت کمتر از ۶ روز مستهلک خواهد شد و می توان تمام سرمایه ای که برای ایجاد این مجموعه جدید خرج شده است تا یک هفته آینده به دلیل کاستن از نمک موجود در نفت و ارتقای مرغوبیت بخشی از نفت صادراتی ایران جبران خواهد شد.

 گزارش خبرنگار ما تصریح می کند:مهندس رستم قاسمی وزیر نفت در مراسم راه اندازی این کارخانه از طریق ویدئو کنفرانس ساختمان مرکزی جدید شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون را نیز افتتاح کرد،ساختمان یادشده در زمینی به مساحت ۱۱ هزار متر مربع و۱۳ هزار متر مربع زیربنا احداث شده است .

افزایش تولید و خودکفایی در راس برنامه های وزارت نفت است

 وزیر نفت در اهواز گفت: افزایش تولید نفت و خودکفایی کامل در تامین نیازهای صنعت نفت در راس برنامه های وزارت نفت قرار دارد.

 وی با اشاره به اینکه  افزایش تولید نفت جزو ماموریت های اصلی وزارت نفت است تصریح کرد:تلاش برای رسیدن به خودکفایی حداکثری نیز ماموریت دیگر صنعت نفت است چرا که با توجه به سابقه یک صد ساله و وجود نیروی انسانی متخصص، متعهد و کارآمد برای رسیدن به خودکفایی کامل در عرصه این صنعت همه سازوکارها فراهم است.

 قاسمی با اشاره به موفقیت های کشور در زمینه علوم و فنون مختلف و فناوری های روز جهان گفت: با وجود مراکز علمی و پژوهشی از جمله دانشگاه و پژوهشگاه صنعت نفت و متخصصان، کارشناسان و کارکنان توانمند صنعت نفت با همکاری صنعتگران داخلی تحقق این ماموریت در مدت زمان کوتاهی امکان پذیر خواهد بود.

وزیر نفت افزود: در این راستا به دنبال ایجاد ساختار جهاد خودکفایی در صنعت نفت هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک جشن خودکفایی این صنعت را برگزار کنیم.

 وی با بیان این که استان خوزستان منشا و سرآمد تولید نفت ایران است اضافه کرد: صنعتگران این استان با تعامل با شرکت های نفتی مستقر در استان از جمله شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب می تواند نقش مهمی در این بخش ایفا کند.

 قاسمی با تجلیل از شهدای دوران دفاع مقدس بویژه شهدای استان خوزستان گفت: این استان که نماد پایداری، استقامت و ایثار در ۸ سال دفاع مقدس است امروز نیز در خط مقدم کار و تلاش در جبهه اقتصادی کشور قرار دارد.

وزیر نفت همچنین  در ادامه سفر یک روز به استان خوزستان از طرح تزریق گاز میدان آغاجاری به عنوان بزرگ ترین طرح تزریق گاز خاورمیانه بازدید کرد.

 مهندس قاسمی که از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همراهی می شد همچنین در نشست با مدیران عامل و مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت های تابع این شرکت در اهواز به بررسی عملکرد و پیشرفت طرح ها و پروژه های مهم این شرکت ها پرداخت.

 دیدار با خانواده ۳شهید دفاع مقدس

 مهندس رستم قاسمی در جریان سفر به استان خوزستان و افتتاح پروژه های مناطق نفتخیز جنوب با خانواده شهیدان ظهراب، لهراسب و اسکندر آقاجری دیدار نمودند.

 خانواده شهیدان آغاجری یکی از دو خانواده ساکن امیدیه می باشند که۳ شهید تقدیم انقلاب و اسلامم کرده اند، فرزند سوم آنها شهید اسکندر آغاجری از کارکنان صنعت نفت آغاجری بود.

در این دیدار رستم قاسمی با تاکید بر اینکه خانواده شهدا چشم و چراغ مسوولین نظام و مردم می باشند، گفت: مدیر صنعت نفت به سهم خود نسبت به پیگیری و رفع مشکلات خانواده های شهدا اهتمام خواهند ورزید.

 راه اندازی یک دستگاه فرآورش سیار نفت با حضور وزیر نفت در اهواز

 یک دستگاه فرآورش سیار نفت (MOT) همزمان با روز هوای پاک راه اندازی و در مدار عملیات قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از شانا، مراسم بهره برداری رسمی از این دستگاه با حضور مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت و همزمان با روز هوای پاک در کنار یک حلقه چاه تعمیری در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون برگزار شد.

 دستگاه فرآورش سیار نفت خام (MOT) با هدف پیشگیری از آلودگی محیط زیست ناشی از سوزاندن نفت چاه ها هنگام تعمیر به کار گرفته می شود.تا پیش از این برای تمیز سازی چاه ها بعد از عملیات حفاری، تعمیر و یا ترمیم، بخشی از نفت چاه در گودال سوخت سوزانده می شد که علاوه بر زیان های اقتصادی آلودگی محیط زیست را به دنبال داشت.

 با به کارگیری هر دستگاه فرآورش سیار نفت خام از سوزانده شدن سالانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت جلوگیری می شود.دستگاه فراورش سیار نفت (Mobile Oil Treating) که به دست متخصصان داخلی با هزینه ۲۳ میلیارد ریال ساخته شده است شامل یک واحد فرآورش، یک واحد نمکزدایی، واحد مولد برق و واحد اتاق کنترل و سرویس های راه انداز است که بر روی چهار دستگاه تریلر جابجا می شود.

 این دستگاه دارای ظرفیت فرآورشی تا ۳ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز با فشار جریانی بین ۱۵۰ تا ۳ هزار پام است و سیستم آن به گونه ای است که بعد از نصب ورودی و خروجی آن به چاه و خطوط لوله تولیدی نفت وارد مخزن شن زدا ( Desander ) شده و در همین مسیر مواد ضد خورندگی، تعلیق شکن و سود سوز آور به آن تزریق شده تا ادامه عملیات انجام گردد.

 به کارگیری این دستگاه که پیش از این ۲ دستگاه دیگر آن در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون مورد استفاده قرار گرفته است گام موثری برای حفظ محیط زیست، پیشگیری از هدر رفت منابع طبیعی و درآمدزایی از طریق استحصال نفت است.

 همچنین با حضور وزیر نفت دستگاه جریان نگار نفت که به همت متخصصان و کارشناسان شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون ساخته شده است رونمایی شد این دستگاه برای محاسبات هوشمند و صحت در ارسال میزان نهایی نفت به مبادی مصرف کاربرد دارد و تولید آن تا پیش از این آن در اختیار چند شرکت خارجی قرار داشت.طراحی و ساخت این دستگاه با یک پانزدهم قیمت مشابه خارجی از سوی یک گروه از برنامه نویسان رایانه ای، کارشناسان ابزار دقیق و مهندسان نفت شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون انجام شد.

این گزارش می افزاید:سادگی، ارزانی و فراهم بودن قطعات، دقت نمونه برداری، سهولت تعمیر و نگهداری و در دسترس بودن هسته برنامه رایانه ای، از جمله مزایای این دستگاه است.شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون راهبری عملیات تولید، فرآورش و انتقال نفت و گاز از میدان های نفتی مارون، کوپال و شادگان در استان خوزستان را به عهده دارد.

 این شرکت یکی از پنج شرکت بهره برداری تابع شرکت مناطق نفت خیز جنوب است که به طور میانگین روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام تولید می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۲۴۴۹۲ بازدید