سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

جزئیات شرایط بازنشستگی عادی کارکنان در صنعت نفت تشریح شد

جزئیات شرایط بازنشستگی عادی کارکنان صنعت نفت از سوی رییس صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان تشریح شد.

عباس حاجی صادق در پاسخ به پرسش‌های فراوان کاربران پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، با بیان اینکه شرایط بازنشستگی عادی در صنعت نفت، فقط از لحاظ سن تعریف شده است، توضیح داد: براین اساس شرایط بازنشستگی برای خانم‌ها ۵۵ سال و آقایان ۶۰ سال تمام است و سنوات ۳۰ سال خدمت به‌تنهایی ملاک بازنشستگی عادی قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: کارمندانی‌که تمامی یا قسمتی ازسنوات خدمت خود را درمناطق گرمسیر و عملیاتی جنوب انجام داده باشند، معادل ۲۵ درصد به مدت خدمتشان درجنوب در زمان محاسبه مستمری به دریافتی آنان اضافه می‌شود.

حاجی صادق درخصوص افراد متقاضی بازنشستگی توضیح داد: این دسته از کارکنان در صورت داشتن شرایط لازم باید از امور اداری شرکتی که در آن درحال خدمت هستند، درخواست بازنشستگی کنند که درصورت موافقت کارفرما، مراتب به کمیسیون بازنشستگی وزارت نفت ارجاع می‌شود.

وی در خصوص چگونگی و روال عضویت در صندوق بازنشستگی صنعت نفت خاطرنشان کرد: عضویت در صندوق بازنشستگی صنعت نفت از ۱۰ دی‌ماه سال ۱۳۴۴ هجری شمسی اجباری شده و کارمندی که به صورت پیمانی یا رسمی در وزارت نفت استخدام می‌شود، عضو صندوق بازنشستگی نفت نیز خواهد شد. در این زمینه کسر کسور بازنشستگی و پس‌انداز سهم کارمند و کارفرما الزامی است.

به گفته رییس صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت، اعضای صندوق بازنشستگی شرکت ملی نفت از مزایای دریافت مستمری و خدمات بازنشستگان از جمله درمان آزاد و شرکتی و استفاده از زائر سرای مشهد مقدس، مجتمع‌های محمود آباد و آبعلی، بیمه عمر و سایر خدمات مصوب برخوردار می‌شوند.

وی با اشاره به افرادی‌که دارای سوابق ایثارگری هستند، یادآوری کرد: این افراد در زمان بازنشستگی نیز از مزایای مربوطه برابر مقررات بهره‌مند می‌شوند.

حاجی صادق در پاسخ به سوالی مبنی بر قانون و مقررات صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت برای کارمندانی که جمع مرخصی بدون حقوق آنها بیش از ۹۰ روز در سال است، تشریح کرد: مرخصی‌های بدون حقوق بیش از ۹۰ روز کارمندان در یک سال و مرخصی بدون حقوق منجر به خاتمه خدمت (بازخرید و انفصال) جزء سوابق خدمتی آنان منظور نمی‌شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۳۵۵۲۱ بازدید