سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

هند از خرید نفت ایران دست نمی کشد

با وجود اعمال فشارها از سوی غرب، هند همچنان به خرید نفت از ایران ادامه می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، خبرگزاری رویترز به نقل از رانجان ماتهای؛ معاون وزیر امور خارجه هند نوشت: دهلی نو به واردات نفت خام از ایران ادامه می دهد و به چشم پوشی و معافیت های دولت واشنگتن نیازی ندارد.

وی با اشاره به این که تحریم های یک‌جانبه برای کشورهای دیگر الزام آور نیست، گفت: هند همچنان به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد.

ایران بعد از عربستان سعودی، دومین تامین‌کننده نفت هند است و حدود ۱۲ درصد از نیازهای نفتی این کشور را تامین می‌کند.

این خبر در حالی منتشر می شود که بنابر گزارش های ارائه شده، هند روزانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می‌کند که ارزش سالانه آن ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

با وجود تحریم های آمریکا علیه ایران، کشورهای ژاپن، کره جنوبی، ترکیه تاکنون خواستار معاف بودن از تحریم های جدید واشنگتن شده اند؛ در همین حال مقام های شرکت های هند نیز از وزارت نفت هند درخواست کرده اند تا از تحریم های غرب ضد تهران معاف شوند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ قانون جدیدی را امضا کرد که بر اساس آن تحریم‌های اقتصادی جدیدی علیه بانک مرکزی ایران و بخش نفتی این کشور اعمال می‌شود.

بر اساس این قانون، شرکت‌های مالی خارجی باید بین برقراری رابطه تجاری با بانک مرکزی ایران و بخش نفت این کشور و یا نظام مالی آمریکا یکی را انتخاب کنند.

ماتهای همچنین گفت: این هئیت هندی در سفر به تهران برای یافتن یک سازکار به منظور ادامه خرید نفت ایران و همچنین یافتن سازکار مالی تلاش می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۳۴۲۹۷ بازدید