سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

وزیر نفت: اعضای اوپک سقف تولید را رعایت می کنند

وزیر نفت وضعیت بازار جهانی نفت را متعادل ارزیابی و تصریح کرد: بر اساس گزارش هایی که داریم، اعضای اوپک سقف تولید ۳۰ میلیون بشکه نفت در روز را رعایت می کنند.

وزیر نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: در نشست ۱۶۰ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با درنظر گرفتن افزایش تولید آتی لیبی و عراق، تولید نفت این سازمان با اجماع کامل در سقف ۳۰ میلیون بشکه در روز تثبیت شد که برخی آن را افزایش تولید تصور می کردند؛ این در حالی است که محدود کردن تولید به ۳۰ میلیون بشکه در روز به معنای کاهش تولید و افزایش نیافتن آن بود.

رستم قاسمی افزود: بر اساس گزارش دبیرکل اوپک تا پیش از برگزاری اجلاس اخیر، تولید روزانه ۳۰ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نیز گزارش شده بود و این رقم بدون در نظر گرفتن افزایش تولید نفت کشورهای لیبی و عراق بود.

وی در باره پایبندی کشورهای عضو اوپک به نگه داشتن سقف تولید گفت: بر اساس آنچه به طور رسمی توافق شده اعضای اوپک باید سقف مورد نظر (۳۰ میلیون بشکه در روز) را حفظ کنند، و بر اساس گزارش هایی که داریم، این سقف رعایت می شود.

قاسمی تصریح کرد: بازار نفت تا روز برگزاری اجلاس اخیر اوپک، بازار متعادلی بود و هم اکنون نیز پس از نشست اوپک این بازار در وضعیت تعادل قرار دارد و اکنون میان قیمت و  عرضه نفت در بازارهای جهانی تعادل منطقی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار شانا، یکصد و شصتمین نشست وزیران نفت اوپک روز ۱۵ دسامبر (چهارشنبه ۲۳ آذر) در وین، پایتخت اتریش، برگزار شد و در این اجلاس اعضای اوپک با اجماع  سقف تولید ۳۰ میلیون بشکه در روز را تصویب کردند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۱۳۵۳ بازدید