سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

عرضه مستمر روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ از اواسط سال آینده

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از عرضه مستمر روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ از اواسط سال آینده در سراسر کشور خبرداد.

به گزارش خبرنگار شانا، جلیل سالاری روز گذشته (یکشنبه ۲۵ دی) در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوا و هماهنگی عرضه نخستین محصول بنزین و گازوییل با استاندارد یورو ۴ به مناسبت روز هوای پاک (۲۹ دی) در این باره افزود: از آغاز امسال بسیاری از طرح های زیرمجموعه توسعه ای پالایشگاه ها به بهره برداری رسیده است و ۲۰ طرح دیگر نیز، تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از بهره برداری ۴۰ طرح پالایشی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تا پایان سال ۹۰ خبر داد و افزود: همچنین تا پایان امسال، ۹۰ طرح در حوزه انتقال و توزیع فرآورده و ۱۰ طرح در حوزه ذخیره سازی فرآورده، آماده بهره برداری خواهد بود.

وی با بیان این که ظرفیت پالایشی کشور در سال های اخیر به منظور جلوگیری از خام فروشی، افزایش یافته است، گفت: ظرفیت پالایشگاه لاوان از ۳۰ هزار به ۵۰ هزار بشکه در روز و ظرفیت پالایشگاه امام خمینی (ره) اراک از ۱۷۰ هزار به ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و در مجموع توان پالایشی کشور به بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

 سالاری درباره عرضه آزمایشی بنزین دارای استاندارد یورو ۴ از روز ۲۹ دی ماه در برخی جایگاه های سوخت شهر تهران گفت: با اجرای نمادین و آزمایشی این طرح، از اواسط سال آینده، عرضه روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در جایگاه های کشور انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر این که بنزین دارای استاندارد روزآمد جهانی که هم اکنون قرار است به صورت آزمایشی در برخی جایگاه های کشور عرضه شود، از پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تامین می شود، گفت: در طرح توسعه این پالایشگاه، اقدام های ماندگاری انجام شد که ساخت واحد ایزومریزاسیون با دانش فنی بومی داخلی، یکی از آنهاست.

سالاری تاکید کرد: بنزین کنونی که قرار است به تدریج در جایگاه های شهر تهران و دیگر کلان شهرها عرضه شود، برشی از بنزین با اکتان ۸۶ است که به دلیل اجرای موفق طرح های توسعه ای در سبد سوخت کشور اضافه شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درباره مشخصات بنزین دارای استاندارد یورو ۴ افزود: این بنزین از نوع غیر اولفینی و میزان گوگرد آن از ۱۰۰۰ پی پی ام به کمتر از ۴۰ پی پی ام کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: پیش بینی می شود از سال آینده با اجرا، تکمیل و بهره برداری طرح های جدید پالایشگاهی، بخش عمده ای از بنزین کشور با استانداردهای روزآمد جهانی عرضه شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین از توزیع حدود ۱۰ میلیون لیتر گازوییل یورو ۴ در روز هوای پاک (۲۹ دی) در شهر تهران خبر داد و افزود: این گازوییل دارای کمترین گوگرد (حدود ۵۰ جزء در میلیون) است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه منابع مالی بیشتر طرح های توسعه ای از طریق منابع داخلی و اوراق مشارکت تامین شده است و با بهره برداری این طرح ها، ظرفیت بنزین سازی کشور ۱۳ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

سالاری افزود: واحد تصفیه نفتا و ایزومریزاسیون پالایشگاه شهیدتندگویان تهران در مرحله راه اندازی قراردارد که با راه اندازی آن به زودی این پالایشگاه، بنزین سوپر تولید خواهد کرد.

وی با اشاره به بهره برداری از واحدهای بنزین سازی پالایشگاه های تبریز و اصفهان در سال آینده تاکید کرد: واحد کت کراکر پالایشگاه آبادان نیز، یکی از طرح هایی بود که امسال بهره برداری شد و واحد الکیلاسیون آن نیز با ۹۰ درصد پیشرفت تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

سالاری تاکید کرد: با اجرای کامل طرح های توسعه ای پالایشگاهی در کشور که به منظور افزایش کمیت و کیفیت فرآوره های تولیدی پالایشی در کشور طراحی شده اند، ظرفیت تولید بنزین کشور ۴۴ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت که ۱۳ میلیون لیتر آن در قالب طرح های بنزین سازی و ۲۶ میلیون لیتر آن در قالب طرح های بهینه سازی خواهد بود.

وی تاکید کرد: با پیش بینی مصرف روزانه حدود ۷۰ میلیون لیتر در سال های آینده، تراز تولید سوخت در کشور مثبت می شود و ظرفیت صادرات فرآورده به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

سالاری افزود: ظرفیت تولید بنزین کشور با ساخت و بهره برداری از پالایشگاه های جدید به ۱۹۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید که ۳۶ میلیون لیتر آن مربوط به پالایشگاه ستاره خلیج فارس است.

به گزارش شانا، نشست کارگروه ها کاهش آلودگی هوای و هماهنگی عرضه نخستین محصول بنزین و گازوییل دارای استاندارد یورو ۴ (به مناسبت روز هوای پاک) بعدازظهر روز گذشته با حضور جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مرتضی تمدن، استاندار تهران، شاعری، قائم مقام معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مدیران و مسئولان این کمیته در محل ساختمان مرکزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران برگزار شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۳۶۴۴۴ بازدید