0 شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC | كتاب سيستم اطلاعات سلامت الكترونيك منتشر شد
سال جهش تولید
سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ EN

کتاب سیستم اطلاعات سلامت الکترونیک منتشر شد

به همت پژوهشکده سلامت صنعت صنعت ؛کتاب سیستم های اطلاعات سلامت الکترونیک در شمارگان ۲ هزار نسخه منتشر و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مرکز تحقیقات فناوری ارتباطات و اقتصاد سلامت پژوهشکده سلامت به منظور تبیین نقش فناوری اطلاعات در حوزه سلامت که هدف اصلی آن گسترش و ارتقای سلامت انسان هاست اقدام به انتشار کتاب سیستم اطلاعات سلامت الکترونیک کرده است.

در مقدمه این کتاب آمده است:تردیدی نیست که صنعت سلامت به منظور تحقق هدف آرمانی و والای خود که همانا بهبود و ارتقای تندرستی و برقراری توسعه پایدار در جامعه و نیز ارتقای اقتصادی خدمات سلامت در کشور است، ناگزیر از بهره مندی از آخرین دستاوردها و فناوری های روز جهان است.

مطالعات نشان می دهد که به کار گیری فناوری اطلاعات در نظام سلامت، نه تنها بر فرایند کنونی مراقبت از بیمار اثر می گذارد و از طریق سرعت و سهولت بازیابی اطلاعات، میزان اتخاذ تصمیات بالینی مبتنی بر شواهد را افزایش می دهد، بلکه با تاثیر بر سایر فرآیندهای مدیریتی و اجرایی و دیگر جنبه های کاربردی اطلاعات، در آموزش، پژوهش و اثر بخشی نظام سلامت نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

این کتاب کاری مشترک از رضا صفدری دانشیار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و نیلوفر محمدزاده دانشجوی دکترای مدیریت اطلاعات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

ساختار کتاب سیستم اطلاعات سلامت الکترونیک در سه بخش و هشت فصل تنظیم شده است، در این کتاب سعی شده که مطالب مهم و کلیدی درباره طراحی، پیاده سازی، اجرا و کاربرد سیستم های اطلاعات الکترونیک از دو منظر الزامات حوزه سلامت و آخرین ضرورت های تکنولوژیکی و فنی مطرح و بررسی شود.

بخش نخست کتاب درباره سیستم های اطلاعات سلامت الکترونیک بوده و از سه فصل تشکیل شده است، بخش دوم نیز در مورد فناوری های نوین در سیستم های اطلاعات سلامت الکترونیک بحث می کند و از چهار فصل تشکیل شده، بخش سوم هم به معرفی نمونه های عملی کاربرد فناوری های نوین اشاره دارد و یک فصل دارد.

فصل نخست به معرفی عمومی موضوع کتاب می پردازد و در باره نقش و جایگاه فناوری اطلاعات در نظام سلامت، ملزومات پیاده سازی سیستم های اطلاعات سلامت الکترونیک و موانع کاربرد و راهبردهای غلبه بر این موانع بحث می کند.

بررسی اقدام های کشورهای مختلف در مورد کاربرد سیستم ها و فناوری اطلاعات در حوزه سلامت از مواردی است که در فصل دوم این کتاب به آن پرداخته شده است.

فصل سوم این کتاب درباره سه فاکتور مهم در طراحی و توسعه سیستم های اطلاعات سلامت مطالبی را ارائه می کنداز مطالبی که در این فصل مورد توجه قرار گرفته می توان به ضرورت وجود شبکه ملی سلامت الکترونیک، معماری شبکه و مولفه های آن، ضرورت و نقش پورتال سلامت برای پاسخگویی به نیازهای کاربران، پورتال هوشمند سلامت، کاربرد سرویس وب و رویکرد طراحی آن به عنوان راهبرد پیشنهادی برای نیل به عملکرد متقابل سیستم های نامتجانس اطلاعات سلامت اشاره کرد.

فصل چهارم در مورد تله مدیسین و فناوری ارتباطات بی سیم بحث می کند و مطالبی درباره کاربرد تله مدیسین، چالش ها و مزایای آن و فناوری ارتباطات بی سیم در سیستم تله مدیسین اورژانس ارائه می شود.

نگاهی به سلامت الکترونیک مبتنی بر ابزارهای موبایل، مدل مرجع سیستم های سلامت همراه، چالش ها و موانع توسعه سیستم الکترونیک مبتنی بر موبایل، یکپارچگی سیستم های همراه با پایگاه داده های خدمات سلامت و برخی پروژه های مرتبط و همچنین بررسی مکانیسم های امنیتی سلامت الکترونیک همراه و معماری سیستم سلامت مبتنی بر موبایل از مباحث مربوط به فصل پنجم و ششم این کتاب است.

فصل هفتم این کتاب در خصوص چالش های رادیولوژی از راه دور، راهکارهای غلبه بر موانع تله رادیولوژی، انواع استانداردها و تکنولوژی های نسل سوم، تکنولوژی وب در رادیولوژی از راه دور و مشاهده تصاویر پزشکی موبایل به کمک شبکه بی سیم نسل سوم بحث می کند.

در پایان این کتاب و در آخرین فصل برخی پروژه های عملی دز زمینه تله مدیسین ایران و جهان معرفی می شود.

بر اساس این گزارش، دانشجویان، اساتید، کارکنان، علاقمندان و دست اندرکاران رشته های مختلف مرتبط با سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات در حوزه سلامت می توانند مخاطبان این کتاب باشند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۴۷۴۷۶ بازدید