- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - http://pedec.ir -

توجه به قیمت در کوتاه‌مدت برای پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت ضروری است

دبیرکل اوپک با تاکید بر اینکه علم و فناروی کلید موفقیت در صنعت نفت و گاز است، گفت: پژوهش های فنی نقش موثر و کلیدی در دست یابی به فناوری های جدید دارد و سبب رشد صنعت نفت و کاهش هزینه ها می شود.

به گزارش خبرنگار شانا،‌ عبدالله سالم البدری صبح امروز (سه شنبه ۱۰ آبان) در همایش فناوری و نوآوری در صنعت نفت و گاز بکارگیری کارکنان با مهارت بالا را یکی از پیش نیازهای مهم در استفاده از فناوری‌های جدید در صنعت نفت برشمرد و تصریح کرد: بکارگیری این فناوری ها نیازمند کارکنان با مهارت لازم است اما متاسفانه بیشتر نیروی کار صنعت نفت دارای سن بالا هستند و این یکی از چالش های مهم و جدی است که با آن روبرو هستیم.

دبیرکل اوپک گفت: با توجه به اینکه فعالیت در حوزه صنعت نفت یک فعالیت درازمدت است باید به بحث قیمت نفت در کوتاه مدت و همچنین توسعه و تحولات سیاست گذاری و فناوری توجه جدی شود تا در این حوزه پاسخگوی نیازهای این صنعت باشیم.

وی تصریح کرد: ما نیازمند همکاری کشورهای عضو اوپک برای رفع چالش‌ها و دستیابی به مرزهای جدیدی در صنعت نفت هستیم.

عبدالله سالم البدری گفت: بکارگیری فناوری های جدید نقش موثری در کاهش هزینه ها و فعالیت های عملیاتی از جمله در زمینه جمع آوری اطلاعات زمین شناسی و کشف ذخایر جدید دارد.

البدری تصریح کرد: در برخی میادین نفت سنگین با به‌کارگیری فناوری های جدید، منابعی که زمانی به عنوان غیر متعارف معرفی شده بودند به عنوان منابع متعارف تعریف و مورد بهره برداری قرار بگیرند.

دبیرکل اوپک گفت: امروزه در مناطق روسیه، سواحل مکزیک و برخی مناطق خاورمیانه ذخایر مهم نفتی و گازی داریم که با استفاده از  فناوری جدید شکاف هیدرولیک می توانیم به آنها دست یابیم که به عنوان نمونه در آرژانتین چین و لهستان شاهد استفاده از این فناوری هستیم.

وی با تاکید بر نقش به‌کارگیری تکنولوژی های جدید در ازدیاد برداشت و بهبود استفاده از ذخایر نفتی گفت: با به‌کارگیری تکنولوژی های جدید مشخص شده است تمام میادینی که در گذشته تصور می شد فرسوده هستند احیا و از ذخایر آنها استفاده شود.

دبیرکل اوپک تصریح کرد: انتظار داریم با به‌کارگیری فناوری های جدید و کشف میادین جدید، نفت بیشتری حاصل و به مصرف کنندگان عرضه شود.

وی با بیان اینکه اعضای اوپک ۸۰ درصد منابع نفتی جهان را تامین می کنند گفت: بیش از ۳۰ درصد منابع و ذخایر اثبات شده در آینده کشف خواهد شد.

البدری  کاهش هزینه های حفاری و تولید با سرمایه کمتر را از دیگر فواید به‌کارگیری فناوری های جدید اعلام و تصریح کرد: استفاده از این فناوری ها نه تنها هزینه ها را کاهش می دهد بلکه نقش موثری در کاهش آلودگی های محیط زیستی داشته است و سبب شده با رعایت قوانین محیط زیست محصولاتی تولیدی همخوانی بیشتری با استانداردها داشته باشند.

وی گفت: سوخت های فسیلی با استفاده از فناوری های جدید می تواند تبدیل به ماده ای شود که آسیبی برای محیط زیست به همراه نداشته باشد.

 

[1] [2] [3] [4]