سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ EN

تعمیر ۱۰۰۰ نقطه بحرانی خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی کشور

یک هزار نقطه بحرانی خطوط لوله انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی کشور که دارای خوردگی بالای ۷۰ درصد بود، تعمیر شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس سیامک سیف رئیس خدمات مهندسی خوردگی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در این باره افزود: با انجام پیگ‌رانی هوشمند بیش از ۹ هزار کیلومتر خط لوله، هزار نقطه بحرانی یعنی نقاطی که دارای خوردگی بالای ۷۰ درصد بودند، شناسایی و تعمیر شد.

وی با بیان این که این عملیات تا پیگ‌رانی کامل خطوط لوله ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: در فاز سوم نیز بیش از شش هزار کیلومتر از خطوط که شامل خطوط جدید و خطوطی که بیش از پنج سال از بازرسی آنها گذشته است، پیگ رانی می شود.

سیف با بیان اینکه انجام پیگ‌رانی هوشمند کمک بزرگی در راستای شناسایی نقاط خوردگی خطوط لوله بوده است، گفت: اگر این نقاط شناسایی و تعمیر نمی‌شد، نشتی‌های فراوانی به همراه خسارت‌های جبران‌ناپذیر رخ می‌داد.

رئیس خدمات مهندسی خوردگی خاطرنشان کرد: همزمان با پیگرانی هوشمند، تعویض پوشش نواری خطوط لوله با پوشش‌های رنگی نیز انجام می‌شود که تحول بزرگی در زمینه پیشگیری از خوردگی خطوط لوله است.

سیف آنلاین‌کردن ایستگاه‌های حفاظت کاتدی را از دیگر اولویت‌های خدمات مهندسی خوردگی عنوان کرد وافزود: هم‌‌اکنون کارهای مقدماتی این امر، در سه منطقه عملیاتی شمال‌غرب، جنوب شرق و خوزستان آغاز شده است که امیدواریم تا پایان سال آینده بتوانیم در مناطق دیگر نیز این کار را شروع کنیم.

به گفته وی هم‌اکنون ۳۵۰ ایستگاه حفاظت کاتدی در سطح کشور وجود دارد که هدف از آنلاین‌کردن این ایستگاه‌ها گذر از حالت سنتی نگهداری ایستگاه‌ها، کنترل و داشتن اطلاعات آنها به صورت لحظه‌ای و آنلاین است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۹۴۴۵ بازدید