سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ EN

غول طرح‌های توسعه‌‌ای پالایشگاهی ایران در آستانه بهره‌برداری قرار گرفت

بیش از هفت هزار ایرانی مشغول به کار در بزرگ ترین طرح توسعه‌ای کشور، فردا به ثمر رسیدن ماه ها تلاش خود را در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک به تماشا می نشینند.

این روزها اگر به پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند سر بزنی و از محوطه طرح توسعه آن بازدید کنی، در مقایسه با دو سال گذشته تفاوت های فراوانی می بینی؛ تلاش پیگیر و مستمر برای به ثمر رساندن طرح در همه‌جا موج می‌زند و کار ساخت و نصب تجهیزات که دوسال گذشته در ابتدای راه قرار داشت، تقریبا در مراحل پایانی قرار دارد.

تجهیزات بلااستفاده جمع آوری شده و کارگران مشغول محوطه سازی بخشی از مجموعه هستند؛ بخش زیادی از متولیان این پروژه با قرارگرفتن آن در مدار تولید با این طرح بزرگ ملی خداحافظی خواهند کرد؛ بیش از ۷ هزار کارگر ایرانی در این پروژه عظیم ملی برای خود تجاربی اندوختند که به طور حتم برای آنان و برای کشور دستاورد و سرمایه بزرگی خواهد بود که در آینده در عرصه های دیگری به ظهور خواهد رسید.

پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در نزدیکی شهر شازند و در جنوب غربی اراک واقع شده است و کوه های زیبای منطقه چون حصاری دورتا دور آن را گرفته اند؛ آسمان صاف و شفاف و بادهای خنک یکی از مرکزی ترین نقاط کشور در استان مرکزی از این مجموعه پالایشگاهی فضایی دلپذیر ساخته است که آن را در کمترین فضای صنعتی کشور می توان تجربه کرد.

اولین مجموعه پالایشگاهی ساخته شده پس از انقلاب اسلامی و بزرگ ترین پالایشگاه تک واحدی کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰هزار بشکه در روز آغاز کرد و محصولات فرآوری شده در آن شامل بنزین معمولی و سوپر، نفت خام سبک، گاز مایع، پروپیلن، نفت سفید، گازوییل، نفت کوره و گوگرد بود.

در سال ۱۳۸۵ طرح توسعه این پالایشگاه با کنسرسیومی متشکل از یک شرکت چینی و دو شرکت ایرانی با اعتباری افزون بر دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو آغاز شد که هدف از اجرای آن افزایش ظرفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه به ۱۶ میلیون لیتر در روز است.

این اولین بار است که رهبر کنسرسیوم پیمانکاری طرح چند میلیارد دلاری، یک شرکت ایرانی است و شرکت های خارجی به عنوان یک عضو حضور دارند؛ بیش از ۶۷ درصد از این طرح عظیم از سوی متخصصان و کارگران ایرانی انجام شده که این سهم در بخش مهندسی بیش از ۷۰ درصد، در خرید بیش از ۵۰ درصد و در ساخت بیش از ۹۰ درصد بوده است.

در بازدید از این مجموعه عظیم پالایشگاهی بیش از هر چیز، شگفت زده فعالیت‌ها و حجم کاری می شوی که به دست متخصصان داخلی و با زحمت طاقت‌فرسای آنان در طرح توسعه انجام شده است.

به یقین می توان گفت طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک به لحاظ حجم و وسعت پروژه، کمتر از تاسیس یک پالایشگاه جدید نیست و این در شرایطی است که به گفته مدیران آن، مطابق با میزان کار انجام شده روی زمین این پروژه، کار در زیر زمین پروژه نیز انجام شده است که اگر بخواهیم تصویر روشنی از آن داشته باشیم، باید زمین این پروژه را آینه ای فرض کنیم که به لحاظ حجم کار، بخش زیادی از لوله کشی ها و تاسیسات پروژه را در زیرزمین منعکس کرده است.

تولید پروپیلن پلیمری برای اولین بار در پالایشگاه های کشور، نصب بلندترین برج پالایشگاهی کشور در این طرح، بزرگ ترین واحد تولیدی منطقه برای تبدیل روزانه ۹۶ هزار بشکه مازوت به بنزین و گاز مایع، نصب ۱۱ تجهیز یکپارچه با وزن بیش از ۱ هزار تن، نصب راکتور واحد تولید گازوییل به عنوان سنگین ترین تجهیز یکپارچه کشور (با حدود یک هزار و ۵۰۰ تن وزن)، نصب افزون بر ۲۰ تجهیز بالای ۵۰۰ تن به صورت یکپارچه، اولین واحد پالایشگاهی با تولیدات تمام فرآورده ها با استاندارد یورو ۴ برخی ویژگی های این طرح ملی است.

دارابودن سیستم HSE با کیفیت بالا (انجام بیش از ۷۱ میلیون نفر ساعت کارکرد و تعداد حادثه ها در حد استانداردهای بالای بین المللی)، اولین پالایشگاه در ایران دارای دو واحد RDC و RFCC، نصب و راه اندازی بزرگ ترین کمپرسور پالایشگاهی به ظرفیت ۵ مگاوات و ۶۰۰ میلیون یورو خرید داخلی، از دیگر ویژگی های اختصاصی این طرح بزرگ ملی است.

طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک اگر چه روزهای نهایی خود را طی می کند و به زودی به مرحله بهره برداری کامل می رسد، اما در مسیر سازندگی خود، با فراز و فرودهای بسیاری روبه‌رو بوده است که مشکلات مربوط به حمل و نقل تجهیزات سنگین آن در جاده‌ها (به نحوی که برای حمل و جابه‌جایی یک مخزن ۱۶ متری عظیم و رسیدن آن به پالایشگاه، ۱۷ بار پل‌های هوایی نزدیک به شهر اراک بریده و مجددا جوش داده شده‌اند)، عبور تجهیزات از روستاها و بخشداری‌های مختلف، تنها بخشی از آن است.

با راه اندازی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک، تولید گاز مایع این پالایشگاه از کمتر از یک میلیون لیتر کنونی به ۳ میلیون لیتر، بنزین سوپر از کمتر از یک میلیون لیتر به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر، بنزین معمولی از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر به ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر، نفت سفید از ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر، گازوییل از ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر به ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر، نفت کوره از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر، گوگرد از ۶۰ تن در روز به ۷۰۰ تن در روز خواهد رسید و برای اولین بار در کشور روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر پروپیلن تولید خواهد شد.

در این پروژه عظیم ۶۵ هزار تن تجهیزات ثابت و ۸ هزار و ۲۰۰ تن تجهیزات دوار و ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر کابل های برق و ابزار دقیق و ۱۳۰ هزار تن تجهیزات و سازه های فلزی نصب شده است؛ ۳۰۰ هزار مترمکعب عملیات بتنی، همچنین ۲٫۵ میلیون مترمکعب عملیات خاکبرداری و خاکریزی و یک هزار کیلومتر عملیات جوشکاری انجام شده است.

اما از همه این اعداد و ارقام و حساب و کتاب ها که رها شوی، طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک، طرحی موفق و تحسین برانگیز و نتیجه اجرای کار و زحمت گروهی و مشترک ایرانیان غیوری است که شوق و اندیشه اعتلای سرزمینشان در تاریخ ماندگار خواهد شد.

stify; “>اما از همه این اعداد و ارقام و حساب و کتاب ها که رها شوی، طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک، طرحی موفق و تحسین برانگیز و نتیجه اجرای کار و زحمت گروهی و مشترک ایرانیان غیوری است که شوق و اندیشه اعتلای سرزمینشان در تاریخ ماندگار خواهد شد.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۶۳۹۳ بازدید