سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ EN

سونامی ژاپن عطش مصرف گاز را افزایش داد

سونامی ژاپن عطش مصرف گاز را افزایش داد/ ۲ برابر شدن حجم تجارت جهانی گاز تا سال ۲۰۳۵

رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی گفت:حادثه سونامی ژاپن بازتاب وسیعی در عرصه LNG جهان داشت و به سکوی پرتابی برای تجارت جهانی گاز تبدیل شد.

سیدحسین ایرانمنش؛ رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی با تاکید بر اینکه سونامی ژاپن باعث رونق بازار تجارت گاز در جهان شده است، گفت: با تعطیلی بخشی از نیروگاه های هسته ای و جایگزینی گاز با سوخت اتمی، تقاضای جهانی برای این حامل ارزشمند انرژی افزایش یافته است.

وی بازارهای اروپا، چین و هند را به عنوان بازارهای عمده مصرف انرژی مورد اشاره قرار داد و افزود: در حال حاضر مطالعات وسیعی در خصوص ساخت ترمینال های LNG در آسیای مرکزی صورت می گیرد و هم اکنون در شرایط مناسبی برای ورود به عرصه تجارت جهانی LNG قرار داریم.

ایرانمنش با اشاره به این مطلب که بر اساس پیش بینی های IEA، مصرف گاز طبیعی تا سال ۲۰۳۵، ۱۴ درصد افزایش می یابد، تصریح کرد: میزان مصرف گاز تا ۲۴ سال آینده به ۵٫۱ هزار میلیارد متر مکعب بالغ خوهد شد و در عین حال، عرضه گاز در همین بازه زمانی به سه برابر افزایش می یابد؛ بر اساس همین پیش بینی ها، بخش عمده ای ازتجارت جهانی گاز تا سال ۲۰۳۵ به LNG اختصاص خواهد یافت.

وی با بیان اینکه تا سال ۲۰۳۵ میلادی، ۴۰ درصد از مصرف گاز جهان به ذخایر غیرمتعارف وابسته خواهد شد، گفت: بزرگترین تولید کنندگان گازهای غیرمتعارف جهان، امریکای شمالی، چین و استرالیا خواهند بود.

رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی ادامه داد: بر اساس پیش بینی های IEA،۲ برابر شدن تجارت جهانی گاز تا سال ۲۰۳۵، با رشد ۱٫۸ درصدی مصرف جهانی این سوخت همراه خواهد بود؛ در این بین رشد هشت درصدی مصرف گاز در چین و رشد ۶ درصدی مصرف این محصول در هند قابل توجه است و در مجموع، بیشترین رشد مصرف گاز تا سال ۲۰۳۵ در کشورهای آسیایی رخ می دهد.

ایرانمنش از تجارت LNG به عنوان یکی از موثرترین زمینه های تجارت انرژی در جهان اشاره کرد و گفت: انعطاف پذیری بالا برای انتقال، استفاده از سود بازارهای کوتاه مدت، عدم وجود مشکلات تزارنزیت و احتمال مشارکت در سود کشتیرانی از مواردی است که باعث رونق تجارت LNG خواهد شد به طوریکه پیش بینی می شود پتانسیل صادرات انرژی در کانادا تا سال ۲۰۱۶ به بیش از۲۰ میلیون تن برسد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۵۲۹۹ بازدید