سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ EN

خارجی‌ها همچنان اجرای طرح‌های ال ان جی ایران را دنبال می‌کنند

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران گفت: ساخت دو کارخانه پارس ال ان جی و پرشین ال ان جی منتفی نشده است و شرکای خارجی در این پروژه های گازی عقب نشینی نکرده اند.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران امروز (سه شنبه ۲۶ مهر) در نشست خبری تصریح کرد: بر خلاف تصور عموم، پروژه پارس ال ان جی و پرشین ال ان جی منتفی نشده است و از نظر ما که متولی و سهامدار اصلی این دو پروژه هستیم، این دو پروژه به قوت خود باقی است.

حسین بیدارمغز گفت: شرکای خارجی حاضر در این پروژه علاقه ای به راکد گذاشتن آنها ندارند و در مقاطعی از زمان به دلایل اقتصادی در اجرای پروژه های پارس و پرشین ال ان جی وقفه ای ایجاد شده بود، ولی این دلیل بر لغو پروژه نمی شود.

وی افزود: لغو پروژه برای سهامداران، هزینه بیشتری دارد؛ از این رو طرف های خارجی علاقه ای به لغو آن ندارند.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران در باره دیگر کاربردهای ال ان جی، افزون بر صادرات، گفت: راه اندازی واحدهای کوچک ال ان جی، یکی از روش های گازرسانی به روستاهای دورافتاده و مناطق سخت گذر و این روش جایگزینی مناسب و به صرفه برای استفاده از گاز طبیعی و گازکشی در مناطق دوردست است.

بیدارمغز افزود: هم اکنون مطالعاتی برای بومی سازی فناوری مینی ال ان جی در کشور آغاز شده است و استفاده از این فناوری جدید برای گازرسانی به مناطق سخت گذر، توجیه فنی و اقتصادی دارد.

وی در باره کاربرد ال ان جی به عنوان سوخت جایگزین بنزین در خودروها گفت: هم اکنون استفاده از این فناوری جدید در ناوگان حمل و نقل سبک کشورهای جهان اجرایی نشده و تنها در مرحله طرح چین و آمریکا روی این پروژه کار می کنند، اما در برخی از کشورها همچون چین و روسیه، اجرای این روش روی خودروهای سنگین با موفقیت انجام شده است.

این مقام مسئول گفت: استفاده از گاز ال ان جی در نیروگاه های کشور، یکی دیگر از مزیت های راه اندازی کارخانه ایران ال ان جی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۲۹۳۶۷ بازدید