سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ EN

آغاز انتشار ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت پارس جنوبی از پایان مهر

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به جذب هفت میلیارد دلار از اعتبارات پارس جنوبی تا پایان شهریور، گفت: مرحله نخست انتشار پنج هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت پارس جنوبی از پایان مهر توسط بانک‌های عامل آغاز خواهد شد.

موسی سوری در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به مجوز دولت برای انتشار اوراق مشارکت پارس جنوبی و زمان اجرای آن، تصریح کرد: براساس توافق با بانک مرکزی، نخستین مرحله فروش اوراق مشارکت در سال ۱۳۹۰ برای سرمایه گذاری در بزرگترین میدان گازی جهان تا پایان مهر ماه سال جاری از سوی بانک های عامل ایرانی آغاز می شود.

وی با بیان اینکه سهم پارس جنوبی از اعتبارات نیمه نخست امسال ۹٫۶ میلیارد دلار بوده است، یادآور شد: ۹۰ درصد از هفت میلیارد دلار اعتبار جذب شده در نیمه نخست امسال هزینه شده و  ۲٫۶ میلیارد دلار باقی مانده نیز به مرور پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: یکی از استراتژی های موفق و اثربخش شرکت برای شتاب بخشیدن در اجرای پروژه های پارس جنوبی متنوع سازی منابع تامین مالی پروژه هاست و امسال موفق شدیم منابع متعددی برای اجرای این پروژه ها تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: همزمان با سفر مقام معظم رهبری به پارس جنوبی در ابتدای سال جاری برای اجرای هر چه سریعتر پروژه ها و پیاده سازی راهبردها کارگروه های مختلفی از جمله کارگروه تامین منابع مالی در شرکت نفت و گاز پارس تشکیل شد.

سوری تاکید کرد: این کارگروه برای تامین منابع مالی از محل منابع داخلی، بیع متقابل، صندوق انرژی، فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی، صکوک و سرمایه گذاری بخش خصوصی فعالیت می کند.

اختصاص ۱۶٫۲ میلیارد  دلار اعتبار در پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که امسال ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بودجه برای طرح های توسعه ای منطقه پارس جنوبی تعریف شده است، افزود: یک میلیارد دلار از این میزان از اردیبهشت امسال از محل منابع داخلی پرداخت شد.

سوری از هدفگذاری برای انتشار دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو اوراق مشارکت ارزی سرمایه گذاری در پارس جنوبی خبر داد و اعلام کرد: این اوراق از سوی شرکت نفت و گاز پارس و عمدتا از سوی پیمانکاران طرف قرارداد عرضه خواهد شد.

وی همچنین از اختصاص پنج هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ریالی در پارس جنوبی خبر داد و تصریح کرد: امسال مجوز صدور ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ریالی از سوی بانک مرکزی به وزارت نفت داده شده که پنج هزار میلیارد تومان (معادل ۵۰ درصد آن) به پارس جنوبی اختصاص دارد.

به گفته وی بر اساس برنامه شرکت نیکو امسال قرار است یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در چند مرحله به پارس جنوبی اختصاص دهد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از اختصاص دو میلیارد دلار اعتبار به طرح های توسعه پارس جنوبی از منابع متعلق به شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد و افزود: این مبلغ به زودی و بر اساس صورت وضعیت پیشرفت فازها به حساب پیمانکاران واریز می شود.

به گفته سوری از محل طرح های بیع متقابل تا کنون حدود ۸۰۰ میلیون دلار در پارس جنوبی هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس کل بودجه اختصاص یافته برای توسعه فازهای پارس جنوبی در سال گذشته را ۱۱ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: در سال گذشته ۹٫۵ میلیارد دلار در مجموعه فازهای در دست ساخت پارس جنوبی سرمایه گذاری شد که این رقم در سال جاری با حدود دو برابر افزایش به حدود ۱۶٫۵ میلیارد دلار  می رسد.

وی از اختصاص ۴٫۷ میلیارد دلار از محل انرژی فاند بانک ملت برای توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی خبر داد و افزود: این بانک در دو مرحله جمعا ۴۵۰ میلیون دلار از این میزان را پرداخت کرده است و به زودی ۷۰۰ میلیون دلار دیگر نیز پرداخت می کند.

سوری بانک ملت را به عنوان یکی از الگوهای موفق بانکداری کشور خواند و گفت: نرخ بازگشت سرمایه در پارس جنوبی حدود یک سال است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۰۶۳۲۹ بازدید