سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ EN

طرح مطالعاتی جدیدی با ۱۱۴ زیرپروژه در دست تدوین است

رکورد دار بزرگترین پژوهش ها در سطح صنعت نفت کشور می مانیم/طرح مطالعاتی جدیدی با ۱۱۴ زیرپروژه در دست تدوین است

رییس پژوهشگاه صنعت نفت می گوید: طرحی بزرگتر از طرح مطالعاتی مروارید خلیج فارس در آینده ای نزدیک توسط پژوهشگاه صنعت نفت اجرا خواهد شد.

وحید حدادی اصل رییس پزوهشگاه صنعت نفت در نشست خبری عصر دیروز،به تشریح جزییاتی از بزرگترین قرارداد پژوهشی صنعت نفت ایران (مروارید خلیج فارس)، طرح دوغاب سیمان سبک و فوق سبک پژوهشگاه صنعت نفت پرداخت و گفت: طرح مروارید بزرگترین طرح پژوهشی کشور است که قرارداد  آن امضا شد و از برنامه های آینده پژوهشگاه صنعت نفت اجرای طرحی بزرگ تر از طرح مروارید است تا همچنان پژوهشگاه صنعت نفت رکورد دار اجرای بزرگترین طرح پژوهشی صنعت نفت باقی بماند.

وی در مورد طرح جدید پژوهشگاه صنعت نفت که بزرگتر از طرح مروارید است گفت:این طرح از ۱۱۴ پروژه تشکیل شده است و طی این طرح ما تعهد کردیم تا ۵ سال آینده تمامی افزودنی های مواد در حفاری، ازدیات برداشت و تولید را با کمک دانشگاه ها و سایر مراکز پژوهشی تولید کنیم و در این زمینه خود کفا شویم.

حدادی اصل ادامه داد:بعد از گذشت ۵ سال از طرح در واقع صنعت نفت کشور در هیچ مورد از افزودنی های مورد نیاز صنعت نفت، وابسته به کشورهای خارجی نخواهد بود و در این زمینه خود کفا خواهیم شد.

وی تاکید کرد رکورد بزرگترین پروژه پژوهشی صنعت نفت با اجرای این طرح همچنان ازآن پژوهشگاه صنعت نفت خواهد بود .

رییس پژوهشگاه صنعت نفت همچنین در مورد طرح مدل سازی سیستم های نفتی خلیج فارس و دریای عمان موسوم به طرح مروارید خلیج فارس طرح گفت: کشور ما به حدی از بلوغ رسیده است که مراکز پژوهشی و تحقیقاتی کشور توانسته اند وارد فازهای عملیاتی شوند و امروز هر جا که استعمار غرب و شرق خود را به دلیل تحریم های بین المللی عقب می کشد ما می توانیم این خلا را با دانش فنی بومی و نیروی داخلی پر کنیم.

وی تصریح کرد: با وجود تحریم ها ما توانستیم گام های موثری در رشد و توسعه صنعت برداریم در واقه تحریم ها فرصت خود باوری و خود کفایی را برای ما به ارمغان آورد.

حدادی اصل ادامه داد: در فازهای پارس جنوبی با شروع تحریم ها بلافاصله بعد از رفتن شرکت های خارجی توانستیم دانش فنی خود را جایگزین کنیم و با ایجاد این فرصت در واقع نطفه های خودکفایی و اشتغال زایی را در کشور توسعه دادیم.

سید صالح هندی رییس شورای تخصصی صنایع بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت که در این نشست حضور داشت در مورد طرح بزرگ مروارید خلیج فارس گفت:  سیستم نفتی مجموعه ای است که تمام شرایط لازم را برای تولید هیدروکربور در بر می گیرد.هدف از این طرح و مدل سازی در واقع بازگشت به زمان رسوب گذاری نفت است.

وی تخمین حجم تولید کیفیت نفت و گاز را از دیگر اهداف طرح مروارید خلیج فارس عنوان کرد و افزود:مسیرهای مهاجرت نفت در لایه های زیرین زمین در این طرح ترسیم می شود و مشخص خواهد شد که نفت و گاز در کدام تله ها هستند.

هندی کاهش ریسک اکتشاف و تخمین مکان تله های نفت و گاز را از اهداف عمده طرح مروارید خلیج فارس عنوان کرد و گفت:با این اهداف ما با اعتماد بیشتر فعالیت های اکتشافی خود را انجام خواهیم داد.

وی گفت: اساس طرح مروارید خلیج فارس، را مطالعه لرزه نگاری تشکیل می دهد و این طرح در مدت ۳ سال انجام خواهد شد و از آخرین تکنولوژی های پیشرفته روز در زمینه های مدلسازی دو بعدی و سه بعدی در مقیاس ناحیه ای استفاده خواهد شد.

محمدرضا کمالی عضو هیات علمی پزوهشگاه صنعت نفت گفت:در مطالعات طرح مروارید خلیج فارس از آخرین روش های توسعه یافته در علوم زمین ( ژئوفیزیک، پتروفیزیک، ژئوشیمی و مدلسازی) به منظور تشخیص فرآیندهای، بازسازی تاریخچه تدفین رسوبات در پهنه خلیج فارس و دریای عمان از زمان پالئوزوئیک تا عهد حاضر (به ضخامت بیش از ۶ هزار متر)، تعیین زمان زایش، خروج و مهاجرت نفت و گاز استفاده می شود.

وی افزود: همچنین ازمطالعات طرح مروارید خلیج فارس به منظور تشخیص فرآیند های، تعیین کمیت و کیفیت نفت و گاز تولید شده، تعیین زمان انباشته شدن نفت و گاز در تله های ساختمانی و چینه ای، تعیین ترتیب زمانی وقایع زمین شناسی و تکتونیکی فعال در منطقه و رده بندی مناطق دارای پتانسیل تجمعات هیدروکربنی برای اکتشاف نیز استفاده خواهد شد.

کمالی تصریح کرد: منطقه خلیج فارس یکی از پر پتانسیل ترین حوضه های نفت و گاز دنیا بشمار می رود و با وجود کشف منابع عظیم هیدروکربنی در این ناحیه، هنوز این منطقه پتانسیل بالایی از نقطه نظر تجمعات نفت و گاز را داراست.

وی یادآور شد: مطالعات طرح مروارید خلیج فارس وسعتی برابر ۱۸۳ هزارو ۵۰۰ کیلومتر مربع شامل ۸۰ ساختمان، ۱۷ میدان و ۴۹۰ چاه نفت و گازی دارد و در نوع خود به لحاظ بزرگی و مقیاس کم نظیر است.

کمالی تاکید کرد: نتایج این طرح ضمن تعیین سیستم های نفت وگاز، شناسایی ذخایر اکتشافی آتی و توسعه میادین هیدروکربنی را امکان پذیر خواهد نمود و از نظر اقتصادی دستاوردهای طرح مروارید خلیج فارس تاثیر بسزایی در اکتشاف منابع هیدروکربنی و افزایش تولید وبه تبع آن رونق اقتصادی کشور خواهد داشت.

صرفه جویی ۱۰۰ هزار یورویی در هر چاه با اجرای طرح دوغاب سیمان سبک و فوق سبک

علی رضا مرتضوی ؛رییس پژوهش حفاری پژوهشگاه صنعت نفت در مورد طرح دوغاب سیمان سبک و فوق سبک که توسط وزیر نفت روز شنبه ۱۶ مهرماه امسال رونمایی شد گفت: پس از تحقیق و بررسی های همه جانبه طراحی دوغاب سیمان فوق سبک با بهره گیری از فناوری نانو و با تکیه برتکنولوژی توزع دانه بندی ذرات درمقیاس آزمایشگاهی به نتیجه رسید.

وی افزود:  در بخش ارزش افزوده طرح دوغاب سیمان سبک و فوق سبک ، هزینه یک بشکه دوغاب سبک طراحی شده به روش سنتی حدود ۲۰۰ یورو است، چنانچه دوغاب فوق سبک توسط شرکت های خارجی طراحی شود این مبلغ به یک هزار یورو افزایش می یابد و با طراحی دوغاب به روش پژوهشگاه هزینه یک بشکه دوغاب تقریبا معادل ۵۰۰ یورو است.

مرتضوی ادامه داد: با توجه به اینکه در طول عملیات سیمان کاری چاه نفت حداقل به ۲۰۰ بشکه دوغاب سیمان فوق سبک نیاز است ، لذا با اجرای این طرح در هر چاه یکصد هزار یورو معادل یک میلیارد تومان صرفه جویی می شود که با توجه به اینکه در طول سال بیش از حلقه ۵۰ حلقه چاه به این روند سیمانکاری می شود کل صرفه جویی به دست آمده از این دستاورد به دهها میلیارد تومان می رسد.

مرتضوی تصریح کرد:  دلیل برتری تکنولوژی طرح دوغاب سیمان سبک و فوق سبک نسبت به روش های سنتی بالا بودن مقاومت ، کاهش زمان انتظار ، پوشش سیمانی محکم ، طراحی آسان ، امکان پیشگیری از مهاجرت گاز و پایین بودن نفوذپذیری است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۰۰۴۵۷ بازدید