سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ EN

رونمایی از موتور دیزل سنگین دوگانه سوز تا پایان مهر ماه

مدیر بهینه سازی انرژی در بخش صنعت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از رونمایی موتور نمونه دیزل سنگین دوگانه سوز تا پایان مهرماه سال جاری در شهرستان آمل خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهدی شریف؛ مدیر بهینه سازی انرژی در بخش صنعت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: طراحی و ساخت موتور نمونه دیزل سنگین توسط شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و با همکاری شر کت دیزل سنگین ایران با موفقیت انجام شد.

وی کاربرد این موتور را در نیروگاه های تولید برق و واحدهای صنعتی بزرگ و به دنبال آن، کاهش ۳۵ درصدی هزینه های تولید برق در این واحدها را مورد اشاره قرار داد و گفت: قرارداد پژوهشی طراحی و ساخت موتور نمونه دیزل سنگین دوگانه سوز، مرداد ماه سال ۸۸ بین شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و شرکت دیزل سنگین ایران منعقد شد و هدف کلی این قرارداد ارائه دانش فنی موتور پایه دوگانه‌سوز و تولید یک موتور نمونه بوده است.

شریف با اشاره به اینکه ایران با دستیابی به فناوری پیچیده و پیشرفته به جمع ۱۰ کشور برتر صاحب فناوری ساخت موتورهای دوگانه سوز دیزل سنگین جهان پیوست، خاطر نشان کرد: طراحی و ساخت این نوع موتور ۱۸ماه در کارخانه دیزل سنگین ایران در شهرستان آمل به طول انجامید و آزمایش این موتور به دست متخصصان توانمند داخلی با موفقیت به انجام رسید.

وی به ویژگیها و مشخصات فنی این موتور اشاره کرد و ادامه داد: موتور دوگانه سوز دیزل سنگین دارای حداقل نسبت گاز طبیعی به گازوئیل یعنی  ۸۰ به ۲۰ خواهد بود.

مدیر بهینه سازی انرژی در بخش صنعت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تاکید کرد: موتور دوگانه سوز دیزل سنگین، دارای  ۱۲سیلندر است و توان تولید ۹۰۰ کیلووات برق را دارد و با راه اندازی خط تولید، سالانه حدود یکصد دستگاه موتور دوگانه سوز دیزل سنگین تولید و عرضه خواهد شد.

وی یادآور شد: این نوع موتور آلاینده های زیست محیطی را به مقدار چشمگیری کاهش می‌دهد و خط تولید انبوه آن در کارخانه دیزل سنگین ایران در آمل به زودی ایجاد خواهد شد .

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۲۳۳۶ بازدید