سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ EN

لاوان یکی از قطب های اصلی تولید گاز در شمال خلیج فارس می شود

منطقه لاوان با دارا بودن ذخایر گسترده نفت و گاز در سال های آینده یکی از قطب های انرژی ایران خواهد بود.

رئیس منطقه لاوان شرکت نفت فلات قاره ایران درگفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: این منطقه به عنوان یک منطقه نفتی و گازی با شتاب خوبی در حال افزایش تولید است.

عباس رجب خانی افزود: تا دو سال قبل، این منطقه یک منطقه نفتی بود، اما اکنون با بهره برداری از ذخایر گسترده گاز، منطقه لاوان به یک منبع مطمئن تولید گاز ایران تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در منطقه گازی لاوان معادل ۳ فاز گازی پارس جنوبی گاز وجوددارد که میدان های خشکی و دریایی این منطقه در صورت سرمایه گذاری می توانند با ظرفیت کامل وارد مدار تولید شوند.

رجب خانی با اشاره به لایه گازی دالان کنگان گفت: این لایه گازی امتداد میدان گازی پارس جنوبی است و ذخیره گازی این میدان ۶٫۲ تی سی اف و ضریب برداشت این لایه گازی ۶۷ درصد بوده است که در آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: میدان گازی لاوان حدود ۶٫۵ تی سی اف گاز دارد و برنامه تولید زودهنگام را آغاز کرده ایم و در همین مسیر ساخت تاسیسات، لوله کشی و تفکیک گاز از بهمن گذشته در تاسیسات خشکی رشادت آغاز شده است.

رئیس منطقه لاوان افزود: با پالایشگاه لاوان توافقنامه ای را منعقد کرده ایم که گاز مورد نیاز این واحد تولیدی را تامین کرده است و گاز میدان لاوان را به میزان ۱۲ میلیون فوت مکعب به پالایشگاه لاوان ارسال خواهیم کرد.

رجب خانی تصریح کرد: ۸۰ درصد از مخزن گاز میدان لاوان در خشکی قرار دارد و فقط ۲۰ درصد از آن در حاشیه ساحلی این جزیره واقع شده است.

وی با اشاره به ذخیره گاز میدان خشکی لاوان، گفت: در دریا حفاری نخواهیم داشت، در برنامه توسعه، تمام چاه ها در سطح خشکی حفاری می شود و از طریق حفاری های افقی، قسمت های دریایی این مخزن قابل دسترسی خواهد بود.

رئیس منطقه لاوان درباره ذخایر گازی منطقه لاوان اظهار کرد: لایه فراغان نیز که در میدان سلمان واقع است با ۵٫۲ تی سی اف گاز از دیگر ذخایر گازی است که در آینده به بهره برداری خواهدرسید و حدود ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز روزانه برداشت خواهد شد.

رجب خانی درباره میدان رشادت نیز گفت: این میدان ۴٫۶ تی سی اف گاز دارد که با اجرای طرح توسعه قابل برداشت خواهد بود.

رئیس منطقه لاوان ادامه داد: میدان گازی هامون نیز با ۱٫۶ تی سی اف ذخیره گازی، از دیگر منابع گازی منطقه لاوان به شمار می رود، وی ذخایر گازی میدان رسالت را نیز حدود ۱٫۶ اعلام کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۹۳۷۱ بازدید