سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ EN

احتمال موافقت اعضای اوپک با حفظ سقف تولید فعلی در اجلاس آینده

محمدعلی خطیبی با اشاره به شرایط بازار نفت گفت: اکنون شرایط به گونه ای است که پیش بینی می شود بیشتر کشورهای عضو اوپک موافق تثبیت سقف کنونی تولید این سازمان در اجلاس آتی باشند.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که سطوح کنونی قیمت های جهانی نفت خام برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مطلوب است، گفت: در اجلاس پیشین اوپک با وجود اصرار برخی از کشورهای عضو برای افزایش سقف تولید شاهد بودیم که سرانجام اعضای اوپک رای به تثبیت سقف تولید دادند.

محمدعلی خطیبی افزود: متاسفانه تعدادی از کشورها به دلیل قطع صادرات نفت لیبی، به طور یک جانبه اقدام به افزایش تولید کردند و تولید نفت کشورهای عضو اوپک افزایش یافت، ولی اکنون تولید لیبی به بازار بازگشته است و پیش بینی می شود تا چند هفته آینده تولید نفت این کشور به حدود ۵۰۰ هزار بشکه برسد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک تصریح کرد: با بازگشت لیبی به جمع صادرکنندگان کشورهایی که اقدام به افزایش تولید کردند، با توجه به شرایط کنونی بازار باید به سقف تولید اعلام شده اوپک بازگردند.

وی درباره پیش بینی قیمت ها در کوتاه مدت گفت: بحران‌های اقتصادی امریکا و اروپا همچنان ادامه دارد و نگرانی از تداوم این بحران کم و بیش بر بازارهای جهانی سایه افکنده است.

مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت و رئیس کنونی اوپک نیز پیش از این با اشاره به اهمیت ثبات در بازار نفت، تصریح کرده بود: ایران برای حفظ قیمت عادلانه نفت، در اجلاس آینده اوپک خواهان تثبیت سقف تولید فعلی خواهد بود.

وزیر نفت در باره محورها و برنامه های ایران در اجلاس آینده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که ۲۳ آذر ماه ( ۱۴ دسامبر) در وین برگزار می شود، افزوده بود: ایران به عنوان رئیس اوپک، از حفظ سقف تولید در اجلاس آینده حمایت خواهد کرد.

مهندس قاسمی با بیان این که قیمت نفت خام برای ایران و همه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جهانی، مهم و حیاتی به شمار می آید، اظهار کرده بود: اگر سقف کنونی تولید نفت حفظ شود، قیمت نفت که قیمتی عادلانه است، تغییر نخواهد کرد.

رئیس اوپک با تاکید بر این که قیمت نفت خام در سراسر دنیا باید به صورت عادلانه حفظ شود، گفته بود: درخواست ایران در نشست آینده اوپک، حفظ سقف تولید او رعایت آن از سوی کشورهای عضو است، زیرا این موضوع هم به نفع مصرف کنندگان و هم تولیدکنندگان است.

میانیگن قیمت نفت در سال ۲۰۱۱ بالای ۱۰۰ دلار خواهد بود

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک در ادامه گفت و گو با خبرنگار شانا، تصریح کرد: میانگین قیمت در سال جاری میلادی بالای ۱۰۰ دلار بوده و پیش بینی ها حاکی از آن است که قیمت ها نوسان زیادی نداشته باشد هرچند که نمی توان پیش بینی دقیقی را از آینده بازار داشت.

خطیبی گفت: کاهش قیمت نفت در چند روز نمی تواند ملاک تصمیم گیری و قضاوت برای آینده بازار باشد و زمانی می توان اظهارنظر قطعی داشت که این روند تدوام داشته باشد.

وی افزود: بحران های مالی و اقتصادی در کشورهای توسعه یافته، سبب کاهش تقاضا شده است، ولی با نزدیک شدن به فصل سرما و افزایش تقاضا باید دید که کدام یک بر روند تقاضا تاثیر گذارتر خواهند بود.

حضور دبیرکل اوپک در تهران

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک درباره سفر آتی دبیرکل اوپک به تهران اظهار کرد: عبدالله سالم البدری، دبیرکل اوپک، برای شرکت در همایش بین المللی فناوری و نوآوری در صنعت نفت و گاز ایران که دهم و یازدهم آبان امسال از سوی موسسه مطالعات بین المللی انرژی با حضور مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، در تهران برگزار می‌شود، به ایران سفر خواهد کرد.

خطیبی درباره دعوت از لئونید بوخانوفسکی، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکنندگان گاز، برای شرکت در این همایش گفت: ایشان به طور رسمی دعوت شده اند، اما به دلیل مقدمات آماده سازی اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز که نیمه نوامبر در دوحه تشکیل خواهد شد، ممکن است در تهران نتوانند حضور یابند.

وی تصریح کرد: برخی خبرهای منتشرشده درباره اعلام شرط سفر از سوی دبیرکل مجمع صادرکنندگان گاز برای دیدار با وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نادرست است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۲۹۲۹۴ بازدید