سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ EN

سن ۳۰ درصد کارکنان صنعت نفت کمتر از ۳۰ سال است

معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت با اشاره به روند جوان شدن نیروی انسانی صنعت نفت گفت: سن ۳۰ درصد از نیروی انسانی صنعت نفت هم اکنون کمتر از ۳۰ سال است، ضمن آن که در پنج سال آینده ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر معادل ۱۴ درصد کل نیروی انسانی صنعت نفت بازنشسته خواهند شد.

به گزارش خبرنگار شانا، دکتر علیرضا میرمحمد صادقی صبح امروز (دوشنبه ۱۱ مهر) در آیین بزرگداشت کارکنان و مدیران نمونه صنعت نفت با بیان این که هم اکنون ۸۹ هزار و ۴۴۲ نفر در صنعت نفت به صورت رسمی مشغول کار هستند، گفت: سال گذشته دو هزار و ۷۵۱ نفر به صنعت نفت افزوده شده و سه هزار و ۶۶۴ نفر بازنشسته شده اند.

وی با تاکید بر این که از نظر ما همه کارکنان و مدیران صنعت نفت به دلیل سختی و شرایط نامساعد محل کار، جزء شایسته ترین کارکنان جمهوری اسلامی ایران به شمار می آیند، گفت: به دلیل محدودیت در سهمیه ابلاغ شده از سوی ستاد جشنواره شهید رجایی، تنها شماری محدود را می توانیم به عنوان کارمند نمونه انتخاب کنیم.

وی با بیان این که کسانی در این دوره به عنوان کارمند نمونه انتخاب می شوند که در پنج سال گذشته انتخاب نشده اند، اظهار کرد: بر اساس بررسی ها، ۸۶۹ نفر به عنوان کارمند و مدیر نمونه انتخاب شده اند که از این تعداد نیز از ۷۰ نفر تجلیل و قدردانی خواهد شد.

میرمحمد صادقی خلاقیت، تقویت روحیه، مشارکت همگانی و افزایش کارایی را از ویژگی های کارکنان و مدیران برگزیده و نمونه صنعت نفت در این دوره اعلام کرد و گفت: همه سعی ما انتخاب افرادی با کمترین خطا و بهترین ها بوده است.

وی اظهار کرد: متوسط سابقه کارکنان صنعت نفت ۱۸ سال و متوسط سن آنها کمتر از ۴۳٫۵ سال است.

وی با اشاره به این که در پنج سال آینده ۳۷ درصد از مدیران صنعت نفت (۴ هزار و ۵۵ نفر) بازنشسته خواهند شد، گفت: خروج مدیران و افراد با تجربه از صنعت نفت می تواند زنگ هشداری برای صنعت نفت به شمار آید، زیرا با خروج این افراد، کار برای نیروهای جوان دشوارتر خواهد شد؛ از این رو از هم اکنون می باید اقدام های لازم برای ثبت دانش و تجربه این افراد انجام و تلاش شود جای بازنشستگان صنعت نفت به نخبگان سپرده شود.

معاون وزیر نفت در امور منابع انسانی و مدیریت با اشاره به این که سال گذشته دو هزار و ۷۵۱ نفر در صنعت نفت جذب شده اند، گفت: از این تعداد ۱۵ درصد دیپلمه، ۱۳ درصد فوق دیپلم، ۴۶ درصد لیسانس، ۱۷ درصد فوق لیسانس و ۳ درصد دکترا بوده است، ضمن آن که در مقطع فوق لیسانس نسبت به سال های گذشته ۱۴ درصد رشد داشته ایم.

میرمحمد صادقی با تاکید بر همکاری صنعت نفت با مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور به ویژه در بخش های بالادستی صنعت نفت گفت: برای افزایش و ارتقای دانش کارکنان صنعت نفت، گسترش رشته های مرتبط با صنعت نفت، اصلاح حقوق کارکنان عملیاتی و پرداخت پاداش مطابق با افزایش تولید، حفظ و ارتقای دانش فنی نیروی انسانی، ساماندهی و برنامه ریزی برای نیروهای پیمانکاری و اجرایی کردن دستورعمل های تحصیلات تکمیلی کارکنان، همچنین ایجاد نظام بهره وری در دستور کار قرار گرفته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۶۲۷۴ بازدید