سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN
ناجی سعدونی؛ مدیرعامل شرکت متن:

طرح توسعه میدان مسجد سلیمان به بهره‌برداری می رسد

مدیرعامل شرکت متن با بیان این که طرح توسعه میدان مسجد سلیمان در آینده نزدیک به بهره‌برداری می رسد، گفت: طی فاز اول ۲۵ هزار بشکه به ظرفیت تولید این میدان افزوده می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت ، “ناجی سعدونی” مدیرعامل شرکت متن، به تشریح فعالیت های این شرکت پرداخت و اظهارداشت: طرح توسعه میدان قدیمی مسجد سلیمان تا یک یا دو ماه آینده به بهره‌برداری می رسد که طی فاز اول توسعه، ۲۵ هزار بشکه به ظرفیت تولید افزوده می شود و دو فاز دیگر نیز طی ۶ سال آینده به بهره برداری می رسند که کل ظرفیت را به ۸۰ هزار بشکه می رسانند.

وی افزود: این نخستین بار است که یک میدان نفتی قدیمی در کشور احیای مجدد می شود .

سعدونی با تاکید بر این که میدان یادآوران از اولویت های میادین مشترک در کشور است، ادامه داد: نخستین تولید زودهنگام میدان یادآوران با ظرفیت ۲۰ هزار بشکه در پاییز امسال به بهره برداری می رسد که فاز اول آن ۸۵ هزار بشکه است.

مدیرعامل شرکت متن درباره طرح توسعه میدان نفتی منصوری نیز گفت: طرح منصوری از جمله طرح‌های نمک‌زدایی در کشور است که تولید نفت را از ۶۰ هزار به ۱۰۷ هزار بشکه می‌رساند و با اجرای این طرح، ۴۰ هزار بشکه به ظرفیت تولیدی نفت کشور افزوده می شود.

سعدونی گفت: در سال جاری قرارداد فاز ۳ میدان نفتی دارخوین با بانک تجارت یا سپه و پیمانکاران داخلی امضا می شود. همچنین تا دو هفته آینده برای نخستین بار قرارداد توسعه میادین نفت سنگین کوه کاکی، بوشهر و بوشکان امضا می شود که این قرارداد برای یک تولید زودهنگام با ظرفیت ۲۵ هزار بشکه در روز است.

وی درباره میدان آزادگان توضیح داد: در اجرای طرح های پیش بینی شده برای میدان آزادگان با تاخیر ۹ ساله مواجه هستیم اما آزادگان شمالی از پیشرفت خوبی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت متن با بیان این که آزدگان از بزرگترین میادین نفتی در کشور است، تصریح کرد: کشور عراق که در میدان آزادگان با ایران مشترک است برای تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت از میدان مجنون(نام عراقی میدان آزادگان) برنامه ریزی کرده و ایران نیز قرارداد فاز یک این میدان را برای تولید ۳۲۰ هزار بشکه با شرکت CNPC چین منعقد کرده و در پی انجام عملیات مهندسی مناقصات و کارهای اجرایی آن هستیم و طی ۵۰ ماه آینده باید به این میزان دست یابیم.

سعدونی تولید فعلی از این میدان را ۵۰ هزار بشکه اعلام کرد که باید به ۷۰ هزار بشکه افزایش یابد. همچنین فاز دوم این میدان نیز پس از ۵۰ ماه آغاز می شود که برای تولید ۶۰۰ هزار بشکه نفت برنامه ریزی شده و MDP آن نیز به مدت ۲۰ ماه باید تهیه شود.

سعدونی میزان برداشت پس از اجرای فاز اول طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی را ۷۵ هزار بشکه و در فاز دوم نیز ۷۵ هزار بشکه نفت اعلام کرد و گفت: فاز اول این میدان از ۲۰ ماه گذشته آغاز شده و سه دکل در این منطقه مستقر شده اند. همچنین آخرین مناقصه این میدان که بزرگترین مناقصه محسوب می شود، طی ماه های آینده با ارزش ۵۰۰ میلیون دلار نهایی می شود.

وی درباره میدان نفتی جفیر نیز تصریح کرد: هم اکنون حدود ۳ هزار بشکه نفت از میدان نفتی جفیر برداشت می شود که فازیک این میدان به زودی به نتیجه نهایی خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت متن درباره لایه نفتی فهلیان گفت: این لایه نیز مورد اکتشاف قرار گرفته که ظرفیت افزایش ۲۵ هزار بشکه نفت را دارد. همچنین اکنون درپی پاکسازی و مناقصات حفاری میادین آذر و چنگوله هستیم.

سعدونی فاز اول میدان آذر را با ظرفیت ۲۵ هزار بشکه، فاز دوم را با ظرفیت ۶۵ هزار بشکه و تولید زودهنگام آذر و چنگوله را ۳۰ هزار بشکه اعلام کرد.

وی درباره میدان گازی کیش گفت: قرارداد این میدان با ۳۷ مناقصه در بهمن ۸۸ منعقد شده که به منابع مالی هنگفتی نیاز داشت، اما از مجموع پیمانکاران این میدان تنها بانک ملت به همراه یک شرکت خصوصی باقی مانده است.

سعدونی اضافه کرد: امیدواریم به زودی MDP این میدان نهایی شود، زیرا میدان کیش پس از عسلویه مهمترین میدان گازی در کشور است و لازم است کندی عملیات اجرای یکسال اخیر جبران شود.

مدیرعامل شرکت متن گفت: با حفاری چاه سوم در این میدان ذخایر میدان کیش دو برابر می‌شود و در صورتی که چاه شماره ۴ نیز حفاری شود، حجم ذخایر از TCF 70 فراتر می‌رود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۱۹۹۵۹ بازدید