سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ EN
با مشارکت یک کنسرسیوم ایرانی - خارجی

امضای قرارداد توسعه ۳ میدان نفت سنگین ایران

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) گفت: این نخستین بار است که قرارداد توسعه سه میدان نفت سنگین ایران (کوه کاکی، بوشهر و بوشکان) با سرمایه گذاری یک کنسرسیوم ایرانی استرالیایی و یک بانک آسیایی منعقد می شود.

ناجی سعدونی از تولید روزانه ۲۵ هزار بشکه ای میدان نفتی مسجد سلیمان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تولید کنونی این میدان بیش از دو هزار و ۳۰۰ بشکه در روز است.

وی درباره آخرین وضعیت تولید حداکثری از میدان مشترک آزادگان جنوبی گفت: قرار است در فاز نخست این میدان تولید نفت به ۳۲۰ هزار بشکه و در فاز دوم به ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

سعدونی با تاکید بر این که زمینه لازم برای تحقق تولید ۶۰۰ هزار بشکه نفت در دو فاز از میدان نفتی آزادگان جنوبی فراهم شده است، گفت: خوشبختانه مدیریت طرح توسعه میدان آزادگان شمالی و جنوبی به عهده یک شرکت است؛ بنا براین مدیریت تولید آن نیز متمرکز خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان این که برنامه توسعه جامع (MDP) میدان نفتی آزادگان جنوبی بر اساس اطلاعات یاد شده، نهایی شده است، گفت: ظرف ۴۸ ماه آینده تولید نفت از این میدان به ۳۲۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

وی با تاکید بر این که پیش تر و بر اساس مطالعات زمین شناسی و ژئو فیزیک مشخص شده است میدان نفتی آزادگان از نظر وسعت و وجود لایه های نفتی افزایش نفت درجا دارد، گفت: با توجه به این افزایش نفت درجا، احتمال تعریف فازهای سه و چهار برای این میدان وجود دارد.

تولید ۲۰ هزار بشکه نفت از میدان یادآوران در آبان امسال

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با یادآوری این که فعالیت های مربوط به حفاری چاه های نفت (طرح زود هنگام) در میدان یادآوران به اتمام رسیده است، گفت: هم اکنون کار ساخت تاسیسات رو زمینی این میدان در حال انجام است و پیش بینی می شود اواخر آبان امسال تولید زودهنگام ۲۰ هزار بشکه ای از این میدان محقق شود.

به گفته سعدونی، بر اساس برنامه ریزی ۳۰ ماه پس از شروع تولید زودهنگام از میدان یادآوران، در فاز نخست تولید نفت از این میدان به ۸۵ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

بهره برداری از فاز دوم میدان نفتی یادآوران زودتر از برنامه

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان این که پیش تر تمام مناقصات ساخت تاسیسات روزمینی میدان نفتی یادآوران انجام و به پیمانکاران ایرانی و خارجی این طرح ابلاغ شده است، گفت: با توجه به این که بخشی از تاسیسات مورد نیاز در فاز دوم این میدان نفتی در فاز نخست آن دیده شده است، زمان بهره برداری از فاز ۲ زودتر خواهد بود.

قرارداد توسعه میدان نفتی آذر با یک کنسرسیوم ایرانی امضا می‌شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از احتمال امضای قرارداد ۱٫۵ میلیارد دلاری توسعه میدان نفتی آذر با یک کنسرسیوم ایرانی در آینده نزدیک خبر داد.

ناجی سعدونی با بیان این که به زودی قرارداد توسعه میدان نفتی آذر با یک کنسرسیوم ایرانی منعقد خواهد شد، گفت: بانک صادرات ایران به عنوان تامین کننده مالی پروژه توسعه میدان نفتی آذر همکاری خواهد کرد.

وی تصریح کرد: تولید کامل از میدان نفتی آذر و تولید زودهنگام از میدان نفتی چنگوله در قالب یک بسته است؛ از این رو کار توسعه میدان آذر و تولید زودهنگام در میدان چنگوله همزمان آغاز خواهد شد.

سعدونی با بیان این که پیش بینی ها در زمینه نفت درجای میدان نفتی چنگوله کاملا قطعی نیست، اظهار داشت: بر اساس اطلاعات به دست آمده، ممکن است نفت درجای این میدان بیش از پیش بینی های گذشته باشد.

وی افزود: با توصیف کامل و تولید زودهنگام از میدان نفتی چنگوله ظرف سی ماه آینده، نفت درجای این میدان با یقین بیشتری تخمین زده خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، هم اکنون پاکسازی و جاده سازی میدان آذر انجام شده و محل چاه ها برای حفاری آماده است و ظرف سه تا چهار ماه آینده، دکل های حفاری در منطقه مستقر خواهد شد.

سعدونی گفت: به دلیل اهمیت میدان آذر، توسعه آن با استفاده از منابع داخلی شرکت ملی نفت آغاز و مقرر شده است به زودی به سرمایه گذاران داخلی واگذار شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۱۰۱,۰۳۲ بازدید