سال رونق تولید
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ EN

طرح توسعه میدان گازی کیش

  • اهداف اجرای طرح:

بمنظور صیانت از سرمایه گذاری های قبلی انجام شده مطابق با مصوبه هیات مدیره محترم شرکت ملی نفت ایران در تاریخ ۲/۳/۹۳ مقرر گردید تا فاز نخست توسعه میدان گازی کیش جهت تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز و ۱۱۳۰۰ بشکه میعانات تثبیت شده در دستور کار قرار گیرد.

برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز از ۱۳ حلقه چاه تولیدی واقع در کلاسترهای یک و دو واقع در جزیره کیش، جمع آوری گاز در جزیره و انتقال آن به سرزمین اصلی، فرآورش گاز در پالایشگاه و انتقال گاز سبک از طریق خط لوله ۵۶ اینچ به خط لوله سراسری هفتم و صادرات میعانات گازی از طریق گوی شناور از فعالیت های اصلی توسعه فاز یک     می باشد

  • نوع قرارداد

بخش های باقی مانده از فاز یک توسعه میدان از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران در حال اجرا می باشد و تفاهم نامه ای (MOU) برای مطالعات فاز های آتی این میدان با شرکت های خارجی و ایرانی منعقد گردیده است.

  • موقعیت جغرافیایی:

میدان گازی کیش، در آب های نیلگون خلیج فارس در فاصله ۶۰کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد. این میدان در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی (۱۹۶۸ میلادی) با انجام عملیات لرزه نگاری دو بعدی مشخص گردید. مخازن گازی کنگان و دالان میدان گازی کیش در اعماق ۳۲۰۰- ۵۰۰۰ متری زیر این جزیره و آب های اطراف آن در خلیج فارس واقع شده است .

ابعاد میدان در افق کنگان حدود ۳۲ در ۲۵ کیلومتر محاسبه شده است و ضخامت ستون گازی مخازن این میدان تاکنون بیش از ۱۲۰۰ متر برآورد شده است فشار مخزن در عمق ۳۸۵۰ متری زیر سطح دریا ۷۳۷۸ پام ( پوند بر اینچ مربع ) تعیین شده است.

  • مدت زمان اجرا:

طبق مصوبه هیئت مدیره نفت مورخ  ۹۳/۹/۲   ۱۸ ماه می باشد.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ بهمن ۱۳۹۵ساعت: ۱۱:۴۳۵,۶۷۷ بازدید