طرح توسعه میدان گازی کیش

Development Project of KISH Gas Field

طرح توسعه میدان گازی کیش

 

 

اهداف طرح :

شرکت مهندسی وتوسعه نفت ، طرح توسعه میدان گازی کیش را در ۳ فاز جهت نیل به اهداف زیر اجرا می نماید :

انتقال روزانه سه میلیارد فوت مکعب گاز تولیدی میدان گازی کیش از طریق احداث خطوط لوله زمینی و دریایی، انتقال گاز ترش به پالایشگاه گاز واقع در سرزمین اصلی.

– فراورش گاز ترش در پالایشگاه واقع در سرزمین اصلی  جهت تولید ۲/۷۰۰ میلیون فوت مکعب گاز سبک برای مصارف داخلی کشور ، ۴۵ هزار بشکه میعانات گازی تثبیت شده.

 

 موقعیت جغرافیایی طرح :

میدان گازی کیش در زیر جزیره کیش (واقع در آب های خلیج فارس ) در جنوب غربی بندر لنگه تا شمال غربی جزیره سیری ، در جوار جزایر هندرابی و در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد.

طرح مذکور از دو بخش تاسیسات سر چاهی در جزیره کیش، سکوهای دریایی تولید گاز و تاسیسات پالایشگاهی در ساحل سرزمین اصلی در منطقه گرزه واقع در استان هرمزگان تشکیل شده است . که به منظور رعایت حداقل عوارض  زیست محیطی در جزیره کیش کلیه تاسیسات پالایشگاهی این طرح در منطقه گرزه در ساحل سرزمین اصلی در مجاورت بندر آفتاب اجرا میگردد.

 

فعالیت های اجرایی طرح :                                                

طرح توسعه میدان گازی کیش با توجه به پراکندگی وگستردگی منطقه اجرا در خشکی و دریا و ظرفیت مخزن در سه فاز به مرحله اجرا در می آید .

الف ) فاز اول:

در این فاز روزانه حدود یک میلیارد فوت مکعب گاز از مخزن تولید میشود و شامل فعالیت ها و تاسیساتی به شرح زیر است :

– چاه شماره ۲ کیش

 در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تا عمق ۴۴۰۹ حفاری شد براساس اطلاعات و آزمایشهای بدست آمده از حفاری این چاه مطالعات اولیه ای انجام شده است براساس این مطالعات حجم گاز درجای اولیه حدود TCF 48 تخمین زده شده است .

– چاه شماره ۳ کیش

چاه توصیفی تحدیدی شماره ۳ کیش در سال ۱۳۸۷ توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت تا عمق ۴۵۷۰ حفاری گردیده براساس اطلاعات حاصل شده از این چاه حجم گاز درجای اولیه این میدان تا حدود TCF  ۶۷ برآورد میگردد. حفاری چاه مذکور در تاریخ ۱۳۸۸/۸/۳۰ به پایان رسید.

  حفاری دوازده حلقه چاه تولیدی در دو مجموعه کلاستر واقع در جزیره کیش.

ساخت و نصب دودستگاه (PONY BASE)جهت استقرار دکل های حفاری وحفاری ۱۲حلقه  چاه و تعمیر یک حلقه چاه خشکی جهت تولید روزانه ۱ میلیارد فوت مکعب گاز در فاز یک

احداث تاسیسات پالایشگاهی وخطوط انتقال گاز (سطح الارضی)

انتقال گاز تولیدی از ۱۳ حلقه چاه خشکی و فرآورش در پالایشگاه گاز جهت تولید گاز سبک و میعانات گازی در فاز یک به همراه تاسیسات زیر بنایی از قبیل نیروگاه برق، تصفیه خانه آب ، تصفیه خانه پساب های صنعتی و جاده های ارتباطی.

– چگونگی اجرای فاز اول طرح:

با انجام حفاری دوازده حلقه چاه تولیدی و همچنین تعمیر و عملیاتی نمودن چاه توصیفی موجود ، روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از سیزده حلقه چاه واقع در دو مجموعه کلاستر برداشت خواهد شد .

گاز استخراج شده از طریق ده کیلومتر خط لوله زمینی به ساحل جزیره کیش ، ۲۰ کیلومتر خط لوله دریایی به ساحل سرزمین اصلی وسپس توسط یک کیلومتر خط لوله زمینی و به پالایشگاه گاز واقع در سرزمین اصلی منتقل و پس از فرآورش و تولید گاز سبک توسط ۹۴ کیلومتر خط لوله ۵۶ اینچ به خط هفتم سراسری (IGAT- 7) منتقل میگردد.

میعانات حاصل از فرآورش گاز نیز توسط یک رشته لوله دریایی به طول پنج کیلومتر به گوی شناور بارگیری (SBM) واقع در خلیج فارس جهت صادرات ارسال میگرد. لازم به ذکر است طرح تا کنون در بخش سطح الارضی ۱۷/۳۶ درصد پیشرفت فیزیکی و در بخش تحت الارضی ۸۰/۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی را دارا می باشد. ضمناً طی یک موافقت نامه همکاری ( HOA ) با مشارکت ناردیس ، فــرآب و نــاموران اجرای فـاز یک تــوسعه میدان گازی کیش بــه صورت قــــــــرارداد ( Finance Service Contract ) به مشارکت مذکور واگذار گردیده است و فعالیتهای مندرج در (HOA) در حال انجام می باشد.

 

۵) فاز دوم وسوم

ضمن حفاری چاهها در دو فاز گاز استحصالی به پالایشگاه انتقال یافته وگاز سبک و میعانات گازی پس از جداسازی ، جهت صادرات یا مصرف داخلی کشور منتقل خواهد شد.

شایان ذکر است طی یک موافقت نامه همکاری ( HOA ) با قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیاء ، اجرای فازهای ۲ و ۳ توسعه میدان گازی کیش به قرارگاه مذکور به صورت قرارداد بیع متقابل واگذار گردید. طرح جامع توسعه میدان (MDP)  در حال نهائی شدن می باشد. و فعالیتهای مندرج در (HOA) در حال انجام می باشد.

 

تاسیسات مورد نیاز طرح:

جزیره کیش:تاسیسات سر چاهی در جزیره کیش

کلاسترهای سر چاهی ، خطوط لوله زمینی انتقال گاز به پالایشگاه، دفاتر کار ، مهمانسرا و انبار کالا، تاسیسات دریایی خلیج فارس، سکوهای دریایی استخراج و جدا سازی گاز.

منطقه گرزه ـ کلات ( از توابع شهرستان بندر لنگه): تاسیسات پالایشگاهی در ساحل سرزمین اصلی

پالایشگاه گاز، نیروگاه برق، تصفیه خانه آب و پساب، خطوط لوله انتقال گاز، مخازن و سکوهای دریایی بارگیری مایعات گازی،  منازل سازمانی و مجموعه مسکونی ـ فرهنگی، جاده های ارتباطی

تلفن: ۸۸۸۰۴۸۳۰-۰۲۱                 فکس: ۸۸۸۹۳۰۴۳-۰۲۱


تاريخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۲ | ساعت: ۱۱:۴۳ | شماره اين مطلب: 60 | چاپ


نظرات کاربران:

نام *
ایمیل
سایتپیوندها

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
پورتال شرکت ملی نفت
معاونت توسعه منابع انسانی و مدیریت
شانا
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع ‌رسانی ریاست ‌جمهوری اسلامی ایران

ارتبا با ما

 • آدرس دفتر مرکزی :

  تهران – خیابان سپهبد قرنی، خیابان شهید کلانتری پلاک ۶۱

  ایمیل :

  Email: info@pedec.ir

  تلفن :

  Phone: +98 21 88898650-60
  Fax: +98 21 88919731

مهمترین اهداف شرکت:

 • نظارت بر اجرای کلیه طرح های مهندسی و توسعه در قالب فعالیتهای طراحی، مهندسی، ساخت و اجرا در بخش نفت و گاز خشکی و دریا در درون شرکت ملی نفت ایران.