- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - http://pedec.ir -

سودآوری چند صد میلیون دلاری؛ دستاوردی دیگر از پژوهشگاه صنعت نفت

پژوهشگاه صنعت نفت با اجرای پروژه های متنوع و انتقال تکنولوژی های نوین، سالانه میلیون‌ها دلار سودآوری برای صنعت نفت کشور به ارمغان می آورد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، دستیابی به میلیون ها دلار ذخیره ارزی با پیاده سازی پروژه مرکاپتان زدایی شرکت پتروشیمی خارگ و سودآوری ۶۰۰ میلیون دلاری در سال با استفاده از تکنولوژی DMC ، تنها بخشی از فعالیت های پژوهشگاه صنعت نفت است که منجر به ارائه خدمات ارزنده ای به صنعت نفت کشور شده است.

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه پژوهشگاه صنعت نفت در راستای انتقال تکنولوژی های نوین قدم برداشته، اینک به عنوان صاحب لیسانس در تکنولوژی DMD و DMC شناخته شده است؛ با استفاده از این فرایند DMD/DMC می‌توان  COS، H2S ، CS2  و مرکاپتان های موجود در محصولات میان تقطیر از قبیل نفتا، بنزین و LPG و همچنین نفت خام و میعانات گازی را حذف کرد. پروژه مرکاپتان زدایی که در شرکت پتروشیمی خارگ اجرا شده است ، میلیون ها دلار ذخیره ارزی برای کشور به همراه داشته است و در گذشته، این تکنولوژی‌ تنها متعلق به شرکت‌های UOP آمریکا و IFP فرانسه بوده است.

اکنون تمامی عملیات مهندسی و خرید تجهیزات به منظور نصب سه واحد مرکاپتان زدایی از نفتا به ظرفیت چهار هزار بشکه در روز و پروپان و بوتان، با ظرفیت ۵۰۰ تن در روز در پتروشیمی خارگ توسط پژوهشگاه صنعت نفت اجرا می شود.

سودآوری ۶۰۰ میلیون دلاری در سال با استفاده از تکنولوژی DMC

با توجه به اینکه در حال حاضر میعانات گازی ترش در کشور وجود دارد، تکنولوژی مرکاپتان‌زدایی از نفت خام و میعانات گازی از اهمیت بالایی برخوردار است؛  پژوهشگاه برای رفع این مشکل، تکنولوژی DMC را برای تصفیه میعانات گازی به کار گرفته است به طوری که پس از راه اندازی تمام پالایشگاه های پارس جنوبی از فاز ۲ و۳ تا فاز ۲۴ که جمعا حدود یک میلیون بشکه در روز تولید میعانات خواهند داشت، این میعانات  با تکنولوژی DMC پژوهشگاه صنعت نفت تصفیه خواهد شد.

با کسب این دانش فنی علاوه بر فروش میعانات، ارزش افزوده خوبی عاید کشور خواهد شد که می توان مبلغ آن را تا حدود ۶۰۰ میلیون دلار در سال تخمین زد.

پروژه بنزین بازیافتی خارگ

ایجاد واحد تهیه بنزین بازیافتی خارگ، تجربه ای موفق ناشی از همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و پتروشیمی خارگ است که در این فرایند، با استفاده از دورریز میعانات گازی مجتمع پتروشیمی خارگ، بنزین صادراتی تولید می شود؛ این واحد با ظرفیت تولید روزانه هزار و ۵۰۰ بشکه بنزین از برش های دورریز میعانات گازی در این مجتمع پتروشیمی راه اندازی شده است. نکته حائز اهمیت این است که خوراک واحد بنزین بازیافتی تا قبل از راه اندازی این واحد،‌ به دلیل ناخالصی‌های گوگردی و برخی هیدروکربورهای سنگین ارزش نداشت و در Burn Pit مجتمع پتروشیمی خارگ سوزانده می‌شد ولی در حال حاضر محصول این واحد تولیدی با قیمتی حداقل پنج دلار بیشتر از قیمت هر بشکه نفت خام صادر می شود.

دانش فنی DMD برای تصفیه پروپان و بوتان در فازهای مختلف پارس جنوبی

با شروع تحریم ها، شرکت های غربی از ارائه دانش فنی تصفیه پروپان و بوتان به ایران ممانعت کردند که این امر، فرصتی را برای پژوهشگاه فراهم کرد تا دانش فنی DMD را برای تصفیه پروپان، بوتان و LPG پارس جنوبی، جایگزین دانش فنی رقبا کند به طوریکه در حال حاضر، برخی از فازهای پارس جنوبی در حال طراحی این واحدها با استفاده از دانش فنی DMD پژوهشگاه هستند. مشخصه اصلی این دانش فنی این است که کل سولفور پروپان و بوتان را به استانداردهای جدید جهانی یعنی تا ppm 10 کاهش می دهد.

طراحی نوین دوغاب سیمانی فوق سبک با استفاده از فناوری های نانو

پس از آنکه یکی از شرکت های پیمانکار خارجی نتوانست دوغاب سیمانی مطلوب را برای چاه ۳۴۱ میدان مارون ارائه کند، از سیمان ابداعی پژوهشگاه صنعت نفت استفاده شد و نتایج به دست آمده بر اساس آزمایش های کنترل کیفی کارفرما و یک شرکت بین المللی کاملا رضایت بخش و موفق گزارش شد؛ پس از سیمان کاری چاه ۳۴۱ میدان مارون، کارفرمای پروژه درخواست انجام عملیات سیمان کاری ۱۰ حلقه چاه میدان مارون را با استفاده از طراحی نوین دوغاب سیمان فوق سبک به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار کرد که سیمان کاری تمامی چاه ها با موفقیت کامل به اتمام رسید و به این ترتیب برای اولین بار، ۱۱ حلقه چاه در مناطق نفت خیز جنوب با استفاده از سیمان سبک و فوق سبک ابداعی پژوهشگاه صنعت نفت با موفقیت سیمانکاری شد.

فناوری ۱۰۰ در صد ایرانی بازیابی گوگرد از گازهای اسیدی

گاز سولفید هیدروژن (H2S)، یک گاز سمی، خورنده و خطر ناک است که می تواند باعث مسمومیت های شدید منجر به مرگ و خوردگی در تجهیزات فرآیندی و خطوط انتقال گاز شود و مشتقات ناشی از سوزاندن آن آلاینده محیط زیست است؛ دانش فنی حذف مستقیم سولفید هیدروژن و تبدیل آن به گوگرد توسط پژوهشگاه صنعت نفت توسعه داده شده و مراحل مختلف آزمایشی با موفقیت کامل طی شده است.

طرح جزیره سبز سیری

پژوهشگاه صنعت نفت اکنون با همکاری شرکت نفت فلات قاره در حال اجرای “طرح جزیره سبز سیری” است که بر اساس آن با دفع کنترل پسماند ها، کاهش مصرف انرژی، استفاده از انرژی های نو و به ویژه احیای خاک های آغشته به نفت، گام های موثری در راستای پاکسازی این جزیره برداشته می شود.

طرح تولید انبوه نانولوله‌های کربنی

بر اساس این گزارش به همت پژوهشگران واحد نیمه صنعتی، واحد تولید انبوه نانولوله‌های کربنی راه‌اندازی شده است  که ظرفیت این واحد بسته به نوع نانولوله بین ۲۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در روز است؛ با راه‌اندازی کارخانه تولید CNT با ظرفیت حدود ۲۰ تن در سال و واگذاری آن به بخش خصوصی علاوه بر تامین نیاز داخلی به این ماده استراتژیک، می توان در تمامی بخش‌های صنعتی کشور برای آن بازارهای خارجی یافت.

تولید نانوسیالات

نانوسیالات، سیالات انتقال حرارت هستند که با افزودن نانولوله‌ها و دیگر ساختارها می‌توان انتقال حرارت را ۲۰ تا ۳۰درصد افزایش داد، همچنین کاهش حجم مبدل ها، کاهش مصرف آب در واحدهای صنعتی و در سیستم‌های cooling  در سوپر کامپیوترها از دیگر موارد استفاده نانوسیالات است.

کاربرد ANG به جای  CNG

ANG ظرفیت ذخیره‌سازی معادل CNG دارد که مراحل آزمایشگاهی آن در پژوهشگاه با موفقیت انجام شده است و در پنج سال آینده می‌توان با توسعه دادن این تکنولوژی آن را جایگزین CNG کرد.

پژوهشگاه، حامی سازندگان داخلی

توانمندی پژوهشگاه صنعت نفت در آزمایش های مربوط به نفت خام و صنایع بالادستی، باعث شد این مرکز به صورت رسمی از سوی وزارت نفت مرجع مناسب تضمین کیفیت و عملکرد تجهیزات معرفی شو؛ با سپرده شدن این مسئولیت به پژوهشگاه که به موجب آن تضمین کیفیت و رفع موانع تکنولوژیکی تولید سازندگان نیز انجام می گیرد، گامی بزرگ در حمایت از سازندگان تجهیزات با کیفیت داخلی برداشته می شود .

حفاظت صنعتی و خوردگی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

انتخاب، جایگزینی و فرمولاسیون بازدارنده های خوردگی، ضد رسوب و مواد میکروب کش برای سسیستم های برج های خنک کننده، خطوط لوله و تجهیزات فرآیندی، آنالیز شکست کلیه تجهیزات فرآیندی نظیر مبدل‌های حرارتی، بویلرها، پمپ‌ها، توربین ها، مخازن ذخیره سازی و خطوط لوله از پروژه های انجام شده در پژوهشگاه صنعت نفت است.

طراحی، تدوین و اجرای روش های نوین پایش خوردگی، توسعه روش های مدیریت خوردگی نظیر آنالیز ریسک تجهیزات و مدیریت یکپارچه و بهینه سازی روش های حفاظت کاتدی از دیگر پروژه های پژوهشگاه است؛ همچنین طراحی و اجرای سایت خوردگی اتمسفری و انتخاب سیستم‌های پوششی، ارزیابی و انتخاب سیستم های پوششی برای محیط‌های مختلف، فرمولاسیون نانوپوشش های پایه آبی و حلالی مقاوم در برابر خوردگی، تعیین عمر باقیمانده تجهیزات از جمله تیوب کوره‌ها از جمله طرح های پژوهشگاه صنعت نفت در حل مشکلات خوردگی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است.

گفتنی است پژوهشکده مهندسی توسعه فناوری پژوهشگاه صنعت نفت که با هدف پیوند دادن تکنولوژی های بومی پژوهشگاه با صنعت نفت تاسیس شده است، در تکمیل زنجیره توسعه فناوری ها نقش موثری دارد. این پژوهشکده در پروژه‌های مهندسی پژوهشگاه مثل پروژه‌هایTOPPING ،DMC و DMD همواره حضوری فعال دارد و درکنار توانمندی های مهندسی سایر پژوهشکده ها، خدمات ارزنده ای به صنعت نفت کشور ارائه کرده است.

[1] [2] [3] [4]