سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ EN

قراردادهای بیع متقابل با هدف جذابیت برای شرکت‌های داخلی تغییر می‌یابد

مهندس رستم قاسمی گفت: وزارت نفت در واگذاری پروژه های مهم، همچون میدان های مشترک مشوق ها و تجدید نظرهایی در قراردادهای بیع متقابل داخلی ایجاد خواهد کرد تا جذابیت کار برای شرکت های داخلی بیشتر شود.
به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نفت شامگاه چهارشنبه (۲ شهریور) در نشست مشترک با سازندگان و پیمانکاران ایرانی صنعت نفت، افزود: همانطور که به اعضای مجلس شورای اسلامی و دولت اعلام کرده ایم، هم اکنون در توسعه میدان های مشترک اقتضا می کند که سود بیشتری به بانک ها، سازندگان و پیمانکاران داخلی و حتی مردم (از طریق فروش اوراق مشارکت ریالی) بدهیم تا کار هر چه سریعتر پیش رود.
قاسمی تصریح کرد: مجوزهای لازم برای فروش اوراق مشارکت ارزی از دولت، توسعه صندوق های انرژی فاند در بانک های داخلی و فروش کاغذی نفت در بورس (صکوک) جز برنامه های وزارت نفت است که به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد از این رو وزارت نفت در سال جاری منابع خوبی را جذب خواهد کرد.
وی با بیان اینکه کارهای خوبی در گذشته در وزارت نفت به ویژه در تولید و گازرسانی به شهرها و روستاها انجام شده است، گفت: سود تعیین شده برای دادن وام به پیمانکاران در هیئت مدیره این صندوق تثبیت و تعیین شده است.
مهندس رستم قاسمی گفت: به طور حتم امسال حداقل ۲۰ میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی کشور پول قرار خواهد گرفت که می تواند در قالب وام های با سود کم در اختیار سازندگان و بخش خصوصی فعال در صنعت نفت قرار گیرد.
مهندس قاسمی با بیان اینکه کارهای بسیاری در صنعت نفت یاقی مانده و باید برای دستیابی به اهداف تعیین شده تلاش یکرد، تصریح کرد: بر اساس برنامه قانون بودجه سال ۹۰ و قانون برنامه پنجم توسعه کارهای بسیار زیادی در وزارت نفت وجود دارد، زیرا خداوند نعمت های خود از جمله منابع نفت و گاز را در سراسر ایران قرار داده است.
وی گفت: مدیریت حاکمیتی پروژه ها از بحث ها و چالش های مهم کنونی صنعت نفت به شمار می آید، هم اکنون مانع اصلی اجرای پروژه ها، ساختارهای قدیمی دولتی، نظارتی و حاکمیتی است که امیدواریم با اصلاح قانون وزارت نفت که به تازگی در مجلس مورد بررسی قرار گرفته است، بخشی از این موانع برای سرعت بخشیدن به کارها برطرف شود.
برنامه ریزی برای سرمایه گذاری سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومانی در صنعت نفت
وزیر نفت تامین منابع مالی را چالش دیگر صنعت نفت خواند و گفت: حداقل سالانه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان باید در زیرساخت های صنعت نفت کشور هزینه کنیم که بخشی از این منابع در قانون بودجه وزارت نفت دیده شده و بخشی دیگر از آن باید از طریق راه های دیگر، همچون فروش اوراق مشارکت ریالی که به زودی شروع خواهد شد، تامین شود.
وزیر نفت تصریح کرد: اهداف موجود برای صنعت نفت در سند چشم انداز ۲۰ ساله دارای مشخصات کیفی و کمی زیادی است که در صورت نرسیدن به این اهداف کشور توان رسیدن به اهداف کلی خود را در این سند نخواهد داشت.
وی اظهار داشت: هم اکنون بر اساس گزارش های بانک مرکزی ایران بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد ریال نقدینگی در کشور وجود دارد که اگر وزارت نفت بتواند ۱۰ تا ۱۵ درصد این میزان پول را جذب کند، از نظر منابع مالی به پیشرفت های خوبی دست خواهد یافت، از این رو وزارت نفت باید مشوق های لازم برای سرمایه گذاران بخش خصوصی، موسسات مالی و اعتباری و بانک ها را به وجود آورد.
وزیر نفت گفت: با شناختی که از جامعه سازندگان و پیمانکاران کشور سراغ داریم، هم اکنون مشکلی به عنوان ساخت و کیفیت کالا نداریم و حداقل کالاهای داخلی از نظر کیفیت چیزی از کالاهای چینی و کره ای کم ندارند.
وی ادامه داد: معمولا سازندگان داخلی کشور در قراردادهای داخلی بیش از ۱۰ درصد پیش پرداخت نمی گیرند؛ در حالی که برای خرید کالا و شروع ساخت یک پروژه حداقل به ۶۰ تا ۷۰ درصد پیش پرداخت نیاز است.
مهندس قاسمی گفت: در کشورهای دیگر بانک ها با سود کم، منابع مالی را در اختیار پیمانکاران و سازندگان خود قرار می دهند؛ در حالی که اگر پیمانکاران ایرانی بخواهند از بانک ها وجهی برای پروژه خود دریافت کنند، علاوه بر این که باید ضمانت نامه های سنگینی بیاورند، معمولا باید ۲۰ تا ۳۰ درصد سود پرداخت کنند که در حقیقت این امر امکان رعایت زمان بندی و اقتصادی کردن یک پروژه را برای پیمانکار از بین می برد.
وی اظهار امیدورای کرد که با ایجاد صندوق توسعه ملی که تا دو هفته پیش هیئت مدیره آن تشکیل شده و هم اکنون در حال انعقاد قرارداد با بانک های عامل است، این مشکل رفع شود.
افزایش بودجه توسعه میدان های مشترک با عراق
وی افزود: اهداف مشخص شده ایران در میدان های مشترک خود با کشور عراق در برنامه پنجم به هیچ وجه کافی نیست، چرا که در پنج سال آینده عراق بیش از ۲٫۵ برابر ما قرار است برداشت کند از این رو باید در برنامه های توسعه خود در میدان های مشترک تجدید نظر کرده و منابع مالی خود را در این زمینه افزایش دهیم.
وی با اشاره به تولید بسیار کم از میدان های مشترک نسبت به کشورهای همسایه و همچنین اهدافی که این کشورهای در زمینه تولید از میدان های مشترک مشخص کرده اند، اظهار داشت: امروز اولویت سرمایه گذاری در کشور در میدان های مشترک نفت و گاز است و هرقدر در این زمینه سرمایه گذاری شود برای ایران ارزشمند خواهد بود.
قاسمی تصریح کرد: با توجه به حجم کارهای موجود در صنعت نفت هم اکنون وزارت نفت برای اجرای این کارها از پیمانکاران و سازندگان داخلی برای توسعه میدان های نفتی و گازی مشترک استقبال می کند و اعتقاد داریم که بخش های مهندسی و ساخت داخلی می توانند از عهده کار برآیند.
وی یادآور شد: با توجه به محدودیت های قانونی موجود در صنعت نفت بنا نداریم پروژه های موجود برای واگذاری را کوچک کنیم، بلکه قصد داریم پیمانکاران بزرگ را تربیت کنیم؛ از این رو از پیمانکاران صنعت نفت می خواهیم با تشکیل کنسرسیوم های بزرگ با یکدیگر پروژه های بزرگ صنعت نفت را پیش ببرند.
قاسمی گفت: به زودی در وزارت نفت سازکارهایی تشکیل خواهد شد تا از همفکری سازندگان، پیمانکاران و مشاوران داخلی بهره گرفته شود تا کارهای برزگی که در برنامه پنجم پیش رو داریم به خوبی اجرا شود.
وزیر نفت در ادامه این نشست در جمع خبرنگاران گفت: به زودی اتاق فکری مشترک میان وزارت نفت و انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، جامعه پیمانکاران و مشاوران مهندسی کشور تشکیل خواهد شد تا از نقطه نظر و تجربیات آنها برای شتاب بخشیدن در اجرای پروژه ها صنعت نفت استفاده شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۴۴۳۳۶ بازدید