سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ EN

تبادل دانشجو میان موسسه مطالعات انرژی و دانشگاه های معتبر جهان

معاون امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی از دور جدید همکاری های این موسسه با دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر جهان در خصوص تبادل دانشجو در حوزه های مدیریتی و اطلاعاتی خبر داد.
مجید محمدی حسین آبادی؛ معاون امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران می گوید: این موسسه با اجرای پروژه ای موسوم به PGF سعی می کند تا با انعقاد تفاهم نامه های همکاری با سایر دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر جهان و با ارایه حمایت های مالی و علمی از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، تخصص های لازم را در حوزه صنایع نفت و گاز ایجاد کند.
وی با تاکید بر این مطلب که بیشتر دانشگاه های معتبر با ایجاد جاذبه های تحصیلی برای دانشجویان سعی در ارتقای رتبه تکنولوژیکی کشور خود دارند، یادآور شد: ۶ مکانیزم در پروژه PGF تعریف شده است که از آن میان می توان به طرح فلوشیپ اشاره کرد؛ با اجرای این طرح، اختصاص فرصت های مطالعاتی به پژوهشگران بین المللی از طریق موسسه امکان پذیر می شود.
معاون امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی، توضیح داد: در این طرح برای یک بازه زمانی خاص، از اساتید مجرب و برتر حوزه انرژی در سطح بین المللی دعوت می شود و کارشناسان همان رشته قادر خواهند بود در پنل تخصصی استاد مربوطه که در داخل موسسه برگزار می شود، شرکت کنند و سوالات خود را از این طریق پیگیری کنند.
حسین آبادی خاطرنشان کرد: ۱۲ نفر از اساتید و متخصصان از کشورهای ژاپن، فرانسه، سوییس، نیوزیلند، انگلستان، آلمان، لهستان و سوریه برای این پروژه دعوت شده اند.
وی ادامه داد: جلساتی که تاکنون برگزار شده، در زمینه های مدیریت پروژه، قراردادهای نفت و گاز، روش های مدیریت انرژی و آموزش منابع انسانی در پروژه های نفت و گاز بوده است.
وی در ادامه از اجرای مطالعات مشترک میان موسسه مطالعات بین المللی انرژی با سایر موسسات معتبر بین المللی خبر داد و گفت: اخیرا انستیتو نفت دانشگاه تهران، به همراه کمیسیون انرژی اروپا و بنیاد زمین زنده و موسسه سنستار تفاهم نامه ای را برای حمایت مالی و علمی از طرح “اثرات اقتصادی و زیست محیطی پروزژه های نفت و گاز” امضا کرده اند که بخشی از آن در ایران اجرایی خواهد شد.
معاون امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی افزود: پروژه پژوهشی دیگری در زمینه مخازن مشترک نفت و گاز در حال انجام است که محققان این طرح را کارشناسانی از صنایع نفت وگاز کشورمان به همراه یک تیم اروپایی تشکیل می دهند.
وی یادآور شد: در این پروژه روش های حقوقی برداشت از میادین مشترک مورد بررسی قرار گرفته است.
تبادل دانشجو، اولویت امور بین الملل موسسه مطالعات
حسین آبادی با تاکید بر محوریت تبادل دانشجو در ارتقای سطح علمی صنایع نفت و گاز کشورمان افزود: در این خصوص تفاهم نامه ای اولیه برای گذراندن دوره های آموزشی، سمینارها، برگزاری دوره مدیریت پروژه و تبادل دانشجو میان موسسه مطالعات بین المللی انرژی و دانشگاه گرنوبل فرانسه امضا شده است.
وی از برگزاری دوره های کارآموزی تابستانی دانشجویان بین المللی در موسسه مطالعات بین المللی انرژی به عنوان یکی از نقاط قوت آموزشی این موسسه یاد کرد و افزود: در این خصوص برگزاری دوره های فلوشیپ و انتخاب موسسه کارآموزی برای دانشجویان پیش بینی شده است و در دوره تابستانی امسال دانشجویانی از آلمان، سوریه و فنلاند را پذیرش کرده ایم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اجرای این طرح علاوه بر ارتقای سطح علمی موسسه و صنایع نفت و گاز کشورمان، تاثیر عمیقی بر افزایش سطح علمی دانشجویان داخل کشور خواهد داشت.
بنابراین گزارش، اجرای پروژه “برنامه های پروژه توسعه حمایت های بین المللی خلیج فارس (PGF)” بر مبنای ۶ راهکار شامل: ایجاد فرصت مطالعاتی و حمایت از پایان نامه ها، بورسیه تحصیلی برای ادامه تحصیل، طرح مطالعات مشترک بین المللی و آموزش، طرح حمایت مالی بین المللی، طرح باشگاه تبادلات پژوهشی و طرح کارآموزی تابستانی بین المللی تدوین شده است.
بر اساس اهداف این برنامه، فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت (۲ تا ۳ ماه) برای محققان برتر بین المللی برای همکاری در پروژه های تعریف شده مشترک در زمینه فعالیت موسسه و وزارت نفت، حمایت از پایان نامه های فوق لیسانس و دکترای دانشجویانی که در موسسات معتبر بین المللی فعالیت می کنند (خارج از کشور)، ایجاد فرصت های مطالعاتی برای محققان برتر و دانشجویان بین المللی فعال در موسسات بین المللی برای انجام پروژه های پژوهشی مشترک تعریف شده است.
ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی، ارتقای سطح همکاری ها برای پروژه های مشترک بین المللی، جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور، استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان جهانی و افزایش اعتبار بین المللی موسسه مطالعات بین المللی انرژی و توسعه تعاملات بین المللی، از مزیت های اجرای برنامه حمایت های بین المللی خلیج فارس به شمار می آید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۴۰۶۶۶ بازدید