سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ EN

راه اندازی حوضچه آبگیر و تاسیسات آب شیرین کن فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

مدیر فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی از راه اندازی حوضچه آبگیر و تاسیسات آب شیرین کن این فاز در هفته آینده خبر داد و گفت: این حوضچه ظرفیت آبگیری ۴۰ هزار متر مکعب آب در ساعت را دارد.

ابوالقاسم نوبختی در گفت ‌و گو با خبرنگار شانا با یادآوری اینکه حوضچه آبگیر فازهای ۱۵ و ۱۶ با فازهای ۱۷ و ۱۸ و ۲۰ و ۲۱ مشترک است، گفت: آب دریا به وسیله پنج خط لوله ۱۲۰ سانتی متری از عمق ۱۷٫۵ متری آب دریا و از فاصله ۲٫۵ کیلومتری به خشکی آورده می شود.

مدیر فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی با بیان اینکه حوضچه آبگیر فازهای ۱۵ و ۱۶ (حوضچه آبگیر دوم پارس جنوبی) برای سردسازی واحدهای فرآورشی فازهای ۱۵ و ۱۶ راه اندازی می شود، گفت: این آب بعد از انجام عملیات سرد سازی و افزایش ۸ درجه سانتی گراد دوباره به دریا فرستاده می شود.

وی تصریح کرد: به منظور رعایت همه جانبه مسائل زیست محیطی در منطقه پارس جنوبی، آب گرم شده در سیستم فرآورشی فازهای ۱۵ و ۱۶ در فاصله یک کیلومتری و در عمق ۱۰ متری آب تخلیه می شود.

پیشرفت ۷۳ درصدی فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

مدیر فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی با اشاره به پیش راه اندازی بخشی از واحد شیرین سازی گاز فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در نیمه نخست سال جاری به منظور افزایش تولید گاز طبیعی در کشور گفت: هم اکنون پیشرفت این فازها به ۷۳ درصد رسیده است.

مهندس نوبختی از فعالیت شبانه روزی دو دستگاه ریگ حفاری در فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی خبر داد و گفت: هم اکنون حفاری چاه های گازی این فازها به بیش از ۶۴ درصد رسیده است و بر اساس برنامه، نیمه نخست سال ۹۱ به اتمام می رسد.

به گزارش شانا، طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی از سوی کنسرسیومی ایرانی متشکل از شرکت های ایزوایکو، صنایع فراساحل، مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و حفاری دانا کیش در حال اجرا و این طرح دومین پروژه پارس جنوبی است که با حذف شیوه قرارداد بیع متقابل، روش تامین مالی از منابع داخلی را با همکاری شرکت های داخلی برگزیده است.

هدف از توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تولید ۵۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی تصفیه شده در روز برای تزریق در شبکه سراسری کشور، تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ هزار تن گاز مایع (ال.پی.جی)، تولید سالانه یک میلیون تن اتان برای خوراک و مصرف واحدهای پتروشیمی، استحصال روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد است.

قرارداد طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در تیر ۱۳۸۵ به ارزش تقریبی دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار با مشارکت چند شرکت ایرانی امضا و عملیات اجرای آن، تیر ۱۳۸۶ با حضور رئیس‌جمهوری آغاز شد، پیش‌بینی می‌شود زمستان سال آینده از این پروژه به طور رسمی و کامل بهره‌برداری شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۴۵۴۴۳ بازدید