سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN
با کنسرسیومی از شرکت‌های داخلی

قرارداد میدان نفتی آذر تا ۲ هفته آینده امضا می‌شود

مهندس ناجی سعدونی از انعقاد قرارداد توسعه میدان نفتی آذر تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: هم اکنون در حال رفع برخی مشکلات کوچک مالی این قرارداد با شرکت اویک و صندوق سرمایه گذاری سپهر انرژی هستیم.

به گزارش خبرنگار شانا، ناجی سعدونی بعد از ظهر روز گذشته (دوشنبه ۲۴ مرداد) در مراسم امضای قرارداد توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین گفـت: بر اساس برنامه ریزی ها قرار بود امروز قرارداد میدان نفتی آذر همزمان با قرارداد توسعه فاز سوم میدان دارخوین به امضا برسد، اما به دلیل برخی مشکلات مالی در دست بررسی، این قرارداد تا دو هفته آینده به امضا خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) گفت: به مجموعه بانک ها و شرکت‌های ایرانی طرف قرارداد برای توسعه فاز سه میدان نفتی دارخوین، امتیازی نسبت به شرکت‌های خارجی ندادیم، اما همکاری آنها در مذاکرات و تهیه ام‌دی‌پی بسیار خوب بود.

وی تصریح کرد: این قرارداد هیچ تفاوتی با قراردادهای قبلی بیع‌متقابل ندارد؛ به طوری که شرکت ملی نفت ایران بعد از فروش نفت فاز سه میدان دارخوین، پول پیمانکاران را پرداخت می کند و نفت خام در اختیار سرمایه‌گذاران قرار نمی‌گیرد.

مهندس سعدونی گفت: شرکت انی ایتالیا فازهای اول و دوم دارخوین را با تولید ۱۶۰ هزار بشکه در روز اجرایی کرد و برای فاز سوم نیز مطالعات زیادی انجام داد که ما نخست با همین شرکت برای توسعه فاز سوم مذاکره کردیم، اما مذاکرات به جایی نرسید.

وی گفت: در ادامه با شرکت‌های مختلفی مذاکره کردیم که آخرین مورد آن کنسرسیوم بانک سپه بود و با آن که درباره بانک‌های دیگر نمی‌توانم با چنین اطمینانی سخن بگویم، اما درباره این بانک مطمئنم که در اجرای پروژه موفق خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: برای تولید ۷۱ هزار بشکه نفت در روز باید ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در فاز سوم میدان دارخوین تزریق شود که ۳۰میلیون فوت مکعب از خود میدان و ۱۷۰ میلیون فوت مکعب باقی‌مانده از منابع دیگر تأمین خواهد شد که تأمین آن را تضمین کرده‌ایم.

سعدونی ضریب بازیافت میدان دارخوین در لایه فهلیان را ۲۶ درصد و در دو لایه دیگر را ۷ تا ۸ درصد اعلام کرد که با تزریق گاز به ۱۲ درصد می‌رسد.

وی درباره اعتماد به پیمانکاران داخلی در اجرای این پروژه گفت: سرانجام باید روزی به نیروهای داخلی توجه کنیم، زیرا اگر تصور کنیم که آنان نمی‌توانند، باید مرتب دستمان پیش خارجی‌ها دراز باشد.

سعدونی تصریح کرد: همیشه گفته‌ایم در بالادستی توان بالایی داریم و مشکل ما در این بخش، تنها تأمین مالی و دستیابی به بعضی فناوری‌هاست.

وی با تأکید بر این که ما تجربه‌ اروپایی‌ها، چینی‌ها و شرکت‌های داخلی را در توسعه میدان در اختیار داریم، گفت: در مورد فاز ۳ میدان دارخوین، وجود شرکت‌های طرف‌ قرارداد کهنه‌کار که برنامه‌ وسیعی برای سرمایه‌گذاری در نفت دارند، مایه خوشنودی است و امیدواریم موفق باشند.

آینده تولید نفت ایران در غرب کارون رقم می خورد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان این که در ۱۰ سال آینده ۱٫۵ میلیون بشکه نفت به تولید کشور افزوده خواهد شد، گفت: از این میزان ۱٫۲ میلیون بشکه از میدان های نفتی غرب کارون تأمین خواهد شد که ۹۰۰ هزار بشکه آن از میدان های مشترک این منطقه است.

سعدونی اضافه کرد: ۶۰۰ هزار بشکه از این میزان از آزادگان جنوبی، ۳۰۰ هزار بشکه از میدان یادآوران و ۱۵۰ هزار بشکه از آزادگان شمالی تأمین خواهد شد و بدون احتساب میدان مشترک آذر که ۶۵ هزار بشکه تولید خواهد کرد و با احتساب اروند به تولید برنامه‌ریزی شده دست خواهیم یافت.

وی اظهار کرد: در میدان مجنون که سمت عراقی میدان آزادگان است، شل و پتروناس برنامه تولید روزانه ۱٫۸ میلیون بشکه در قالب یک قرارداد طولانی‌مدت دارند که البته ذخایر آنها درمجموع دو برابر طرف ایرانی است و قصد دارند ۴۰ میلیارد دلار در آنجا سرمایه‌گذاری کنند.

مدیرعامل شرکت متن اضافه کرد:‌ اگر ما ۱۵۰ میلیارد بشکه ذخایر نفت قابل برداشت داریم، عراق ۱۴۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت قابل برداشت دارد که روی بسیاری از بخش های میدان آنها هنوز کار نشده است و شرکت‌های خارجی تمایل زیادی به فعالیت در آنجا دارند.

سعدونی گفت: در ساختار شرکت ملی نفت نزدیک به ۱۵ سال است که توسعه میدان های جدید به عهده شرکت متن گذاشته شده است؛ مناطق نفت‌خیز جنوب، زمانی که ژاپنی‌ها برای توسعه میدان آزادگان نیامدند، برای تولید ۵۰ هزار بشکه در روز برنامه‌ریزی کرد و به آن دست یافت، اما برای توسعه فاز یک و تولید ۳۲۰ هزار بشکه در روز، به ۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است که شرکت متن باید آن را تأمین کند.

وی درجه ای.پی.آی نفت لایه فهلیان میدان دارخوین را ۳۸ خواند و گفت‌: لایه‌های ایلام و سروک نفت سنگین تولید می‌‌کنند که برای تصفیه به پالایشگاه های آبادان و خوزستان ارسال و هم به مبادی صادراتی در بهرگان و خارگ منتقل می‌شود، به طوری که هم اکنون در حال ساخت تلمبه‌خانه‌ای برای ارسال نفت این میدان به مبادی صادراتی هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت افزود: قرارداد توسعه فاز سوم میدان دارخوین به صورت open tender با سقف بسته تا ۲۰ درصد منعقد می‌شود که نوع دیگری از بیع‌متقابل است.

وی گفت: تولید فاز سوم دارخوین ظرف ۶۶ ماه به روزانه ۷۱ هزار بشکه خواهد رسید که در ۱۸ ماه اول ۱۴ هزار بشکه، در مرحله بعدی ۵۴ هزار بشکه و در پایان ۶۶ ماه ۷۱ هزار بشکه تکمیل خواهد شد.

سعدونی تصریح کرد: امیدواریم دوره ۱۸ ماهه مناقصه های فاز سوم میدان دارخوین در سقف ۱٫۶ میلیارد دلار با اضافه شدن حداکثر ۲۰ درصد برگزار شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۴۲۶۹۲ بازدید