سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

سودآوری ۱٫۲ میلیارد دلاری استخراج میعانات گازی از مخزن سراجه قم

مدیر عامل شرکت ذخیره سازی گازطبیعی ایران با اعلام تزریق گاز به مخزن سراجه قم از نخستین ساعات بامداد امروز (۲۵ مرداد) از سودآوری ۱٫۲ میلیارد دلاری حاصل از استخراج میعانات گازی این مخزن خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، مسعود سامی وند در نشست خبری امروز  (سه شنبه، ۲۵ مرداد) با بیان این که در مخزن سراجه قم بیش از ۱۴ میلیون بشکه میعانات گازی وجود دارد، گفت: از این مخزن روزانه ۲۵ هزار بشکه میعانات گازی استخراج خواهد شد که با احتساب ۱۰۰ دلار (برای هر بشکه) معادل یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ارز را به اقتصاد کشور تزریق خواهد کرد.

وی گفت: میعانات گازی استخراج شده از سراجه قم در دو مخزن به ظرفیت ۱۷ میلیون مترمکعب ذخیره خواهد شد و از فروش آن ارزش افزوده قابل توجهی نصیب کشور شود.

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گازطبیعی ایران تصریح کرد: درآمد حاصل از فروش میعانات گازی استخراج شده از این مخزن از طریق شرکت ملی نفت ایران به خزانه دولت واریز می شود.

سامی وند گفت: طرح ذخیره سازی گاز سراجه در مدت زمان دو سال  با صرف هزینه ۳۵۰ میلیارد تومان انجام شده است.

وی صرفه جویی در هزینه های انجام این طرح را یکی از ویژگی های برجسته طرح ذخیره سازی گاز مخزن سراجه اعلام کرد و گفت: با ایجاد رقابت بین شرکت های خارجی، اقلام مربوط به این طرح با یک سوم قیمت اولیه شرکت زیمنس خریداری و در مدت زمان هفت ماه که زمان کم نظیری برای تهیه کالاهای کلاس ۲۵۰۰ است خریداری شد و از این رهگذر رقمی معادل ۱۴۰میلیون صرفه جویی شد.

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی تاسیس گمرک در سایت عملیاتی سراجه قم را نیز یکی دیگر از ابتکارات برای کاهش زمان و هزینه ها اعلام کرد و گفت: با این ابتکار، کالاهای مورد نیاز این طرح با کمترین فوت وقت به طور مستقیم  و بدون واسطه وارد سایت شد.

وی درباره آخرین وضعیت طرح ذخیره سازی گازطبیعی در مخزن سراجه قم گفت: هم اکنون چهارحلقه چاه از نه حلقه چاه تعهد شده ازسوی شرکت نفت مناطق مرکزی تحویل شده است و این مهم تزریق گاز به این مخزن را درحد سه میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب محدود خواهد کرد درحالی که قرار بود روزانه هفت میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز به این مخزن تزریق شود.

سامی وند تصریح کرد: برای این طرح در بخش پایین دست، شامل تاسیسات فراورش ۱۰میلیون متر مکعب گاز و سیستم تزریق به ظرفیت هفت میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب ۳۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است و از نظر پرداخت وجه به پیمانکار نیز تنها شرکتی هستیم که هیچ بدهی به پیمانکار نداریم.

وی با بیان این که از امکان ذخیره سازی گاز در مخزن سراجه از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ آبان فراهم است، گفت: در این مدت می توان روزانه هفت میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب گاز برای استفاده درفصل سرما تزریق کرد و در فصل سرما امکان برداشت روانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز از آن مهیا خواهد بود.

سامی وند گفت: در هفته آینده ردیف دوم و هفته بعد از آن ردیف سوم  توربوکمپرسورهای مخزن سراجه برای تزریق گاز شروع به کار خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گازطبیعی اضافه کرد: اگر شرکت نفت مناطق مرکزی پنج حلقه چاه باقی مانده را ظرف یکی دو هفته آینده تحویل شرکت ذخیره سازی گاز دهد، ۷۰ روز فرصت خواهیم داشت تا در این مخزن نزدیک به ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز در آن تزریق و به اندازه دو برابر این مقدار برداشت کنیم.

وی با بیان این که شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی تلاش بی وقفه ای را برای بهره برداری از این طرح مهم در کشور انجام داده است، تاکید کرد: تنها شرکت متولی ذخیره سازی گاز در کشور، شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی است و مجموعه های دیگر در حوزه تخصصی خود مسئول هستند.

تزریق گاز به مخزن شوریجه ازبهار سال آینده تزیق گاز می شود

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی ایران همچنین از آغاز تزریق گاز به مخزن شوریجه در بهار سال اینده و برداشت از آن در زمستان همان سال خبرداد.

سامی وند با بیان این که این مخزن ۴ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکبعب ظرفیت دارد،یشرفت عملیاتی این طرح را ۶۷ درصد اعلام و تصریح کرد: تلاش می شود بهره برداری ازاین طرح در سال آینده آغاز شود.

وی افزود: بیش از ۲۰۰ مخزن بدون صرف هزینه مطالعه شده است که ۲۰ تا ۳۰ مخزن مناسب برای ذخیره سازی  تشخیص داده شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۲۱۴۶۴ بازدید