سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

از نفت ۷۹ دلاری تا نفت ۸۵ دلاری

بازارهای جهانی نفت طی هفته گذشته، روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است؛ هرچند که برآورد منحنی های قیمت نفت، از افزایش نزدیک به ۶ دلاری بهای این ماده ارزشمند در مدت یک هفته حکایت می کند. مطلبی که در ادامه می خوانید گزارش هفتگی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از فراز و فرودهای بازار نفت است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بهای نفت خام WTI در بازار بورس نایمکس، از ۸۱٫۳۱ دلار در هر بشکه در ابتدای هفته مالی گذشته (۸ اوت)، تا کمتر از ۷۹٫۳ دلار در هر بشکه در ۹ اوت کاهش یافت؛ با این وجود انتشار گزارش هایی مبنی بر کاهش نرخ بیکاری آمریکا و افزایش امیدواری سرمایه گذاران، افزایش امیدواری به حل بحران بانک های فرانسه و کاهش قابل توجه سطح ذخایر نفت خام آمریکا معادل ۵٫۲ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۵ اوت، به همراه بهبود ارزش شاخص های بورس در بازارهای جهانی و تشدید ناآرامی های سیاسی در خاورمیانه، باعث شد تا قیمت نفت خام تا سطح ۸۵٫۳۸ دلار در هر بشکه در پایان معاملات هفتگی نفت (۱۲ اوت) افزایش یابد.

در عین حال قیمت نفت خام برنت دریای شمال در بازار بورس لندن نیز با یک روند افزایش همراه با نوسان همراه بود؛ به طوری که از ۱۰۳٫۷۴ دلار در ۵ اوت تا کمتر از ۱۰۲٫۵۷ دلار در ۹ اوت کاهش یافت و پس از آن با یک روند افزایشی به سطح ۱۰۸٫۰۳ دلار در ۱۲ اوت رسید.

بنابراین گزارش، مهم ترین دلایل کاهش بهای نفت خام در ابتدای هفته گذشته، کاهش رتبه بندی آمریکا و دورنمای مبهم بهبود شرایط اقتصادی آن که در نهایت باعث افت شاخص اعتماد مصرف کنندگان آمریکایی به پایین ترین حد خود از دهه ۱۹۸۰ میلادی شده بود، گزارش شده است؛ با این وجود نمی توان تاثیر عوامل دیگری از قبیل کاهش برآورد آژانس بین المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا از تقاضای نفت خام به میزان ۶۰ هزار بشکه در روز و کاهش روزانه ۱۵۰ هزار بشکه ای برآورد اوپک را نادیده گرفت.

در کنار این موارد، می توان از دلایل دیگری همچون افزایش روزانه ۴۳۰ هزار بشکه ای تولید کل اعضای اوپک، کاهش واردات نفت خام چین در ماه جولای به کمتری میزان در سال ۲۰۱۱ و افزایش ارزش دلار در مقابل یورو به عنوان عوامل دیگری در کاهش بهای نفت نام برد.

نوسان ۳ دلاری نفت اوپکی ها

در پی نوسان بهای نفت در بازارهای جهانی، نفت اوپک نیز نوسانی نزدیک به سه دلار را در هفته گذشته تجربه کرد.

براساس آمار دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان طی دوره ۸ تا ۱۱ اوت، ابتدا از حدود ۱۰۲٫۳۷ دلار در هر بشکه تا کمتر از ۱۰۱٫۲ دلار در هر بشکه در ۱۰ اوت کاهش یافت، ولی مجددا تا سطح ۱۰۳٫۲۹ دلار در هر بشکه در ۱۱ اوت ۲۰۱۱ افزایش یافت.

در عین حال میانگین هفتگی بهای سبد نفتی اوپک در هفته گذشته با ۷٫۲۵ دلار کاهش نسبت به هفته پیش از آن به هر بشکه ۱۰۲ دلار و ۱۰ سنت رسیده است.

میانگین ماهانه بهای سبد نفتی این سازمان در ماه اوت نیز با ۵ دلار و ۴۹ سنت کاهش نسبت به میانگین ماه پیش از ان به هر بشکه ۱۰۶ دلار و ۱۳ سنت رسیده است.

نفت ایران ۹ دلار زیر قیمت قبلی معامله شد

بنابراین گزارش، میانگین بهای هر بشکه نفت خام صادراتی ایران نیز با ۹ دلار و ۳۳ سنت کاهش نسبت به هفته قبل (۳ اوت)، در روز ۱۰ اوت به بشکه ای ۱۰۰٫۶۵ دلار رسید.

آمارهای امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران حاکی است، میانگین وزنی بهای هر بشکه نفت خام سبک ایران به مقاصد مختلف در روز چهارشنبه (۱۰ اوت) حدود ۱۰۱٫۸۷ دلار بود و همین رقم برای نفت خام سنگین ایران در سطح ۱۰۰ دلار و یک سنت قرار داشت.

همچنین قیمت هر بشکه نفت خام سبک ایران به بازار آفریقای جنوبی ۱۰۱ دلار و ۹۲ سنت و هر بشکه نفت خام سنگین ایران به مقصد این بازار ۱۰۰ دلار و ۵۲ سنت گزارش شده است.

هر بشکه نفت خام ایران در بازار آسیا ۱۰۱ دلار و ۸۴ سنت، شمال غربی اروپا ۱۰۱ دلار و ۹۶ سنت و در بازار مدیترانه ۱۰۰ دلار و ۵۷ سنت معامله شده است. بهای نفت سنگین ایران نیز در این بازارها به ترتیب برابر با ۹۹٫۸۵، ۱۰۰٫۵۶ و ۹۸٫۵۲ دلار بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۱۱۳۴۲ بازدید