سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

آمادگی ایران برای انعقاد قرارداد با عراق برای توسعه میدان های مشترک

مهندس مهدی فکور از آمادگی ایران برای انعقاد قرارداد با کشور عراق برای توسعه مشترک میدان های نفتی میان دو کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در جمع خبرنگاران درباره انعقاد قرار داد مشترک با کشور عراق برای توسعه میدان های مشترک نفتی میان دو کشور گفت: هم اکنون جزئیات این قرارداد به لحاظ حقوقی و قراردادی در دست بررسی است.

فکور گفت: با توجه به تغییرات و تحولات سیاسی کنونی عراق بایستی سازو کار های لازم برای انعقاد این قرارداد در این کشور نیز فراهم شود.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: بر اساس مذاکرات میان دو کشور تعداد محدودی از شرکت های بین المللی و خارجی می توانند برای توسعه میدان های نفتی مشترک میان دو کشور در شرکت مشترک ایران و عراق حضور داشته باشند.

مهندس فکور در باره آخرین وضعیت طرح تزریق گاز به میدان سراجه گفت: هم اکنون ظرفیت ترزیق روزانه ۷ میلیون متر مکعب گاز به میدان سراجه فراهم شده است، با توجه به این که برای نخستین بار عملیات تزریق گاز به این میدان صورت می گیرد و مخزن سراجه پیچیدگی های زمین شناسی خاصی دارد، باید منتظر رفتار این مخزن پس از تزریق گاز ماند.

وی با اشاره به این که حدود یک سال است که برداشت گاز از مخزن سراجه متوقف شده، گفت: هم اکنون فشار گاز در داخل مخزن سراجه بیش از ۱۰۰ پی.اس.آی افزایش پیدا کرده و به بیش از ۲۵۰ بار رسیده است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: طراحی تاسیسات تزریق گاز در میدان سراجه بر اساس فشار ۱۸۰ بار در مخزن طراحی شده است، از این رو با توجه به فشار کنونی مخزن ( ۲۵۰ بار) امکان ذخیره گاز کمتری در مخزن وجود دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۰۸۲۹۴ بازدید